Mises.cz

Mises.cz
předchozí kapitola
zpět na knihu
následující kapitola

16. Boj proti nerovnosti

Zkuste někdy říct člověku sázejícímu loterii: „Když vyhrajete, musíte se o svou výhru s každým podělit, včetně těch lidí, kteří ani nevsadili.“ Zakoupil by si poté tento člověk sázenku? Asi těžko.

Někteří lidé nahlížejí na bohaté jako na někoho, kdo disponuje nespravedlivě velkým podílem bohatství; přitom však opomíjejí vysoké riziko selhání, které bohatí lidé před dosažením bohatství podstoupili. Mnoho jich riskovalo navštěvováním školy, čímž po dlouhou dobu oddalovali příjmovou činnost. Doktoři například podstupují vysoké riziko, když investují téměř třicet let do svého studia, po kterém možná sklidí bohaté plody své investice – a možná také studium nedokončí a léta na škole jim budou k ničemu. Všichni známe úspěšné Gatese, Edisony a Fordy, nikdo však nezná anonymní zástupy Jonesů a Smithů, kteří také zkoušeli uspět, ale marně.

Na každou hvězdu z Hollywoodu připadají tisíce ambiciózních jedinců, kteří sní o vlastní slávě. Když však velkolepost slávy odstraníme ze hry, ztratí tyto tisíce lidí motivaci nás denně bavit svými schopnostmi a tvrdou prací. Když obdobně odstraníme velkolepost bohatství, přijdeme o miliony podnikatelů, vynálezců a průkopníků, kteří již nebudou investovat své schopnosti a úsilí s cílem zlepšit živobytí všech ostatních.

Továrník vlastní několik strojů. Některé z nich pracují lépe a rychleji; je tak logické, že se zřejmě bude o tyto produktivnější stroje lépe starat. To však neznamená, že by měl ostatní stroje zlikvidovat – celková produkce továrny je součtem produkce od všech strojů. Stejně jako tovární stroje, i někteří lidé jsou produktivnější než druzí. Ať již se produktivita jednoho člověka odvíjí od jeho talentu, budovaných schopností, tvrdé práce či prostého štěstí, je to produktivita všech jedinců dohromady, která udává celkovou produktivitu společnosti. Prosperita společnosti je založená na produktivitě všech jejích členů; bylo by tak iracionální snižovat produktivitu jedinců s větším talentem či schopnostmi, stejně jako by bylo iracionální cíleně poškozovat výkonnější tovární stroje, jen aby všechny stroje vyráběly rovnoměrně.

předchozí kapitola
zpět na knihu
následující kapitola

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed