Mises.cz

Mises.cz
předchozí kapitola
zpět na knihu
následující kapitola

27. Užívání násilí k potlačení nenásilné činnosti

 Potřeba zachránit lidstvo bývá často pouze převlečenou potřebou vládnout.

-H.L.Mencken (1880-1956)

Každý politický program aspirující na potlačování nenásilné činnosti implicitně předpokládá násilný zákrok – donucení, uvěznění, či usmrcení – vůči osobám, které si hledí svého a spolupracují s druhými na dobrovolném a smluvním základě. Nenásilné aktivity a vztahy jsou tak trestány na základě mínění určitých lidí, kteří se těchto aktivit a vztahů neúčastní a považují je za něco špatného.

Za návrhy vyslovenými při mé večerní sešlosti nestála motivace ochránit společnost před pomyslným nájezdem barbarů, ale úmysl ovládat lidské jedince, kteří spolu mírumilovně spolupracují. Sami posuďte – návrhy se týkaly jachtařů a prodejců jachet, zaměstnanců a zaměstnavatelů, dárců a dědiců.

Jedinec propagující určitou státní politiku musí současně přijímat i prostředky, kterými bude tato politika vynucována; nese tak i díl odpovědnosti za následky užívání daných prostředků. Jakkoli honosně titulujeme rozličná politická opatření a cíle, nesmíme nikdy zapomínat na fakt, že jakýkoli akt násilí užitý k vynucení dané politiky je v rozporu s lidskou svobodou, protože spočívá v rozdělení společnosti na vládce a ovládané. Ti, kdo jedním dechem odsuzují otroctví a přitom schvalují vládnutí, jsou ve svých názorech nekonzistentní.

předchozí kapitola
zpět na knihu
následující kapitola

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed