Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Bezohlední spekulanti. Jak s nimi zatočit?

přidat komentář zpět na článek

O´ Pruz

ROZLIŠOVAT!

Kupodivu autor, ač správně nevidí nic škodlivého na spekulaci, patrně záměrně přehlíží burzovní spekulace.

Ono je to jako s bankou. Pokud banka jen přesouvala přebytek prostředků do prostoru s nedostatkem téhož, jde o obhajitelnou činnost.

Pokud spekuluji s akciemi, jde pouze o změnu vlastnictví akcií, případně upsání nových. Nic nějak navíc nevznikne.

Při burzovních operací pokud mohu prodat něco, co ve skutečnosti nevlastním, jde o ten samý problém jako částečné bankovnictví.

Toto je třeba rozlišovat a potírat. Ono to nevlastnění vcelku pěkně deformuje. Ruku v ruce s nekrytým bankovnictvím jde o důsledky horší, než důsledky jakékoli války, jen tak nějak mírovými prostředky.

František Vilím

Re: O´ Pruz (20.2.2011 12:51:00): ROZLIŠOVAT!

Ad "Při burzovních operací pokud mohu prodat něco, co ve skutečnosti nevlastním, jde o ten samý problém jako částečné bankovnictví. "
Myslím, že to je jen problém obchodníků na burze, zda tratí nebo ne a odráží to již nastalou situaci. Továrny již stojí. Těm mimo burzu to nějak neškodí. Velké spekulace na burze indikují již proběhlou úvěrovou expanzi.

mp

spekulanti sú hnusná háveď.

Ja to viem dobre, aj ja som pred rok a pol špekulatívne predal všetky moje podiely v dlhopisovom fonde. Hnusne som poškodil nejaké ministerstvo financií, ale ku dnešku som odvtedy celkom pekne zarobil, a nemusím sa obávať pádu štatnej kasy, ani hyperinflácie a padu meny.

O´ Pruz

RE: František

Nechci přejímat, ale pokud máte představu, že se spekulacemi s nekrytým vlastnictvím o nic nejde, pak vysvětlovat, že je to ještě hroší než nekryté bankovnictví, bude to opět boj s větrnými mlýny.

Ten souboj již nepodstoupím. Když >>je jen problém obchodníků na burze <<.

hofa

Nekryte bankovnictvi vs spekulace na burze

Myslim, ze bys mel vysvetlit svou uvahu o prodeji cp na burze, ktery spekulant nevlastni a jeho dopadech na ekonomiku. A jak do toho zapadaji nekryte banky. Radi bychom se poucili nebo alespon ja. Jak chteji politici zabranit spatne spekulaci, napada me jen dalsi regulace, ktere se stava do jiste miry take spekulaci, protoze regulator ocekava a spekuluje na urcity vyvoj, ke kteremu ma dojit v dusledku jeho opatreni. Politik, ktery reguluje burzu se tak stava nejvetsim spekulantem, jehoz zamerem je preferovat, aby investori kupovali dluzni upisy misto akci. Recko jen chrli dluhopisy a snazi se vykoupit z dluhu dalsimi dluhy.

Kosik

re: Opruz

Pokud by to bylo možné, prosil bych o krátké shrnutí Vámi zmiňovaných burzovních operací. Příčiny, dopady na ekonomiku atd... O částečném bankovnictví toho vím si myslím už hodně, ale burza mi zatím uniká...
Rád se poučím...

O´ Pruz

RE:hofa

Ta úvaha bude zase vycházet ze selského rozumu.

Pokud prodám dům jež nevlastním, jde o podvod a budu za to náležitě trestán.
Pokud to samé udělám na burze jde o bohulibou spekulaci.

Banka to samé mnohokrát zmíněné.

Ostatní zkuste domyslet vlastní silou.
Napovím, jen prosím žádné zákazy státem a politikem. To by byla ještě větší katastrofa.

Petr Novák

:-)

Já bych chtěl autory o něco poprosit. Vytvořte slovníček a když už píšete článek, tak tam napište, kdo je spekulant, co je spekulace, atd.

Když čtu článek, tak mi to přijde v pořádku, ale v diskuzi je opak.


jinak, píšete v diskuzi o tzv. naked shorting nebo tou spekulací myslíte něco jiného.

Děkuji za vysvětlení a doplnění.

O´ Pruz

RE:Petr Novák

I člověk průměrně znalý českého jazyka patrně ví, že spekulant děla spekulace a spekulace je spojena výhradně a jenom se spekulantem.

o naked shorting nepadla ve článku ani diskusi zmínka.

Petr Novák

:-)

Slovník:
promyšlené jednání sledující dosažení prospěchu, zisku.

V tom případě článek vůbec nemá smysl, protože to zahrnuje téměř veškeré lidské jednání.

Píšete o s spekulacích na burze s nekrytým vlastnictvím. To je naked shorting taky. Možná se pletu, proto se ptám. Myslel jsem, že mluvíte o tomhle.

mp

O´ Pruz : Velmi pekna definice :

"I člověk průměrně znalý českého jazyka patrně ví, že spekulant děla spekulace a spekulace je spojena výhradně a jenom se spekulantem."

O´ Pruz

šortky

Pojem naked shorting je spojován spíš s akciovým trhem, kdy, chcete li akcii prodat kterou nevlastníte, musíte si ji půjčit. Objem akcií se nemění. (krajně zjednodušeno)

V komoditách je to klasická šortka.

Petr Novák

:-)

No tak Naked shorting je právě prodej, pokud si ty akcie nepůjčíte. V některých zemích je zakázán.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed