Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Bydlení dělníků versus vesničanů v dlouhém 19. století: nástin (III/III)

přidat komentář zpět na článek

Joe Doe

Zajímavý pohled

Výborný článek, velké díky autorovi.

Myslím, že přečíst si ho dnešní „zachránce světa“, rozuměj politik z libovolného spektra (od „pravice“ až po „levici“), by pro něj znamenal jen další záminku pro okamžitou „akci“ na jeho záchranu.

Připomnělo mi to dědu, kterému komunisti v osmačtyřicátým sebrali a rozmlátili fabriku (v duchu nevíš jak „mašina“ funguje, tak ji zlikviduj). Tento nepřítel státu (kapitalista) potom sebe a svoji rodinu několik desetiletí živil právě prací dřevorubce (Krkonoše aj.). Velká škoda, že na podobné detaily ubytování (o dalších cca. 60 let později) jsem se ho bohužel nestihl zeptat, zemřel poměrně mladý (1976 v 62 letech). Ale babička mi často vyprávěla, když náhodně potkávala (i po 30 letech) svoje a jeho bývalé zaměstnance, rádi na ty časy vzpomínali a alespoň podle jejich slov, tak dobře jako tenkrát (když je ještě jako dělníky, švadleny apod. vykořisťovali brutální kapitalisté) se po převratu už neměli..

Komu není rady (ani z historie), tomu není pomoci..

Dát jedné skupině všechny svoje zbraně, moc a rozhodování o platné legislativě a zároveň ji říct: „Omez sama sebe.“ To je vrchol hlouposti, oportunismu (cíleného prospěchářství), a nebo holá utopie. Proto podle mě daleko horší než pravověrný komunistický idealista (marně usilující o dokonalého člověka, svět atd.) je prach obyčejný etatistický „plánovač“ libertarián. Těch je stále všude víc než dost.. Když nám ten „monopol měny“ v centrálním plánování „všeobjímajícího blaha“ opakovaně selhává, co na to „libertariáni plánovači“? Zachovat a posílit. A co třeba obrana životů a majetku, no to už je úplné fiasko.. Na jejich argumenty raději „no comment“..
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed