Mises.cz

Mises.cz

ČNB jako venezuelská centrální banka

Úpadek centrální banky a úpadek centrální bankou emitované měny je znovu dobře vidět na příkladu padesátikorunové bankovky.

V médiích se objevila zpráva, že se blíží poslední možný termín pro výměnu starých padesátikorunových bankovek. Náhražkovou měnu centrální banka emituje z toho důvodu, že náhražka je lacinější než původně používaný drahý kov v případě původních, opravdových peněz a umožňuje centrální bance okrádat držitele měny. Centrální banka však v průběhu let natolik znehodnocuje měnu, že cena náhražky je nakonec vyšší než její nominální hodnota ve znehodnocené měně.

Padesátikorunovou bankovku začala centrální banka tisknout, protože bylo lacinější tisknout papír v nominální hodnotě padesát korun. Nakonec ji však musela přestat tisknout, protože koruna už byla natolik znehodnocena, že už se nevyplatilo tisknout bankovku o této nominální hodnotě. Výroba papírové bankovky už byla dražší než její nominální hodnota ve znehodnocené měně. Stejný byl případ haléřových mincí. Centrální banka razila haléřové mince ze slitiny hliníku a podařilo se jí znehodnotit měnu tak, že tento kov a ražba už má vyšší cenu než je nominální hodnota těchto mincí a proto ražbu haléřových mincí musela ukončit. Do podobné situace se nedávno dostala i venezuelská centrální banka, která natolik znehodnotila svou měnu, že tisk stobolívarové bankovky už byl dražší než nominální hodnota této bankovky.

Státním plánovacím úřadům se socialistické plánováni nedaří a nedaří se ani státnímu plánovacímu úřadu v podobě centrální banky.

Státní měna potřebuje konkurenci. Konkurenci státy a centrální banky nepřivítají, ale konkurence bude chránit úspory lidí a vezme státům a centrálním bankám jejich moc okrádat držitele měny jejím znehodnocováním.

 

Publikováno 13.3.2017, Zdroj: http://pilc.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=592495

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed