Mises.cz

Mises.cz

Proč Bitcoin? - Úvod (1/6)

Pochopení kryptoměn vyžaduje nějaké množství času, a tyto články by vám mohly pomoci. Snažím se Bitcoin vysvětlit tak, aby to pochopil každý.

„To není pro mne. Koukání do grafů a obchodování akcií - na to já nejsem,“ prohlásil můj známý. „To nejsou akcie. Dá se s tím platit a není to vázáno na nějakou firmu,“ zkusil jsem ho ještě jednou přesvědčit. Marně. „Dobře, tak mi pověz, v čem se to liší. Když to jde dolu, nakupuješ, a když nahoru, prodáváš. Jenže to nejde předvídat. Nakonec stejně přijdeš o peníze.“ O dva měsíce později mi známý volá a dotazuje se, jak že přesně ten bitcoin funguje, že by ho to zajímalo. Za posledních několik týdnů cena kryptoměny několikanásobně vzrostla.

Jenže vysvětlit bitcoin není jednoduchý úkol. Pokud chceme porozumět, jak kryptoměny fungují, a mít jasno v tom, proč jim tak zázračně roste cena, musíme strávit nějaký čas zjišťováním informací. Vyhneme se tak bezhlavé investici do technologie, které ani pořádně nerozumíme. Často se stává, že lidé investují své peníze, aniž by chápali, do čeho je v tu chvíli vkládají. Když později přijdou o své úspory, mohou jen litovat své zbrklosti. Tomu lze studiem předejít. Na světě jsou tací, kteří díky Bitcoinu velmi zbohatli, ale i nešťastníci, kteří o své peníze přišli, a už je nikdy neuvidí.

Bitcoin je nová technologie, jejíž složky byly objeveny dříve, ale doposud nebyly poskládány dohromady. Je to systém založený na principech, které tvůrce chytře spojil a vytvořil tak něco nového. Vynálezce je anonymní a již nemá žádnou kontrolu nad fungováním Bitcoinu. Síť počítačů je tedy kompletně nezávislá na svém tvůrci. Tato technologie znamená nezávislé internetové peníze. Když si schováte prostředky v bance, musíte instituci věřit, že vám je v budoucnu vydá. To je určité riziko. Díky bitcoinu se již na nikoho spoléhat nemusíte. Dle mého názoru mají kryptoměny velký potenciál, stejně jako internet v 90. letech. Nemohu vám zaručit, že bitcoin změní svět. Mohu však vysvětlit, proč si to myslím.

Nejvíce lidí ke kryptoměnám přitahuje rychle rostoucí cena. Velmi pravděpodobně jste se o Bitcoinu doslechli právě v souvislosti s tím, kolik stojí. Také se vám možná doneslo, že bitcoinů je jen omezené množství; ve finále jich bude zhruba 21 milionů. Omezená nabídka uchvacuje lidskou pozornost.

Bitcoin představuje alternativu současnému bankovnímu systému. Platit jím je jednoduché – stačí si nainstalovat aplikaci do telefonu. Můžeme příteli poslat peníze za pivo, zaplatit nákup elektroniky nebo si objednat pizzu. Účty lze vytvářet okamžitě a bez schvalovacích procesů. Kryptoměny může zkrátka používat kdokoliv.

Ke každému bitcoinovému účtu existuje heslo. Ten, kdo ho zná, může s účtem libovolně nakládat. To znamená především odesílat z účtu peníze a sdělovat ostatním adresy v případě, že potřebuje bitcoiny přijmout. Pokud je heslo ztraceno, k účtu se už nikdo nedostane. Zodpovědnost je tedy v rukou toho, kdo účet vytvoří. Pokud jsou prostředky převedeny na jiný účet, již není možné transakci vrátit. Bitcoin vrací zodpovědnost zpět do rukou lidu. Schovávejme svá hesla bezpečně, a nikdo nám nebude moci vzít naše peníze.

Pochopení kryptoměn vyžaduje nějaké množství času, a tyto články by vám mohly pomoci. Snažím se Bitcoin vysvětlit tak, aby to pochopil každý. Občas se proto dopouštím zjednodušení. Určitě se vyplatí hledat informace i jinde.

...pokračování v přístím dílu.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed