Urza

Zpět na seznam autorů

Urza


Můj web: www.urza.cz

Živím se jako programátor (především S&F MMO her), vystudoval jsem informatiku na matematicko-fyzikální fakultě UK a jeden den v týdnu učím informatiku a matematiku jako externista na jednom gymnasiu.

Mezi mé největší zájmy patří rodina (manželka a tři děti), fantasy a sci-fi (tvorba a hraní her, čtení knih, čtení a psaní povídek, sledování filmů), práce a přemýšlení (většinou o Bohu, politice, společnosti a ekonomii). Ač jsem křesťan, který věří v Boha i Písmo, nepatřím momentálně k žádné církvi, neboť i přes vytrvalé hledání jsme s manželkou nedokázali najít takové křesťanské společenství, které by tolerantně uznávalo svobodu jedince a rozdílné názory na různé životní otázky, případně nemělo potřebu ovládat a soudit své členy.

K Rakouské ekonomické škole jsem se dostal díky dvěma bývalým spolužákům z gymnázia, Jakubu Skalovi a Petru Málkovi, kteří jsou mimo jiné zakladateli tohoto webu. Pravicový pohled na svět jsem měl prakticky od doby, co jsem o politice začal přemýšlet, nicméně jsem byl (asi jako většina lidí) značně ovlivněn mainstreamovými médii, takže jsem si pod pojmem "pravicová politika" představoval vládu stran jako ODS či ODA (TOP09 tehdy ještě neexistovala). Po mnohahodinových diskusích s výše zmíněnými spolužáky jsem na základě jejich logických a přesvědčivých argumentů přehodnotil své názory, čímž se ze mě stal libertarián (zprvu minarchista, po několika stovkách hodin čtení a přemýšlení anarchokapitalista).

Největším problémem v přístupu lidské společnosti k našim politickým myšlenkám shledávám v tom, že stát do všech občanů už od školních let hustí socialistickou ideologii, takže většině lidí pak připadá naprosto absurdní, když někdo přijde s myšlenkou, jak by mohla společnost fungovat bez státních zásahů. Typický občan si pak začne představovat různé katastrofické scénáře, ve kterých se bez existence mocného státu všichni změní v krvelačná monstra a společnost se vyvraždí, případně skupina vyvolených zotročí zbytek. Za takových podmínek je opravdu těžké racionálně uvažovat o argumentech druhé strany, neboť to vyžaduje přehodnocení mnoha axiomů, které člověk považuje automaticky za pravdivé, aniž se nad nimi kdy zamyslel. Kdykoliv pak někdo tyto axiomy zpochybní, je třeba místo instiktivního prohlášení, že dotyčný je extrémista, zapojit logiku. Ač sám sebe považuji za velmi racionálně uvažujícího jedince, který staví logiku nad pocity, nešlo mi podobné přehodnocování úplně hladce.

Články autora Urza

Videa autora Urza

Literatura od autora Urza

Odkazy autora Urza

 

Přihlášení
Registrace

Hledání

Nejnovější články

Díra v EET
22. listopadu 2016, Urza

Urza v Paralelní Polis
16. listopadu 2016, Urza

Přesun e-shopu
1. listopadu 2016, Urza

Legitimita potratů
28. října 2016, Urza

Pojištění proti nepojistitelnosti
21. října 2016, Urza

Starší články autora Urza »

Nejnovější literatura

Anarchokapitalismus
Urza

Starší literatura od autora Urza »

Nejnovější odkazy

Nový libertariánský diskusní web
9. září 2015, Urza

Urzův web
18. srpna 2013, Urza

Starší odkazy autora Urza »

Doporučujeme

Martin Pánek: Částečná kráva: Další pohledy z cest

Částečná kráva: Další pohledy z cest
Martin Pánek
250 Kč


 

RSS feed RSS feed (nadpisy) | RSS feed RSS feed (celé články) | Navštivte nás na Facebooku Navštivte nás na Facebooku | Navštivte nás na Twitteru Navštivte nás na Twitteru

Mises.cz, 2017   Licence Creative Commons

Uvedená práce (dílo), jejímž autorem je Ludwig von Mises Institut, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Unported .

Web by Petr Málek | Hosting by Softech | Base Camp

Cílem Mises.cz je ekonomická osvěta veřejnosti, takže uvítáme, když naše texty budete co nejvíce šířit.
Budeme rádi, když ale v rámci slušnosti uvedete, že text máte od nás. Děkujeme!
Šíření je možné pouze u našich vlastních textů. Pokud byl článek převzat nebo přeložen z jiného zdroje, šíření je možné pouze se souhlasem původního zdroje.

Názory prezentované na těchto stránkách jsou individuálními osobními názory jednotlivých přispěvatelů.
Provozovatel tohoto webu k nim nevyjadřuje žádný názor a nenese za ně žádnou odpovědnost.