Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Čas legalizovat lvy jako mazlíčky - Existuje chovatel debil? (3/9)

přidat komentář zpět na článek

norbertsnv

Chovateľ zo Vsetínska

U nás na Slovensku sa vraví že o mŕtvych len dobre, ale vzhľadom na to že nebohý chovateľ už bol raz aj predtým hospitalizovaný po útoku leva tak si dovolím tvrdiť že zrejme veľmi zodpovedný nebol.

Tomáš Fiala

Pořídit si zvíře není jen tak

To je fakt zajímavý. Nikdo si neuvědomí, že pořídit (koupit) si jakékoli zvíře není samo o sobě zase až tak velký náklad. Když jde někdo okolo "zveráče", tak tam vidí morčátko za stovku. Jenže chovné zařízení (kvalitní klec, bouda, miska napáječka, na začátek stelivo, krmivo) stojí zhruba 10-15x tolik, co samotné zvíře. Další "fór" je v tom, že jakékoli zvíře, které je složitější na chov (i pitomá andulka nebo korálovka) nikomu ani v tom zveráči neprodají a nezabalí, jako 10 dkg salámu. I když člověk kupuje takové zvíře ve zveráči (natož od chovatele), tak se prodejce zajímá o podmínky, které bude mít zvíře u chovatele. Představa, že přijde kdejaký Fiala k chovateli lvů, řekne "Jednoho mi zabalte" a chovatel mu beze všeho prodá lva, aniž by se zajímal, co s ním budoucí chovatel bude dělat, v jakých ho bude mít podmínkách, neseznámil ho s náročností krmení a ošetřování apod., je pitomost. Představa, že si nějaký úchylný jouda může pořídit vykosťovák, sekeru, motorovou pilu, auto, tygra, ..., je sice děsivá, ale je to riziko života na této planetě.

Ancap

Re: Chovateľ zo Vsetínska

norbertsnv:

Nikoliv. Z toho, že ho lev někdy podrápal vůbec nevyplývá, že byl nezodpovědný chovatel.

Nezodpovědnost neznamená, že mě moje zvíře nikdy nezraní a nezabije. Nezodpovědnost znamená, že se o něj špatně starám.

Stejně jako to, že když spadnu třeba za život několikrát z kola neznamená, že jsem nezodpovědný cyklista, co schválně jezdí jako debil.

Zvláštní, že většina komentářů, co se mnou nesouhlasila vždycky operuje akorát s předsudky vůči chovatelům, ale nikdy ne fakta - jen vidíte, to, co chcete vidět.

Dobrý Den

Re: Chovateľ zo Vsetínska

Já se žádnými přesudky neoperuji, jen z vlastní zkušenosti. Když vydím jak s paničkami cvičí na ulici velcí nebezpeční (chybně zváni bojoví) psi je jasné, že to není úplně v pořádku z hlediska bezpečnosti ostatních chodců. Ještě hustější bylo, když kolemjdoucí mladý alternativec, spíše však homeles poslal povelem svého vlčáka přímo na mne. Pes mi sice nijak neublížil, jen mne přitiskl svou vahou na plot, poté ho páníček odvolal a se smíchem kráčel dál. Máme prostě každý jiné zkušenosti s chovateli. Jak jsem psal v příspěvku k Vašemu prvnímu článku, ve svobodné společnosti založené na anarchokapitalismu by toto prostě řešili majitelé pozemků. Jenže žijeme v socialismu a veřejná prostranství i bezpečnost řídí stát a proto se na nich budou střetávat různé zájmové skupiny: cyklisté, chodci, venčící chovatelé, somrující fetky atd. Ano stát by opavdu neměl zasahovat do toho, jaké zvíře chce kdo chovat, ale to by musel nechat ostatní rozhodovat o svém životě, zdraví a majetku. Což nedělá. A tím se stává chovatelství nebezpečných zvířat v nesvobodné zemi neřešitelným etickým oříškem. Ostatně jako vše ostatní.

Ancap

Re: Chovateľ zo Vsetínska

A proč mluvíte o chovatelích psů?

Já mluvím o chovatelných exotických zvířat, se kterýma osobně špatné zkušenosti velmi nepravděpodobně nemáte, protože vás žádný nikdy pravděpodobně neobtěžoval.

Nebo se pletu? Kolik chovatelů tygrů nebo nosálů vám osobně ublížilo nějak?

"A tím se stává chovatelství nebezpečných zvířat v nesvobodné zemi neřešitelným etickým oříškem."

- Nestává. Není co řešit. Vlastnictví "nebezpečných" zvířat nepředstavuje žádný problém, který je nutný řešit.

Dobrý Den

Re: Chovateľ zo Vsetínska

Ok tak jinak. Mělo by, podle Vás být povoleno venčit velké kočkovité šelmy na městských ulicích a parcích?

Tomáš Fiala

Re: Chovateľ zo Vsetínska

Takto tento problém vůbec nestojí.

Ancap

Re: Chovateľ zo Vsetínska

"Ok tak jinak. Mělo by, podle Vás být povoleno venčit velké kočkovité šelmy na městských ulicích a parcích?"

- To si určí vlastní pozemku sám

Ale pravděpodobně takové pravidlo nebude mít žádný vlastník, protože proč by zaváděl pravidlo proti vysoce nepravděpodobnému a vysoce vzácnému jevu jako je venčení kočkovitých šelem? To by mohl sedět a vymýšlet nekonečno různých věcí, které by lidi mohli zkoušet a zakázat je po jedné

nebo spíše vytvoří nějaké obecné pravidlo o bezpečnosti a bude posuzovat každý jevy individuálně.

Nicméně ten dotaz pořád vychází z premisy, že venčit velké kočkovité šelmy je nebezpečné a s touto premisou jsem již opakovaně vyjádřil nesouhlas, takže bych prosil nepokládat dotazy, které považují tuto premisu automaticky za pravdivou.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed