Mises.cz

Mises.cz

O Mises.cz

„Neustupuj před zlem, ale ještě odvážněji proti němu bojuj.“ Tak zní životní motto Ludwiga von Misese, rakouského ekonoma a filosofa, který celý život upozorňoval na zlo, kterým je kolektivní násilí zvané stát.

Ludwig von Mises musel kvůli publikování svých myšlenek a kvůli svému židovskému původu roku 1934 opustit rodnou zemi a následně i evropský kontinent, na kterém se rychle šířila ideologie národního socialismu.

Roku 1982 založil Lew Rockwell (s posvěcením Misesovy ženy Margit) Ludwig von Mises Institute, think-tank šířící odkaz jejího zesnulého manžela na poli ekonomie a politické filosofie. S Mises Institute spolupracovali kupříkladu ekonomové Friedrich August von Hayek, Murray Rothbard či Hans-Herman Hoppe. Za téměř třicet let existence vydala tato instituce více než tři sta knih věnovaných tématice státu, volného trhu a lidského jednání obecně. Po jejím vzoru rovněž vznikly obdobné instituty např. v Brazílii, Polsku, Švédsku, Belgii, Rumunsku nebo Ekvádoru.

Inspirováni silou myšlenek Ludwiga von Misese a jeho intelektuálních následovníků jsme se rozhodli založit česko-slovenskou obdobu Mises Institute. Naším cílem je vzdělávání české a slovenské společnosti v otázkách ekonomie, politické filosofie a společenské harmonie. Jsme pro svobodu, dobrovolnost, individualismus a ochranu soukromého vlastnictví. S danými tématy se na těchto stránkách můžete pravidelně seznamovat v článcích přeložených i našich vlastních.

Do roku 2016 byl Ludwig von Mises Institut občanským sdružením; pro narůstající množství byrokracie spojené s provozováním našich akcí jsme činnost coby o.s. ukončili a všechny aktivity krom webu převedli pod Liberální institut. Od roku 2016 spravují tyto stránky manželé Urzovi, kteří jsou s Institutem Ludwiga von Misese spojeni od jeho vzniku.

Tereza s Urzou

Tereza Urzová

editorka, autorka, propagace, sociální sítě

Urza

šéfredaktor, autor, programátor, webmaster

Stálí spolupracovníci a partneři

Dominik Stroukal
Petr Málek
Jakub Skala
Josef Tětek
Vladimír Krupa
Tomáš Listík
Karina Fraňková
Jan Mašek
MJancikova
Miroslav Polách
Peter
Róbert Chovanculiak
Jan Zvěřina
Adam Ábelovský
Juraj Šeffer
Jiří Košárek (SvobodaUceni.cz)
Lukáš Kubec (devian.cz)
Ondřej Moravec
Jaroslav Brychta (hlavní analytik X-Trade Brokers)
Josef Šíma (profesor ekonomie, rektor VŠ CEVRO Institut)
Lukáš Kovanda (ekonom, šéfredaktor týdeníku Profit a ředitel Prague Twenty)
Martin Pánek (euroseptik.cz)
Modrý pták (autor Ekonomických nepravidelníků)
Radim Smetka (místopředseda Strany svobodných občanů)
Louis E. Carabini (autor Nakloněni svobodě)
Stephan Kinsella (autor Obžaloby duševního vlastnictví)
seznam všech autorů

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed