Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Neexistuje sociální (společenský) smír

přidat komentář zpět na článek

libertarian

múdre a správne

Lenže múdrosť ani pravda nikdy nezvíťazili nad hluposťou a zlom. Jedine dobre vyzbrojená PRAVDA odhodlaná sa brániť ZLU môže zvíťaziť.
Libertariani sú - z podstaty svojej ideologie - mierumilovní. Namiesto obrany sa pokúšajú presvedčiť ZLO o tom, že ZLO nie je správne. Lenže ZLO je správne - v tom zmysle slova "správne" , že konanie zla dosiahne tie ciele, ktoré si ZLO vytýčilo. Ak je cieľom ZLA okradnúť iných, tak konanie zla funguje .

Etatisti často libertarianom argumentujú - že ANCAP by neprežil, pretože akýkoľvek agresor by ANCAPákov zničil. V teoretickej rovine títo etatisti nemajú pravdu. Reálny život ukazuje, že libertariani sa fakt nedokážu brániť.

Jan Altman

Re: múdre a správne

Obrana ancapistů = šedá/černá ekonomika, daňové ráje, bitcoin, anonymní tržiště, kryptografie, ... + osvěta, že využívání těchto metod je morální, kdežto státní krádež a dozor ne.

Samozřejmě kdo čekal lidi s puškama na barikádách, musí být zklamán :-)

libertarian

Re: múdre a správne

Obrana ancapistů = šedá/černá ekonomika, daňové ráje, bitcoin, anonymní tržiště, kryptografie , to sú metody, ktorými si môže JEDNOTLIVEC znížiť celkovú mieru zdanenia zo 65% na nejakých 60%. Drvivá väčšina jeho fin.výdavkov sa však nedá takto riešiť. A tie ostatné formy útoku na osobnú slobodu to tiež nerieši. Pokiaľ je 98% ovčanov tvrdými etatistami, tak ....... je to iba taká sloboda ohraničená veľkosťou väzenskej cely.

Že to nevyriešia lidi s puškama na barikádách , to je jasné, ale to je absurdnosť nie hodná povšimnutia.

Jan Altman

Re: múdre a správne

Demokratický socialismus tak jako každý socialismus spěje ke svému ekonomickému zhroucení.
Každý únik do ráje ten okamžik přibližuje.
Navíc se rýsuje, že stát ztratí měnový monopol, který je pro něj životně důležitý.
Barikády ani nejsou třeba.

Lidi etatismus (alespoň částečně) přejde v okamžiku, kdy stát nebude schopen dostát svým slibům (penze, zdravotní péče, bezpečí, vymahatelnost smluv a práva), kterými se zdánlivě legitimizuje ("ospravedlňuje" jimi svou existenci), protože na to nebude mít prostředky. Zároveň však soukromý sektor (šedá, černá, sdílená a krypto ekonomika) začnou nabízet funkčnější alternativy (měnou počínaje) za zhroucené státní služby.

Technologický pokrok jde exponenciálně dopředu a státní byrokratický moloch bude mít čím dál větší problém ho stíhat pojmout.
Stejně tak se díky globalizaci a internetizaci (ekonomika 4.0) stát se svými hranicemi stane středověkým přežitkem.

Asi se vše nezmění zítra, ale ten proces již probíhá, jen si ho tak neuvědomujeme, protože jsme uvnitř něj.

SPA

Pax Romana

Čo by neexistoval sociálny zmier? Je to ako s Rímskym mierom - vnúteným a udržiavaným zbraňami.

Jan Altman

Re: múdre a správne

Mimochodem - Urza na DVTV říkal (mimo jiné) tyto 2 věci:
1) Jedním z nástrojů prosazujícím (proti státu) AnCap je bitcoin
2) Nevěřím, že se dožiju AnCapu, možná moji vnuci

S obojím se dá možná souhlasit, ovšem nelze to interpretovat tak, že souboj bitcoinu s fiatem bude trvat mnoho desítek let. Podle mě to nemůže být pravda. Rychlost nástupu bitcoinu vidíme a je v podstatě exponenciální. A někde (při nějaké úrovni marketcapu) je hranice, za kterou leží konec fiatu. Nelze si myslet, že při 10x, 100x i 1000x větším marketcapu se bude dít jen to, že si pár kryptoanarchistů koupí lambo. Někde tam je práh, po jehož překročení přijde lavina. Někde tam je hranice, po jejímž překročení již nebudeme slýchat jen o zhodnocení bitcoinu, ale zároveň i o (adekvátním) znehodnocením fiatu - což bude motivovat další a další lidi, aby fiat čím dál rychleji a masověji opouštěli. Může to přijít skokově třeba při příští či přespříští krizi, kdy lidé začnou prchat před zápornými úroky v bankách. Nebo po zákazu hotovosti (protože poptávka po hotovosti zákazem nezmizí, jen se přelije jinam). Nebo po bankovní panice a oznámení bail-inů bank (záchrana z peněz vkladatelů). Atd...

Stát si to samozřejmě dříve či později uvědomí - a uvědomí si také, že je na měnovém monopolu svého fiatu existenčně (!) závislý. A přejde do protiútoku.
Buď vyhraje, nebo prohraje. Ale k tomu "boji" nedojde za 2 generace, ale do 10ti let (můj střízlivý odhad).
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed