Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Aplikace kolektivní viny

přidat komentář zpět na článek

Kohi

bohuzel

lbil se mi citat: Propaganda je pokus, aby lidi uverili, ze na druhy strane nejsou lidi ...

Urza

Re: bohuzel

Uživatel Kohi napsal:

lbil se mi citat: Propaganda je pokus, aby lidi uverili, ze na druhy strane nejsou lidi ...

Moc hezky řečeno.

bdX

Války

jsou vždy záležitostí kolektivů - tlup. Proto je vše, co je s nimi spojeno, spíše kolektivní i s vinami a nevinami. Individualizace ve válce je těžko proveditelná, pokud je takto postupováno, nejde o válku, ale o policejní činnost.

šlomo

Tohle je ohromně složité téma

Kolektivní vinu je jednoduché odmítnout, ale v praxi je takové odmítnutí strašně těžké implementovat, protože kolektivy prostě existují, a tím pádem vyhnutí kolektivní odpovědnosti v praxi znamená často zánik odpovědnosti jako takové. To samozřejmě může, ale nemusí být nejlepší ze špatných řešení, ale je jasné, že to nemůže být pravidlo, protože pak ho budou reální lidé zneužívat (a máme tu přinejmenším obecní pastvinu).
Čili pokud máte pospolitost a v ní loupežíky, které ta pospolitost chrání, co máte dělat? Trpět do nekonečna krádeže a přepadení? Nebo jít v převlečení do té pospolitosti a riskovat, že Vás odhalí a zabijí? Nebo je morálně přípustné použít násilí proti té pospolitosti? A pokud ano, jaké násilí je ještě přípustné a jaké už je za hranou? Mezinárodní právo to řeší tak, že v odůvodněných případech můžete nepřítele odůvodněně vybombardovat, což vede k nekonečným sporům o to, co je a co není odůvodněné. Mezinárodní právo také v podstatě zakazuje, abyste si najali místního, který s Vámi půjde a ukáže Vám ty loupežníky. Bombardování je preferováno, protože tam se státy nedovedly na ničem dohodnout. Je to arbitrární a hloupé, ale takový je současný stav.
A to je jen jeden z aspektů celého problému. I oběživo vytváří určitou kolektivní zodpovědnost (a tím pádem i potenciál kolektivní viny).
Samozřejmě jsem pro, abychom se kolektivnímu posuzování vyhnuli, jak je to jen možné, jen upozorňuju na to, že v současném světě se současnými prostředky, to prostě není a ještě nějakou dobu nebude vždycky možné.
Btw. Proč jste mi neřekli, že nick Kolouch je obsazenej?

šlomo

Re: Tohle je ohromně složité téma

Teprve teď jsem si všiml, že článek je z roku 2014. Vůbec nevím, jak jsem se na něj dostal.

Magnissimus

Re: Tohle je ohromně složité téma

Téma bude ještě dlouho aktuální, i když se nejde vyjadřovat ke všem textům, pak ale zrovna tento komentář by si vyjádření Urzy zasloužil i pro zajímavost, zda li je v jeho myšlení o totalitních státech nějaký pohyb.
Totalitarismus v sousedství svobody je vzájemně asi největší existenční hrozba. Jak tento problém vnímají libertariani?

wearcord

nice

Možná, že článek existuje už dlouho. https://doodlebaseball.io
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed