Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Buďme vděční za internetovou anarchii

přidat komentář zpět na článek

Martin

Buďme vděční za internetovou anarchii

Výbornej článek!

enjay

Super

Super článek, používám internet každý den, vlastně mě živí. Tohle mě nenapadlo jako příklad, super, díky!

Ivana Ebuová

Zjednodušení - jako vždy

Jó internet, ten nám funguje, když nám funguje počítač a připojení. To je zase příklad jako noha.
To problém s důchodcema a nezaměstnanýma se přejde jednou větou a doporučením, plať si vše za svý, můj děda to taky tak dělal. Pomine se zcela to, že děda ten státní důchod taky dostával.
Dnes jsem si na vás zase vzpomněla v souvislosti s Xaverem. Tak si ke Xaverovi přidejte ještě povodně (dnes už každoroční kolorit) a písněte něco o 15-ti letých mozcích. Příklady zábavné činnosti mne jaxi netáhnou a nepřesvědčí. Až sem hodíte "výborný článek" o řešení životně důležitých krizí tisíců lidí, pak to bude stát za lajk (možná). Hezký den.

Ivana Ebuová

Wikipedie je fajn

Na wiki chodím často. Nedávno tam běhala prosba správců serveru o dobrovolné příspěvky. Jelikož tuto službu používám, uznala jsem za vhodné poslat nějaké prachy. Poděkovali mi. Následně se někdo z USA pokusil hacknout můj bankovní účet. Z bankomatu se pokusil vytáhnout z mého účtu 5000,- dolarů. Jelikož mám účet, na kterým mám omezenou hotovost pro tyto účely, tak se mu transakce nezdařila. Napodruhé se pokusil vy táhnout "jen" 300 USD. To mu prošlo. Kartu jsem okamžitě zablokovala a zrušila. Bohužel se kvůli tomu musím táhnout znovu do banky nechat si vystavit novou. Naštěstí mi banka vše uznala a peníze vrátila na účet. Vzala na sebe zodpovědnost za hackera. Díky.

Jinak na netu kupuju vše a často bezhotovostně. Nedávno jsem si koupila saunu a ještě "vysmlouvala" slevy a dopravu z Prahy do Brna zdarma. Krámek cca 300 kg.
Ale už jsem narazila i na podvodníky, kteří vzali peníze a zboží z nich nevypadlo nebo bylo poškozené. Sleduji nejen ceny, ale především ankety spokojenosti ostatních s daným obchodem. Nic není samospasitelné. A reklamace po netu je stejná nebo horší anabáze než v kamenným obchodě, kde stát sem tam něco "naštěstí" upraví. Díky za D-testy a ČOI.

Ivana Ebuová

Nevýhody BTC

1.) Pokud ztratíte nebo smažete svůj soukromý klíč (klíče), přestanete mít možnost převádět BTC ze své adresy. Budete moci sledovat, jak tam přicházejí peníze od jiných lidí (pokud je tam pošlou), ale vy ani nikdo jiný s nimi nebudeme moci už nikdy nijak manipulovat!

2.) Pokud vám soukromý klíč někdo ukradne, může si udělat s vašimi BTC co chce (především je převést jinam). Nemůžete proti tomu nic dělat, nemůžete to nikde nijak reklamovat. Jediná ochrana před krádeží je, že v případě zjištění krádeže převedete své BTC na jinou svou adresu (s jiným soukromým klíčem) dřív, než to udělá zloděj.

3.) Převody jsou jednorázové a nevratné.

4.) Nemůžete nikde reklamovat, že jste někomu převedli BTC za zboží a on vám to zboží nedodal. Jediný způsob, jak zrušit převod BTC, je ten, že vám příjemce pošle ony peníze zpět.

5.) Bitcoiny exaktně vzato nejsou anonymní. Celý svět může vidět, ze které adresy na kterou bylo kdy posláno kolik BTC. Musíte počkat, až dostatečné množství ostatních počítačů v Bitcoin síti potvrdí, že vámi zadaný převod je platný (což trvá několik minut až několik hodin). Pokud nechcete čekat, můžete si připlatit zlomek BTC za to, že váš převod bude potvrzen přednostně.

6.) Pokud se objeví nový geniální matematik, Bitcoiny jsou fucked.

7.) Pokud nějaký nový Einstein objeví algoritmus, jak z informace o převodu z adresy X zpětně odvodit platný soukromý klíč k adrese X, nebo jak těžit Bitcoiny bez nutnosti zkoušení milionů náhodných identifikátorů, bude to velký problém.

8.) Podobně velký problém bude, pokud se najednou, skokově, objeví počítače, které budou při stejné dostupnosti počítat o několik řádů rychleji, než dosud.

9.) Těžení Bitcoinů nemá dnes pro normálního člověka, vlastnícího méně než 5 počítačů, praktický význam. Na jednom PC, které necháte zapnuté 24 hodin denně, 365 dní ročně, vytěžíte řádově JEDEN BITCOIN ZA ROK, což je aritmetický průměr a v praxi to znamená, že vytěžíte třeba blok 25 Bitcoinů jednou za 25 let.
Existují způsoby, jak si člověk může něco vydělat těžením Bitcoinů, ale pokud vám kamarád navrhuje "tohle je úžasná věc, vyděláš si tím hromadu prachů", tak buď lže ten kamarád, nebo někdo obelhal jeho. Pokud chcete získat Bitcoiny, musíte je buď dostat nebo si je koupit.

10.) Pokud chcete takto obchodovat s „nekamarády“, je to poměrně riskantní, což je vidět i z toho, že např. PayPal takový obchod výslovně zakazuje. Ne proto, že by se bál konkurence Bitcoinů, ale proto, že kupcům normálně poskytuje jisté záruky, a tyto jsou v případě převodu Bitcoinů nevymahatelné.

11.) Abyste na bitcoinových burzách mohli obchodovat, musíte do nich nejdříve převést buď dolary nebo Bitcoiny, což znamená, že musíte burze věřit! Distribuovaná bitcoinová síť je decentralizovaná a bezpečná. Ve chvíli, kdy ale máte Bitcoiny na svém burzovním účtu (ať už je chcete prodat, nebo jste je právě koupili), jste vydáni zcela napospas provozovateli této burzy. Pokud chce, může vás okrást. Pokud má špatně zabezpečené servery, někdo ho může nahackovat a pak vás okrást. Obojí už se stalo a pokud Bitcoin zůstane populární, bude se to stávat stále častěji.

12.) Jakmile ztratíte jednou nad svými Bitcoiny kontrolu, jsou nenávratně pryč.

13.) Kurzy na Bitc. burzách jsou velmi volatilní, tzn. mohou se během pár minut změnit i o desítky procent. Ať už následkem toho, že někdo koupí / prodá hodně Bitcoinů najednou (tudíž se prudce změní nabídka a poptávka), nebo následkem technických problémů s přetížením nebo DDoS útoky. Obojí se děje každou chvíli, takže není výjimkou, když je burza na několik hodin mimo provoz, když jsou na dvou burzách velmi rozdílné kurzy (např. o 20 procent), nebo když mají "realtime" grafy vývoje cen zpoždění několik desítek minut za skutečným stavem - což vede k panice a masovému prodeji.

14.) Vzhledem k výše zmíněné vysoké volatilitě existuje mnoho lidí, kteří prudké změny kurzů v posledních týdnech využili k velkému osobnímu obohacení, přičemž mnohé z oněch "technických problémů" na burzách způsobili záměrně a plánovaně.

P.S.: ...prosila bych o komplexní pohled na problematiku, jelikož se nemůžu zbavit dojmu jednostranné ideologizace a potlačení skutečných problémů - té tzv. "druhé strany mince". Děkuji za pochopení.

Tibor Mach

Future Imperfect

Zajímavě na téma píše Friedman v prvních čtyřech kapitolách Future Imperfect, kde mimo jiné rozvíjí myšlenku společnosti, kdy existuje možnost absolutní anonymity na internetu (tzn. anonymní měna, což sice bitcoin není, ale lze ho tak upravit, plus běžné používání šifrování jako pgp) a většího využívání internetu obecně tak, že v reálném světě bude probíhat minimum aktivit a internet bude de facto anarcho-kapitalistický (což skutečně dnes v podstatě je), ale současně reálný svět je ovládán státy a anonymita je v něm téměř nulová (velký pokrok v technologii umožní...a ve skutečnosti už částečně umožnil...napíchnout telefon prakticky všem a přesto se změtí dat dostat k tomu zajímavému, plus drony s kamerkou o velikosti většího hmyzu už taky existují). Je to psáno v roce 2003, ale myslím, že se víceméně k tomu stavu blížíme, ačkoliv asi to nebude tak absolutní (ale pointou té knihy není předvídat budoucnost, ale spekulovat co by kdyby a jaké z toho plynou důsledky). Současně rozebírá stav, kdy sice reálný svět není vůbec anonymní, ale sledovací technologii nemá v rukou jen stát. Prostě všichni vidí všechny (pokud chtějí). Je to ne zcela příjemná představa, protože to prakticky znamená návrat do vesnice, kdy si všichni vidí do oken, ale když je vidět i to, co dělá stát, tak je to lepší než když všechny sleduje pouze ten. Zase lze podle mě částečně sledovat posun i tímhle směrem - NSA sice sleduje spoustu lidí, ale lidi si třeba natáčejí na mobil policajty.

Viz http://www.daviddfriedman.com/Future_Imperfect.html

Ivana Ebuová

Na ty dislajky jsem fakt hrdá

...jak říkáty vy - kdyby mi etatista dal lajk, tak je něco špatně. And vice versa....:-D.
Takže v globálu, nic jsem se nedozvěděla, ale alespoň vím, že a) čtete moje příspěvky, b) dávate dislajky bez rozmýšlení. Obojí mne těší.

gofry

Re: Nevýhody BTC

Uživatel Ivana Ebuová napsal:

...
No, prakticky všetko platí v menších obmenách ako pre papierové peniaze, tak pre peniaze na účtoch v bankách. Snáď ani netreba pripomínať nedávnu intervenciu ČNB za znehodnotenie/ukradnutie cca 5%? úspor všetkých ľudí (resp. až na pár vyvolených, ktorí na tom krásne zarobili), vrátane dôchodcov, sociálne [ne]potrebných, atď.

Bitcoin nie je ideálny, to je pravda. Ale to nie sú ani České Koruny, Dolár, Euro. Je tu ale jeden rozdiel - bitcoin nikto nikomu nenúti.

Ivana Ebuová

D-test

...zajímavý - tohle se mi líbí...doma samo máme ty nej...horší. A už jsme je i sežrali.

http://www.stream.cz/nejnovejsi/prakul/10000530-kulajda-se-ztracenym-vejcem#!/nejnovejsi/adost/10000805-a-dost-jedy-v-rozinkach

Takže na raka jako zaděláno - asi si připojistím ledviny a vejce.

FK

Re: D-test

Uživatel Ivana Ebuová napsal:

...zajímavý - tohle se mi líbí...doma samo máme ty nej...horší. A už jsme je i sežrali.

http://www.stream.cz/nejnovejsi/prakul/10000530-kulajda-se-ztracenym-vejcem#!/nejnovejsi/adost/10000805-a-dost-jedy-v-rozinkach

Takže na raka jako zaděláno - asi si připojistím ledviny a vejce.


Dnes jsem ty nejhorší přinesl z Kauflandu. Hned šly do koše.

Martin

Re: D-test

Uživatel FK napsal:

Uživatel Ivana Ebuová napsal:

...

Dnes jsem ty nejhorší přinesl z Kauflandu. Hned šly do koše.
Já už v kocourkově skoro nic nekupuju. Naštěstí bydlím blízko Österreich, takže většinu nákupů realizuju v tamějších obchodech.

Ivana Ebuová

Re: D-test

Uživatel FK napsal:

Uživatel Ivana Ebuová napsal:

...

Dnes jsem ty nejhorší přinesl z Kauflandu. Hned šly do koše.


...a já jsem zase prohrabala koš, ale manžel už vynesl bohužel odpadky. Chtěla jsem je žalovat za ublížení na zdraví. Řetězce to stahují z prodeje, ale podle mne jsou zodpovědní za to, co vůbec mezi lidi pustí. A pokud to prokazatelně převyšuje přípustnou normu ! EU 3x ! a způsobuje rakovinu varlat, tak bych toho pár odsypala (ve vašem případě) do koše a zbytek bych šla reklamovat s tím, že bych k tomu přihodila žalobu na vážné! poškození zdraví s odvoláním na normy EU a soudila bych se min. o 1 milion Eur. Jako v JÚ ES EJ !!! A kopii žaloby na Kaufland bych dala na ČOI...:-)...ale jako vážně.

Ivana Ebuová

Re: D-test

Uživatel Martin napsal:

Uživatel FK napsal:

... Já už v kocourkově skoro nic nekupuju. Naštěstí bydlím blízko Österreich, takže většinu nákupů realizuju v tamějších obchodech.


...já taky bydlím blízko (Brno), ale to zas není na každý den a na otočku. Spíš kupovat základní potraviny a z těch vařit, vyhýbat se potravinám, u kterých člověk nedokáže říct z čeho byly vyrobeny, ale na obalu je uvedeno vybavení chemické laboratoře. Bohužel hrozinky jsou základní potravina...:-(

Tibor Mach

Re: D-test

Uživatel Martin napsal:

Uživatel FK napsal:

... Já už v kocourkově skoro nic nekupuju. Naštěstí bydlím blízko Österreich, takže většinu nákupů realizuju v tamějších obchodech.


Já nevím. Nakupuju v Německu v Realu a v Penny. Real je trochu větší, něco jako Tesco. Kvalita je podle mě srovnatelná s obchody v Plzni. Když chci, můžu koupit levnou a méně kvalitní věc, nebo můžu koupit dražší a kvalitnější. Někdy se ukáže, že kvalitnější je nějaká levnější (i když asi ne nejlevnější). V Penny měli ve sklenici plesnivé olivy (dokonce ve dvou), bylo to dost odporné, nemyslím, že by to kdo koupil a ani, že by to tam dali schválně, ale v tom objemu se holt občas něco nepovede. Takže podle mě jsou všechny ty kecy o "kvalitnějších potravinách v Německu a Rakousku" prostě ukázka toho, že lidé vždycky vidí trávu u souseda zelenější.

A nedává to ani moc logický smysl. Pokud by skutečně v Německu prodávali zas stejnou cenu kvalitnější věci, tak pokud není velký rozdíl v daních, tak by se vyplatilo obchodníkům ty levnější a lepší potraviny dovážet do ČR a prodávat je tam. Pokud jsou v Německu potraviny dražší (o něco ano, ale není to zas tako výrazný rozdíl, odhaduju, že v průměru o 10-20% vyšší ceny), přesněji - pokud v Německu je větší výběr dražších a kvalitnějších věcí a menší těch levnějších a méně kvalitních, tak to říká jen to, že Němci jsou bohatší. Ale buď neumím nakupovat, nebo chodím do špatných obchodů, a nebo je výmysl, že v Německu mají za stejnou cenu kvalitnější potraviny. Když si koupím chleba za dvacku nebo kaiserku za korunu, tak nemůžu čekat že bude kdoví jaká. To platí v ČR stejně jako v Německu. Ale když si chci udělat topinky, ta mi ta Šumava klidně stačí, netrápí mě, že by za 4 dny nebyla poživatelná.

Martin

Re: D-test

Uživatel Tibor Mach napsal:

Uživatel Martin napsal:

...

Takže podle mě jsou všechny ty kecy o "kvalitnějších potravinách v Německu a Rakousku" prostě ukázka toho, že lidé vždycky vidí trávu u souseda zelenější.
Jj sou to určitě všechno kecy... http://www.stream.cz/peklonataliri/802938-velikonoce-po-cesko-nemecku Btw,. to video platí pro mnoho dalších položek... Ostatně D-F to krásně shrnul ve svém článku http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2013101001

HynekRk

Re: D-test

Uživatel Tibor Mach napsal:

Uživatel Martin napsal:

...

Já nevím. Nakupuju v Německu v Realu a v Penny. Real je trochu větší, něco jako Tesco. Kvalita je podle mě srovnatelná s obchody v Plzni. Když chci, můžu koupit levnou a méně kvalitní věc, nebo můžu koupit dražší a kvalitnější. Někdy se ukáže, že kvalitnější je nějaká levnější (i když asi ne nejlevnější). V Penny měli ve sklenici plesnivé olivy (dokonce ve dvou), bylo to dost odporné, nemyslím, že by to kdo koupil a ani, že by to tam dali schválně, ale v tom objemu se holt občas něco nepovede. Takže podle mě jsou všechny ty kecy o "kvalitnějších potravinách v Německu a Rakousku" prostě ukázka toho, že lidé vždycky vidí trávu u souseda zelenější.

A nedává to ani moc logický smysl. Pokud by skutečně v Německu prodávali zas stejnou cenu kvalitnější věci, tak pokud není velký rozdíl v daních, tak by se vyplatilo obchodníkům ty levnější a lepší potraviny dovážet do ČR a prodávat je tam. Pokud jsou v Německu potraviny dražší (o něco ano, ale není to zas tako výrazný rozdíl, odhaduju, že v průměru o 10-20% vyšší ceny), přesněji - pokud v Německu je větší výběr dražších a kvalitnějších věcí a menší těch levnějších a méně kvalitních, tak to říká jen to, že Němci jsou bohatší. Ale buď neumím nakupovat, nebo chodím do špatných obchodů, a nebo je výmysl, že v Německu mají za stejnou cenu kvalitnější potraviny. Když si koupím chleba za dvacku nebo kaiserku za korunu, tak nemůžu čekat že bude kdoví jaká. To platí v ČR stejně jako v Německu. Ale když si chci udělat topinky, ta mi ta Šumava klidně stačí, netrápí mě, že by za 4 dny nebyla poživatelná.


Moje zkušenosti: Já nakupoval ve velkém kšeftu v Drážďanech a levnější to nebylo, spíš naopak, ale nějaký menší obchod v zapadlejším městě jmenovitě v bývalé NDR by mohl být levnější. Ve Vídni to určitě není levnější než u nás, ale opět v menším městě to může být jinak. Levno bylo v Krakově, ale již ne ve Sklářské Porubě (Krkonoše), naopak v Bratislavě to není výrazně jiné.

Jinak já jsem často doplňovával zboží v supermarketech a vím o čem to je. A kdo si myslí, že tam nemůže najít něco plesnivého, či starého je na omylu. To by se muselo vše (dle typů výrobků) 1-3x týdně vyskládat z regálů, detailněji prohlédnout a naskládat to tam znovu, bylo by potřeba asi tak 2-3x tolik pracovníků a ceny výrobků by byly někde jinde.

Tibor Mach

Re: D-test

Uživatel Martin napsal:

Uživatel Tibor Mach napsal:

... Jj sou to určitě všechno kecy... http://www.stream.cz/peklonataliri/802938-velikonoce-po-cesko-nemecku Btw,. to video platí pro mnoho dalších položek... Ostatně D-F to krásně shrnul ve svém článku http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2013101001


Já spíš důvěřuju vlastní zkušenosti než pořadům v televizi a naštvaným článkům. Jak říkám, jediný logický důvod proč by potraviny v ČR měly vycházet hůř v poměru cena kvalita je buďto nějaké omezení dané zákonem, nebo výrazně vyšší daně. Ale daně se zas tak moc neliší a dovážet potraviny z Německa lze do ČR bez problémů. Takže kdyby existoval skutečný významný rozdíl, tak se toho prostě někdo ujme a začne ty zázračné kvalitní a levné Německé potraviny dovážet do ČR a prodávat je tam.

Ivana Ebuová

Re: D-test

...ale shnilý můžete mít i jabka na zahradě, o tom to není. Mě zajímá spíš to, co by z toho mohl ten hyperkrám mít, jestliže poruší ZÁVAZNÉ normy EU a prodává PROKAZATELNĚ zboží, které překračuje na základě LABORATORNÍCH ROZBORŮ povolené množství jedů - v našem případě karcinogenních jedů, které jsou navíc termostabilní, tudíž běžnou kuchyňskou úpravou neodstranitelné. Samosebou běžnou senzorickou kontrolou nezjistitelné (chuť ani vzhled výrobku nenapovídá nic o tom, že konzumuji silný karcinogen). Jaké jsou v tomto případě možnosti právní ochrany spotřebitele, který toho nakoupil a spotřeboval v dobré víře kilogramy a zadělal si na raka? A potažmo, jaké z toho vyplývají postihy pro řetězec, který zboží prodává? Můžu je zažalovat hned, jak jsem tu potravinu zkonzumoval a současně se dozvěděl, že mi v budoucnu potenciálně zničí ledviny?

P.S.:..v minulosti to samosebou lidi jedli taky, jenže to jsme ještě neměli normy EU a nemuseli si kupovat tuzemský um a pomazánkové.

Robert Antonio

Re: Nevýhody BTC

Tak si to vezměme popořadě, paní Ebuová:

1. & 2. Pokud ztratíte nebo vám ukradnou soukromý klíč k bitcoinovému účtu, je to stejné, jako když ztratíte nebo vám ukradnou peněženku s hotovostí. Výhodou ovšem je, že klíč lze chránit před ztrátou nesrovnatelně lépe, nežli peněženku. Chcete-li mít bitcoiny ochráněné lépe, můžete si je uložit na některou z bitcoinových burz – ty fungují podobně jako banky, identifikujete se osobním dokladem.

3. To je správná vlastnost, protože jako příjemce platby chci mít jistotu, že jednou přijaté peníze mi už nikdo nesebere.

4. To lze řešit arbitrem, který např. na aukčním serveru spravuje účty prodávajících a má pravomoc řešit spory s dodáním zboží.

5. Klasické bitcoinové transakce nejsou anonymní, ale existují bitcoinové banky s anonymními účty. Jelikož v těchto „bankách“ nemusíte prokazovat svoji totožnost, nejste vydána na jejich milost a nemilost, zdali vaše data nenapráskají státu, jak bohužel švýcarské banky často činí.

6. & 7. Bitcoiny na své zabezpečení používají standardizovaný algoritmus SHA-256. Pokud nějaký geniální matematik dokáže prolomit SHA-256, pak nemá důvod troškařit s bitcoiny a může se stejně tak nabourat do kterékoliv „klasické“ banky.

8. Není problém. Algoritmus podepisování bloků adaptivně zvyšuje svoji výpočetní náročnost v závislosti na výkonu celé bitcoinové sítě.

9. Nikdo vás nenutí těžit bitcoiny. Stejně tak jako zlato funguje jako měna, i když běžný člověk nemá moc možností rýžovat vlastní nugety.

10. Viz bod 4. Paypal zrušil platby v bitcoinech IMHO proto, že to uživatelé využívali na praní špinavých peněz (v překladu do češtiny: neplatili daně, což je v USA po vraždě druhý nejtěžší zločin)

11. To samé platí i na klasických burzách, nic nového.

12. Viz body 1 a 2.

13. Najděte mi prosím okamžik v historii, kdy se kurs bitcoinu změnil během pár minut o desítky procent.
Rozdíly v kurzech na jednotlivých burzách jsou dány primárně různou obtížností vložit/vybrat „běžné“ peníze na burzovní účet. Třeba výběr dolarů z MtGoxu trvá až šest týdnů, proto je zde kurs BTC hodně vysoký. Naopak vklad dolarů/eur na BTC-E je zejména pro americké uživatele velmi obtížný, a proto je zde kurs BTC jeden z nejnižších.
Kdyby byl rozdíl kurzů na různých burzách daný jen technickými problémy, pak na kurzové arbitráži můžete vydělat majlant. Nedávno jsem to studoval a vyšlo mi, že při započítání všech poplatků a ážií by zisk z jednoho arbitrážního obchodu byl v řádu promile za několik dní. To fakt radši budu vydělávat peníze nějakým užitečným programováním :-)

14. Spekulace na změnu kurzů tu existuje od doby, co existují plovoucí kursy. Spekulanti naopak velké změny kursů vyrovnávají. A pokud tvrdíte, že někdo zvládl „cornering the market“, kdy velkými obchody dokáže pohnout kursem BTC podle své vůle, pak mi prosím dejte příklad. Netvrdím, že cornering není principiálně možný, ale ty úspěšné (ziskové) případy v historii spočítáte na prstech jedné ruky.

Ivana Ebuová

Nákupní košík


...teď jsem si vzpomněla, že dávali v TV takový pořad o cenách potravin u nás a v Německu. Vybrali si jeden nadnárodní řetězec nevím - Albert nebo Kaufland nebo...a udělali kontrolní nákup stejných potravin. Jeden a ten samý košík se stejným sortimentem vyšel u nás na cca 900 Kč,- a v Německu na cca 500,-Kč. Kvalitu (formou lab. rozborů pochopitelně nezkoumali). Když si vemem, že v Německu je průměrný plat X tisíc Euro a u nás 0,9 tisíce, potom mi není jasné, proč je nákup u nás dražší než v NSR. Jestliže vememe hledisko ceny i kvality, tak N. má levnější a přitom kvalitnější potraviny. Proč, když jsou bohatší než u my? Jestliže by zvýšení kvality u nás a probírka plesnivin v regálech měla zboží zdražit, tak proč už dnes není předražené zboží kvalitnější než v N? Myslím si, že řešení je jen v tom, co si dovolí Kauflandy k našim lidem a co si dovolí v N. A tady je na místě jedině důsledný boj za spotřebitelská práva. Jednou, dvakrát dostanou citelnou pokutu a budou platit za poškozování zdraví a začnou se chovat ne jako v N. ale jako ve Švajcu! V podstatě to, co vydají v konkurenčním boji o zákazníka v N. si vynahradí u nás (vyšší ceny a zboží, které by jim svojí nízkou kvalitou jinde než v chudobnějších zemích neprošlo). Je to paradox a současně skutečnost.

Tibor Mach

Re: Nákupní košík

Uživatel Ivana Ebuová napsal:


...teď jsem si vzpomněla, že dávali v TV takový pořad o cenách potravin u nás a v Německu. Vybrali si jeden nadnárodní řetězec nevím - Albert nebo Kaufland nebo...a udělali kontrolní nákup stejných potravin. Jeden a ten samý košík se stejným sortimentem vyšel u nás na cca 900 Kč,- a v Německu na cca 500,-Kč. Kvalitu (formou lab. rozborů pochopitelně nezkoumali). Když si vemem, že v Německu je průměrný plat X tisíc Euro a u nás 0,9 tisíce, potom mi není jasné, proč je nákup u nás dražší než v NSR. Jestliže vememe hledisko ceny i kvality, tak N. má levnější a přitom kvalitnější potraviny. Proč, když jsou bohatší než u my? Jestliže by zvýšení kvality u nás a probírka plesnivin v regálech měla zboží zdražit, tak proč už dnes není předražené zboží kvalitnější než v N? Myslím si, že řešení je jen v tom, co si dovolí Kauflandy k našim lidem a co si dovolí v N. A tady je na místě jedině důsledný boj za spotřebitelská práva. Jednou, dvakrát dostanou citelnou pokutu a budou platit za poškozování zdraví a začnou se chovat ne jako v N. ale jako ve Švajcu! V podstatě to, co vydají v konkurenčním boji o zákazníka v N. si vynahradí u nás (vyšší ceny a zboží, které by jim svojí nízkou kvalitou jinde než v chudobnějších zemích neprošlo). Je to paradox a současně skutečnost.


Já se na TV nekoukám, ale v Německu teď de facto bydlím (i když občas jsem i v Plzni, takže mám okamžité srování) a v Goettingenu jsou prostě ceny potravin při stejné kvalitě (alespoň tak, jak jsem schopen kvalitu posoudit bez laboratoře) stejné až (o něco málo) vyšší. Buď je Goettingen výjimka, ale nevím proč by to tak bylo, nebo je výjimka Real a Penny (ale v Kauflandu jsem tu byl párkrát taky), což je taky podivné. Spíš bych nevěřil té televizní show. Je docela možné, že se dá vybrat v nějakém Penny v Německu zboží, které tam mají třeba zrovna zlevněné a v ČR ne. Nebo mají prostě trochu jinou cenovou politiku a vyšší marže mají na jiných věcech. Problém je, že ty výrobky, co v tom pořadu vybrali, nevybírali náhodně. Je klidně možné, že v nějakém zaměstnání jsou vyšší průměrné mzdy v Ostravě než v Praze. Když ho budu hledat, tak nejspíš najdu. To ale není ani náhodou důkaz toho, že v Ostravě jsou celkově vyšší mzdy. Pokud chci toto porovnávat, musím koukat na všechna zaměstnání dohromady a ne vybírat taková, co se mi hodí. Samozřejmě, nevím jestli to v tom pořadu byl záměr nebo ne, ale tímhle způsobem se zkrátka nic prokázat nedá, protože v závislosti na výběru výrobků dostanu jiné výsledky (a bohužel, takhle se lže pomocí čísel poměrně často a záměrně...proto je dobré statistiky brát s rezervou pokud současně nevím nic o použité metodologii zpracování dat a jejich výběru).

Martin

Re: Nákupní košík

Uživatel Tibor Mach napsal:

Uživatel Ivana Ebuová napsal:

...

Já se na TV nekoukám, ale v Německu teď de facto bydlím (i když občas jsem i v Plzni, takže mám okamžité srování) a v Goettingenu jsou prostě ceny potravin při stejné kvalitě (alespoň tak, jak jsem schopen kvalitu posoudit bez laboratoře) stejné až (o něco málo) vyšší..
Nevim no, já si kladu otázku, proč teda pořád potkávám v rakouských (o německých ani nemluvim) obchodech tolik Čechů? Čím by to sakra mohlo bejt?? Kvalita ani cena to tedy zřejmě nebudou. No, asi se nechali zblbnout tou zelenější trávou jež vidí u sousedů :-))

Ivana Ebuová

Re: Nákupní košík

Uživatel Tibor Mach napsal:

Uživatel Ivana Ebuová napsal:

...

Já se na TV nekoukám, ale v Německu teď de facto bydlím (i když občas jsem i v Plzni, takže mám okamžité srování) a v Goettingenu jsou prostě ceny potravin při stejné kvalitě (alespoň tak, jak jsem schopen kvalitu posoudit bez laboratoře) stejné až (o něco málo) vyšší. Buď je Goettingen výjimka, ale nevím proč by to tak bylo, nebo je výjimka Real a Penny (ale v Kauflandu jsem tu byl párkrát taky), což je taky podivné. Spíš bych nevěřil té televizní show. Je docela možné, že se dá vybrat v nějakém Penny v Německu zboží, které tam mají třeba zrovna zlevněné a v ČR ne. Nebo mají prostě trochu jinou cenovou politiku a vyšší marže mají na jiných věcech. Problém je, že ty výrobky, co v tom pořadu vybrali, nevybírali náhodně. Je klidně možné, že v nějakém zaměstnání jsou vyšší průměrné mzdy v Ostravě než v Praze. Když ho budu hledat, tak nejspíš najdu. To ale není ani náhodou důkaz toho, že v Ostravě jsou celkově vyšší mzdy. Pokud chci toto porovnávat, musím koukat na všechna zaměstnání dohromady a ne vybírat taková, co se mi hodí. Samozřejmě, nevím jestli to v tom pořadu byl záměr nebo ne, ale tímhle způsobem se zkrátka nic prokázat nedá, protože v závislosti na výběru výrobků dostanu jiné výsledky (a bohužel, takhle se lže pomocí čísel poměrně často a záměrně...proto je dobré statistiky brát s rezervou pokud současně nevím nic o použité metodologii zpracování dat a jejich výběru).


...asi to bude tak, jak říkáš, ale nějak nechápu, co tím chtěl básník v TV říct, když ve stejným řetězci nakupovali kontrolní nákup stejnýho zboží a výsledek byl ten, že v N. nakoupili levněji. Slevy konkrétního zboží dle akcí hrají samozřejmě svou úlohu, ale v tom případě bych to nebrala jako podklad pro nějaké dokazování něčeho. A oni něco svým kontrolním nákupem dokázat chtěli. Nezdálo se mi, že by výsledkem kontrolního nákupu měla být nějaká manipulace či propagace nákupů v Deutschland. Ale zase jsem se setkala i s tím, že když náš e-shop prodává německý zboží v korunách a totéž zboží německý výrobce prodává v Eurech, tak u nás je to levnější (asi ta záležitost velkoobchodních slev a rabatu). Např. jsem hledala (cvičně) na netu ložní povlečení z brokátového damašku. Vyrábí se jen v Německu (firma Bauer) a u nás se dá koupit asi ve 2-3 e-shopech za 3190,- Kč. Zkoušela jsem to i na stránkách podnikové prodejny Bauer a cena je všude v Německu i na Slovensku stejná - 139,- Euro. Když to přepočtu na Kč (po 27,-) tak mi cena vyjde 3753,-...naopak 118,15 E. Takže se to vysloveně nevyplatí objednávat nebo vozit z Německa. Myslím, že takovýho zboží bude u nás spousta. Ale je to asi kus od kusu a je potřeba hledat. Belgický koberce se v Rusku prodávají o 3000,- Kč levněji než ty samé u nás. Ale bála bych se je kupovat odtud kvůli dopravě a případné reklamaci.

http://www.curt-bauer-shop.de/shop:showarticle:curt_bauer_mako_brokat_damast_bettwaesche_elefanten_mumbai_2483

http://www.stella-ateliers.cz/lozni-pradlo-bavlnene-povleceni/mako-brokat-damasek/povleceni-mumbai

Tibor Mach

Re: Nákupní košík

Uživatel Ivana Ebuová napsal:

Uživatel Tibor Mach napsal:

...

...asi to bude tak, jak říkáš, ale nějak nechápu, co tím chtěl básník v TV říct, když ve stejným řetězci nakupovali kontrolní nákup stejnýho zboží a výsledek byl ten, že v N. nakoupili levněji. Slevy konkrétního zboží dle akcí hrají samozřejmě svou úlohu, ale v tom případě bych to nebrala jako podklad pro nějaké dokazování něčeho. A oni něco svým kontrolním nákupem dokázat chtěli. Nezdálo se mi, že by výsledkem kontrolního nákupu měla být nějaká manipulace či propagace nákupů v Deutschland. Ale zase jsem se setkala i s tím, že když náš e-shop prodává německý zboží v korunách a totéž zboží německý výrobce prodává v Eurech, tak u nás je to levnější (asi ta záležitost velkoobchodních slev a rabatu). Např. jsem hledala (cvičně) na netu ložní povlečení z brokátového damašku. Vyrábí se jen v Německu (firma Bauer) a u nás se dá koupit asi ve 2-3 e-shopech za 3190,- Kč. Zkoušela jsem to i na stránkách podnikové prodejny Bauer a cena je všude v Německu i na Slovensku stejná - 139,- Euro. Když to přepočtu na Kč (po 27,-) tak mi cena vyjde 3753,-...naopak 118,15 E. Takže se to vysloveně nevyplatí objednávat nebo vozit z Německa. Myslím, že takovýho zboží bude u nás spousta. Ale je to asi kus od kusu a je potřeba hledat. Belgický koberce se v Rusku prodávají o 3000,- Kč levněji než ty samé u nás. Ale bála bych se je kupovat odtud kvůli dopravě a případné reklamaci.

http://www.curt-bauer-shop.de/shop:showarticle:curt_bauer_mako_brokat_damast_bettwaesche_elefanten_mumbai_2483

http://www.stella-ateliers.cz/lozni-pradlo-bavlnene-povleceni/mako-brokat-damasek/povleceni-mumbai


Předpoklad o stejných cenách (s rozdílem ceny za dopravu) platí na svobodném trhu, tj. v situaci, kdy se daný výrobek nereguluje a nedaní, nebo přinejmenším jsou omezení trhu stejná. Pokud bude daň na něco v jedné zemi o 20% vyšší než v jiné, tak samozřejmě ceny taky nebudou stejné. A kromě daní je spousta jiných nařízení a regulací, které tu cenu můžou změnit. Doprava je dneska strašně levná (jinak by se taky nemohlo dělat tolik věcí v Číně), takže to velký rozdíl neudělá. Je možné, že u nás jsou prostě mírnější regulace na e-shopy. A nebo prostě má jen Bauer vyšší marže. Když se člověk podívá na heureku, zjistí, že různé obchody mají třeba i o 40% různé ceny u některého zboží. Ty nejlevnější ho často nemají na skladě a objednávají (což snižuje náklady pro ně, ale je to otrava, když člověk nechce na zboží čekat 3 týdny). A nebo prostě levnějším zbožím lákají zákazníky, kteří si pak třeba koupí i něco jiného (takhle fungují akce v supermarketech - zlevní jednu věc, hromada lidí se tam nahrne a koupí spoustu dalších, když už tam jsou). No a skladovat věci v Německu vyjde dráž, mzdy, energie a pronájem prostor jsou vyšší.

Když chce člověk srovnávat ceny výrobků v různých zemích pořádně, tak to dá mnohem větší práci. Nejde srovnat dva obchody. Samozřejmě, to znamená i to, že mé pozorování z Realu a Penny není samo o sobě taky příliš vypovídající. Klíčové je ale to, že pokud tomu nebrání nějaký zákon, tak v případě, že v jedné zemi je cena o 20% vyšší, vyplatí se prodejcům v té zemi s nižší cenou dovážet to tam a účtovat si třeba o 10% vyšší marži - pořád budou levnější než konkurence. A to zase motivuje další, účtovat si jen o 5% vyšší marži a tak dále, dokud se rozdíl, po odečtení nezbytných nákladů na dopravu, skladování (pokud se zboží skladuje) a podobně, nesrovná. Pokud existují rozdíly nad rámec těchhle nákladů, tak to může být způsobeno jedině nějakou regulací.

No a u těch potravin myslím, že neexistují závažnější regulace, které by vysvětlily levnější potraviny v Německu (kde jsou současně vyšší ty nezbytné náklady jako plat zaměstnanců, nebo cena nemovitostí). Takže díky tomu a díky svojí anekdotické evidenci si myslím, že řeči o nižších průměrných cenách v Německu u potravin jsou prostě efekt "zelenějšího trávníka u souseda". To samozřejmě neznamená, že nelze najít Německý obchod, který něco nebude prodávat levněji než nějaký Český obchod, nebo dokonce levněji než všechny obchody v ČR. Ale to celkově nic moc neříká...

HynekRk

Re: Nákupní košík

Uživatel Martin napsal:

Uživatel Tibor Mach napsal:

... Nevim no, já si kladu otázku, proč teda pořád potkávám v rakouských (o německých ani nemluvim) obchodech tolik Čechů? Čím by to sakra mohlo bejt?? Kvalita ani cena to tedy zřejmě nebudou. No, asi se nechali zblbnout tou zelenější trávou jež vidí u sousedů :-))


A do Rakouska jezdíš kam? Do Vidně? Ta mne fakt levná nepříjde výjma elektroniky. Jinde to neznám.

Martin

Re: Nákupní košík

Uživatel HynekRk napsal:

Uživatel Martin napsal:

...

A do Rakouska jezdíš kam? Do Vidně? Ta mne fakt levná nepříjde výjma elektroniky. Jinde to neznám.
Jezdím do Retzu http://www.herold.at/gelbe-seiten/retz/vwLFs/hofer-kg/ cesta mi trvá zhruba 40min

Martin

Re: Nákupní košík

Uživatel Martin napsal:

Uživatel HynekRk napsal:

... Jezdím do Retzu http://www.herold.at/gelbe-seiten/retz/vwLFs/hofer-kg/ cesta mi trvá zhruba 40min
Omlouvám se za výše uvedený nefunkční odkaz http://tupalo.com/de/retz/hofer

V Mlich

Emailová služba

S tou emailovou službou, co "někam" odmítá doručovat maily to tak snadné není. Setkal jsem se už se DVĚMA, kde konkrétní "nevinný" plaintextový mail nebyl doručen, protože v textu bylo napsané jméno domény, která se dostala nějakému dodavateli "řešení" do blacklistu. Bylo to nějaké nedorozumění, ale dá se to lehce zneužít k odstavení konkurence, na automatické přidání do blacklistu stačí jen několik stížností z různých směrů a konkurent 3 dny nedostane žádnou objednávku..

HynekRk

Re: Nákupní košík

Uživatel Martin napsal:

Uživatel Martin napsal:

... Omlouvám se za výše uvedený nefunkční odkaz http://tupalo.com/de/retz/hofer


Aha, tak to jo, Retz má asi 4.5 tisíce obyvatel. Pro mne je to daleko, navíc nemám auto. Tam tak na výlet, ale město je pěkné a zachpvalé.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed