Mises.cz

Mises.cz

Realitní bublina 5/5 - Fed zachraňuje

Poslední část seriálu o realitní bublině a s ní spojeným hospodářským cyklem ve Spojených státech.

Celý seriál o realitní bublině naleznete v sekci Literatura. V posledním díle tohoto seriálu se v krátkosti podíváme na to, jak se Fed pokusil vypořádat se současnou krizí a co ABCT předpovídá, že nás čeká do budoucna.

Hašení benzínem

Hned v úvodu můžeme říct, že centrální plánovači ve Fedu se z krize prakticky nepoučili. První reakcí bylo snížení úrokových měr na nulu v roce 2009. Kde jen jsme podobný přístup viděli? Ano, vzpomínáte si dobře, úplně stejně se pokusil Fed vypořádat s dot-com bublinou před více než deseti lety. Jejich léčba vedla k jedné z nejhorších ekonomických recesí v dějinách. Tentokrát se ale Fed ve své podpoře ekonomiky nezastavil na jednom procentu, ale šel rovnou na nulu.

Následovaly podpůrné balíčky a bailouty finančního sektoru, které měly ekonomice vrátit stabilitu. Stovky miliard dolarů létaly tam a zase zpátky. Vláda tak měsíc potom, co v září 2008 zkrachovali Lehman Brothers, vyslala jasný signál, že ostatní finanční instituce mohou zůstat v klidu. To jednoho potěší, zvlášť když má plné portfolio subprime hypoték s nulovou hodnotou. Kdyby někdo hledal definici morálního hazardu, nemusí již listovat dále.

Nakonec se Fed usmyslel, že podpora oživení přece jen nebyla dostatečná, a rozhodl se využít inovátorských monetárních politik – kvantitativního uvolňování – a nalít do ekonomiky další obrovské kvantum peněz. To nezafungovalo, a tak se ve Fedu rozhodli akci zopakovat. Tipnete si výsledek?

Aniž bychom se pouštěli do nějaké hlubší analýzy, můžeme jednoznačně říct, že Fed se rozhodl bojovat s krizí téměř na vlas stejně, jako bojoval s tou předcházející. Minule se mu to sice na venek alespoň na pár krásných let podařilo, ale nový růst byl postaven na falešných základech a bylo tak již od počátku zřejmé, že skončí a bude následovat propad mnohem větší než dot-com bublina. To se potvrdilo a dodnes potvrzuje.

Co nás čeká a nemine

V tuto chvíli již není příliš obtížné odhadnout, podle jakého scénáře se bude odvíjet následující děj. Problémy, které vznikly v souvislosti s dot-com bublinou plus problémy vzniknuvší v souvislosti s realitní bublinou se dají dohromady s právě vytvářenými problémy a čeká nás pořádný průšvih. Zákony ekonomie nedokáží centrální plánovači oblafnout a je jedno, jestli vytvoří trilion nebo bilion nových papírků, kterým říkají peníze.

Je také dobré si uvědomit, že v současnosti prožíváme období boomu. Ale nevypadá to tak. Ekonomika přinejlepším stagnuje, naši sousedé v Evropě se potácejí na pokraji bankrotu a za velkou louží na tom nejsou o nic lépe. Představy o tom, jak bude vypadat bust, jsou přinejlepším chmurné.

Nakonec, čím dříve nás čeká velký krach, tím lépe. Tím dříve budou mít trhy příležitost vypořádat se se všemi chybnými investicemi a začít opět zdravě růst. Nedělejme si ale iluze, že vlády se poučily a nechají síly kreativní destrukce činit, co musí. Místo toho nám jistě naservírují další balíčky, záchranná opatření a „podporu“ ekonomiky. Radujme se.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed