Mises.cz

Mises.cz

Fiat Pecunia

Itálie dluží 2000 000 000 000 eur. To je jako státní rozpočet České republiky na 50 let.

Fiat Pecunia není nový model italské automobilky, ale řešení, které volí „nezávislá“ Evropská centrální banka. Fiat Pecunia je parafráze latinské verze knihy Genesis Starého zákona.

Fiat pecunia. Et facta est pecunia. Budiž peníze. A byly peníze.

Peníze v rukou panovníků nejsou skutečné komoditami kryté peníze reprezentující hodnotu. Jsou to peníze vyrobené rozhodnutím politiků a jejich úředníků, kteří si hrají na bohy (Fiat Money, anglicky).

Že už si nikdo nechce za své vydělané peníze kupovat další a další dlužní úpisy italské vlády? Tak si peníze uděláme, řekli si Merkelová a Sarkozy, aby prodloužili trvání své říše.

Německým tiskárnám na peníze roste letos obrat. Jejich akcionáři jsou jedni z mála, kteří mají z krize eura prospěch.

Italská vláda dluží lidem 2000 miliard eur. To je jako 50 tisíc miliard korun. Něco jako státní rozpočet České republiky na 50 let.

Italská ekonomika roste nulovým tempem a vláda si půjčuje peníze za více než 7 % ročně. Je to podobné, jako kdyby si podnikatel půjčoval za 7 procent na držení při životě chcípající dojné krávy. Takový podnikatel by zbankrotoval. I Itálie zbankrotuje.

Ledaže by Evropská centrální banka postupně natiskla 2000 000 000 000 eur.

Evropská centrální banka porušuje smlouvu

Evropská centrální banka tiskne a tím pošlapává svůj status a porušuje mezinárodní smlouvu, která ji ukládá dbát o stabilní cenovou hladinu. Tisk peněz vyšším tempem než je ekonomický růst znamená růst cenové hladiny.

Naše vláda by měla ECB zažalovat u Evropského soudního dvora. Jsme totiž ze Smlouvy o přistoupení akcionáři Evropské centrální banky (i když ještě nemáme euro), vložili jsme do ní přes 100 milionů korun a svůj vklad asi už nikdy nedostaneme zpět. ECB do svého portfolia kupuje nehodnotné papírové sliby. Vím, to bych chtěl od vlády moc. Tak aspoň doufejme, že Česká národní banka stihla prodat většinu italských dluhopisů ze svých devizových rezerv a místo nich nakoupila něco rozumnějšího. (povzdech)

Až paní Merkelová pochopí, že se eurozóna zachránit nedá, vydá do ECB rozkaz k zastavení tiskařských lisů. V ten moment bude muset Itálie zavést liru. Začne si sama kupovat svůj dluh za své nově vytištěné peníze, jak to koneckonců dělala italská vláda celá desetiletí od Benita Mussoliniho po Romana Prodiho. Fiat Pecunia.


Článek původně vyšel na blogu autora.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed