Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Pokec s centrálním plánovačem

přidat komentář zpět na článek

ON

Dobrý nápad

Zdravím na novém mises.cz. Tento článek se mi líbil. Je to zajímavé a asi poprvé co to čtu z takhle autentického zdroje. Jako historický dokument výborné.
Jinak k novým stránkám mám podobné výhrady, které už zde zazněly. Drobné písmo- pro nás po čtyřicítce hůř čitelné a argument, že si to můžu zvětšit mě akorát nasere. A taky na iPhonu si nemůžu pustit čtečku, což je zcela zásadní, jelikož tam se to nedá číst už vůbec.
Jinak se mi teď mises.cz jeví jako totální bokovka. Urza hlavní postava a zřejmě i zachránce má svoje přednější aktivity a ani už zde neanoncuje svoje pro mě zajímavé přednášky v PP. Asi zjistil, že to nemá cenu...
Ale díky aktivitám Josefa Šímy v LI (myslím to zlaté období LI) se ze mě stal optimista a tak doufám, že se to třeba vyvine v něco životaschopného. Prozatím beru jako úspěch pouhou existenci a skvělý archiv.

libertarian

Re: Dobrý nápad

"Jako historický dokument výborné."

- iste. Používať popis Napoleonských vojen na vojenskej akademii je iste zaujímavé. Ale nahradiť týmto ostatné odborné predmety je dosť divné. Myslím, že Mises sa už zaoberá jedine históriou. Ale absolutne to nechcem ovplyvňovať - spôsob myslenia dnešných pod-štyridsiatnikov vôbec nechápem. Slovenský Menejstátu sa zaoberá aj súčasnosťou - ale z takých divných politických pozícií - že je už reálne mŕtvy, iba mu ešte nevystavili úmrtný list.

Urza

Re: Dobrý nápad

:-o
No dovolte! Ve volném čase nedělám prakticky nic jiného než libertariánské aktivity....
Starám se o Mises, přednáším, budu vydávat knihu.
Přednášky samozřejmě anoncuji, jen na Mises necpu úplně každou (to dělám jinde), přeci jen Mises není mé osobní promo.

ON

Re: Dobrý nápad

Pokud to z mého příspěvku nebylo jasné tak znovu a lépe: velký obdiv k Urzovi a jeho propagační činnosti. Pro mě nepochopitelný objem práce. Většina by to nezvládala jako plný úvazek a Urza to dává ve volném čase, na to že má nejméně tři děti a partnerské povinnosti, klobouk dolů. A to není žádná ironie. Vždyť já to ani nestíhám číst nebo sledovat...
A pokud nebere mises.cz jako svou osobní propagaci, a tak k tomu přistupuje, tak proč ne.

Urza

Re: Dobrý nápad

Oh, pardon za nepochopení a díky za uznání.

Vladislav Veselý

Ceny

Kdysi jsem v jedné diskuzi jsem četl, že podle rakouské teorie komunisti nemohli znát cenu žádného statku a proto ceny určovali podle cen na kapitalistickém Západě. Ovšem podle toho, co mi říkal, jsem pochopil, že to není pravda, že ceny určovali úplně obyčejně podle politického zadání: ÚV či vláda rozhodli priority statků (např. že potraviny mají být úplně nejlevnější) a oni na úřadě podle toho vymýšleli konkrétní vhodné poměry cen úplně všeho.
Centrální plánovači samozřejmě žádnou tržní cenu znát nemohou, ale nějakou cenu musí určit. Pak už asi záleží jenom na konkrétní metodě, jakou zvolí. Pokud si dobře pamatuji, tak v bývalém Československu existovala před r. 1989 tzv. obratová daň, což vlastně byla přirážka nebo dotace k velkoobchodním cen v řádech jednotek až stovek, možná i tisíců %, což umožňovalo manipulovat s "každou" maloobchodní cenou dle libosti. Plánovači to mohou vidět asi jinak, ale určitě zapomínají na řadu věcí.
Byla mnohem omezenější nabídka maloobchodního zboží, čímž si plánovači mohli zjednodušit práci, ale lidé byli ochuzeni o možnost výběru. Prostě se zboží vůbec nenabízelo. Kdyby dnes měli přepočítávat ručně každou položku v obchodech, tak by to nebylo ani možné.
Stát dotoval hlavně potraviny, ale zbytek zboží byl pak následně dražší, stát logicky nemohl dotovat dlouhodobě všechno. Takže když měli levnější jídlo, museli zdražit ostatní zboží, aby jim vyšel celek, takže neměli úplnou volbu všech maloobchodních cen. Přerozdělovali jenom v rámci celku (+/-) a čas od času se plošně zdražilo.
Zboží se nějak muselo vyrobit, takže museli vycházet i z mezinárodních cen surovin (např. ropa), nákupů strojů a zařízení (i když o nedostatečné obnově výrobní základny by se mohlo dlouho diskutovat)... Nebyli jsme zcela izolovaný ekonomický ostrov, minimálně v rámci RVHP, ale to také nebyla žádná charita. To byla velkoobchodní tržní kotva, aby nebyli úplně mimo.
Další věc je dovoz (západního) zboží ze zahraničí, kde bylo potřeba získat zahraniční měnu, aby se zboží mohlo dovést - takže to byla pořád jedna z velkých maloobchodních kotev na tržní ekonomiku. Řada lidí si ještě vzpomene na TUZEX a černý trh s bony.
Čím více se plánovaná ekonomika odchýlí od tržní, tím dříve a více začne upadat, až nakonec nastoupí poslední tržní kotva - černý trh, aby si lidé mohli vůbec koupit potraviny, léky, oblečení...Tady jsme měli asi docela štěstí, že plánovači nebyli od tržních cen celkově zcela mimo, aby se ekonomika úplně zhroutila jako v jiných zemích.

Tomáš Fiala

Re: Ceny

Cena je číslo, které vyjadřuje poměr statků, v němž jsou ochotni svobodně a dobrovolně jejich držitelé přistoupit ke směně. Tím pádem cena vyjadřuje taky hlavně vzácnost statků. Čili ta čísla, která spočítákovali komunisti nebyly ceny, protože nevznikla dohodou při svobodné a dobrovolné směně. Nasnejvýš je lze považovat za jakousi kalkulaci a to ještě značně obskurní. To je potíž, že kdejaký hejhula (nemyslím Vás) vezmě slovo a zachází s ním jak s použitou žvejakčkou. Pak z toho vznikne pocit, že cena je prostě číslo napsané na regálu u zboží bez toho, aby bylo podstatné, jak vzniklo. Proto nemůže žádný socialismus fungovat, protože ekonomické subjekty používají ke svým ekonomickým kalkulacím (zejména u rozvah je to docela prů...švih) čísla, která nevyjadřují dostupnost statků potřebných k činnosti, kterou vykonávají.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed