Mises.cz

Mises.cz

Proč Bitcoin? - Uložení bitcoinů (5/6)

Za zabezpečení svých bitcoinů je zodpovědný jejich majitel. Pokud je klíč ztracen, nikdo se k bitcoinům nedostane, jsou tedy doslova ztracené. To je daň, kterou platíme za nedotknutelnost našich peněz.

Úplným základem pro uchování bitcoinů je seed. Na základě seedu lze generovat prakticky neomezené množství účtů (privátních klíčů). Na blockchainu se lze dopátrat těchto účtů, najdeme tam veškeré transakce a zůstatky. Bez znalosti seedu však nelze zjistit, které účty k němu patří. Jeví se tak kompletně nezávislé. Kdokoliv zná seed, může s bitcoiny pod něj spadající manipulovat. Ke každému účtu patří nespočet adres, které slouží pro příjem bitcoinů. Často se adresy přenáší pomocí QR kódů.

Počet klíčů je nepředstavitelně velký. Pohybujeme se v číslech jako je 2^256 (to je přibližně 10^77 –  odhady počtu atomů ve známém vesmíru se pohybují okolo 10^80). Uhádnout klíč je prakticky nemožné (kombinací je prostě příliš mnoho). Když chcete vytvořit heslo, stačí jen vygenerovat náhodné číslo. Bitcoinový účet si tedy může vytvořit i vy. Pro jeho založení není třeba žádné identifikace, nebo ověřování totožnosti. Může to udělat kdokoliv s chytrým telefonem nebo s pomocí počítače. Bránit někomu vlastnit bitcoiny je obzvlášť složité. Dokonce vám ani nikdo nemůže pozastavit účet, či zabavit prostředky. I kdyby nějakým způsobem zjistil, který účet je váš, stále bez seedu nezmůže vůbec nic. Proto je důležité své přístupové údaje chránit.

Pro usnadnění práce se seed obvykle zaznamenává ve formě anglických slov. Těch je obvykle 24 nebo 12 a záleží na jejich pořadí. Bitcoiny lze tedy uchovávat jen tak, že jsou někde zaznamenána tato slova. Když ale chceme s prostředky manipulovat, potřebujeme k tomu nějaký program. Běžné jsou softwarové peněženky, které lze nainstalovat do počítače i telefonu. Tyto aplikace slouží ke správě účtů - pomocí rozhraní můžeme generovat adresy pro příjem i odesílat bitcoiny jinam. Nevýhodou takové peněženky je riziko viru. Zaprvé musíme věřit, že námi používaná peněženka není chybná a nesdílí naše klíče (proto doporučuji volit známější open-source peněženky). Zadruhé vaše zařízení může obsahovat škodlivý software, který by se dostal k uloženým klíčům.

Řešením je hardwarová peněženka. Velikostí se podobá flash disku a disponuje malou obrazovkou. Zařízení je schopno vygenerovat seed, privátní klíče a adresy, po připojení k počítači lze účty spravovat. Všechna hesla při tom však neopustí peněženku – počítač se k nim nedostane. Jelikož jsou hardwarové peněženky navrženy pouze pro správu a uchování kryptoměn, riziko viru je podstatně nižší.

Za zabezpečení svých bitcoinů je zodpovědný jejich majitel. Pokud je klíč ztracen, nikdo se k bitcoinům nedostane, jsou tedy doslova ztracené. To je daň, kterou platíme za nedotknutelnost našich peněz. Nakonec snad jen pamatujme, že když někdo bitcoiny ztratí, bude jich méně k dostání, tedy budou vzácnější.

 

...pokračování již brzy v dalším dílu.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed