Mises.cz

Mises.cz
předchozí kapitola
zpět na knihu
následující kapitola

8. Nebeská mana

Pokud si myslíte, že zdravotnictví je v současnosti drahé, počkejte až bude zadarmo.

-P. J. O`Rourke

Kdyby přání byla prasaty, šunka by byla zadarmo.

-Lidové přísloví

V dnešním světě není nic neobvyklého potkat člověka, který je hluboce přesvědčen o tom, že je povinností okolní masy lidí uspokojovat jeho osobní potřeby. Následkem hlubokého zakořenění této myšlenky, tj. že potřeba jednoho člověka je povinností druhého člověka, jsou dnes revoluce, nepokoje a demonstrace po celém světě téměř na denním pořádku. Lidé neustále viní své politické vůdce z neschopnosti zabezpečit vyšší životní úroveň. Mnoho lidí věří tomu, že Stát disponuje zázračnou mocí nastolit obecnou prosperitu pomocí prosté tvorby a rozdělení bohatství. Lidé chápou Stát jako zdroj „obědu zdarma“ - nebeské many. Není tak překvapením, že téměř každý politický vůdce myšlenku „obědu zdarma“ silně podporuje. Kandidáti při volbách svádí voliče širokou nabídkou dárků, kterými po volbách doplní již existující politickou nadílku.

Jak P. J. O`Rourke vtipkuje v úvodu kapitoly, nejdražším obědem je ten zdarma. V reálném světě musí vždy někdo pracovat, aby zaplatil za všechny možné benefity, které ostatní dostávají – a tím „někým“ není Stát. Státy mohou poskytovat pouze to, co dříve někomu sebraly přímým zdaněním pracujících, kteří vytvářejí hmatatelné statky, či nepřímým zdaněním všech – včetně důchodců – pomocí dodatečné tvorby „fiat“ peněz.  Státy mohou také používat vypůjčené peníze, čímž posilují svou budoucí závislost na přímém či nepřímém zdanění, ke kterému bude muset dojít, mají-li být dluhy splaceny. Hloubka a rozsah státních machinací jsou jen těžko představitelné. Je téměř nemožné spočítat celkovou peněžní hodnotu všech „obědů zdarma“. Největší zrůdností však nejsou ztráty způsobené vybranými daněmi, ale postupná degenerace příjemců státních obědů zdarma – místo toho, aby jim štědré dary pomohly postavit se na vlastní nohy, jsou vábeni do pasti závislosti.  


[1] Slovo „fiat" vyjadřuje platnost nařízením - v tomto případě ve vztahu k penězům. Vlády vytvářejí fiat peníze tiskem bankovek a pomocí tvorby bankovních úvěrů.

předchozí kapitola
zpět na knihu
následující kapitola

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed