Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Další směřování Mises.cz

přidat komentář zpět na článek

libertarian

Vážený Urzo

Ja som bol odchovaný starým Libinst.cz v dobách jeho rozkvetu, pred tuším 20 rokmi . A zažil som aj jeho pád. A zažil som aj pomalé odumieranie doterajšieho Mises.cz , aj slovenského Menejstátu.sk. Z tohto všetkého viem posúdiť, čo držalo tieto weby v popularite, a čo ich pomohlo zničiť. "Smrť" starého Libinst-u bola pre mňa ako smrť blízkeho človeka. Človeka, ktorý mne veľmi veľa dal.

Napriek tomu sa snažím zdržať nejakého radenia - ako kormidlovať Mises. Len také "maličké" doporučenia :
- neurobte z Mises niečo ako súkromný klub niekoľkých pražských "slniečkárov". Vy niekoľkí by ste si v ňom hoveli v pohode, ale vaše výsledky by boli skôr kontraproduktívne.

- skúste dvihnúť ODBORNÚ úroveň , hlavne v otázkach globálno-ekonomických, globálno-finančných. Ale bacha na demagogiu dnešného mainstreamu!!! Ako inšpiráciu doporučujem NEMESIS.SK .

- neudržujte Mises v nejakých starých muzeálnych priestoroch 19. storočia. Tie staré múdrosti sú fakt hodnotné - ale bez ich aplikácie na dnešok sú zaujímavé iba pre pár fajnšmekrov.

Veľa úspechov.

p.s. Dúfam, že nebudem ľutovať, že som sa vôbec ozval.

Urza

Re: Vážený Urzo

Děkuji za připomínky, moc si jich vážím.
Dokonce i více méně souhlasím; ostatně my tu nenarážíme na to, že bychom nechtěli mít úžasné odborné články s principy rakouské ekonomické školy aplikovanými na dnešní problémy, ale spíše na to, že je musí někdo napsat a celkově provoz tohoto webu stojí dost času a úsilí.
Děláme, co můžeme, i když si rozhodně umíme představit daleko lepší věci, jen prostě na to nemáme dostatek zdrojů.
Rozhodně bychom ocenili, kdybyste se třeba i Vy chtěl podílet, jestli jste odchovaný starým Libinstem, jak píšete, velmi pravděpodobně dokážete napsat něco, co by pro nás mohlo být zajímavé.

enjay

Malinký tip

Mám jen takovou drobnost a když už jste tedy u předělá(vá)ní webu, tak ji zmíním.
Dost čtu a články, které odebírám přes Feedly, na mobilu a tady na Misesu mi Safari v iPhone nepozná, kde je tělo článku a nenabídne možnost zapnout "čtečku". Např. ani desktopový Firefox se tady na Misesu nechytá.
Postačila by možná drobná úprava, celé tělo článku, které je v tagu <main> zavřít do tagu <article>, pak by se měly prohlížeče bezpečně chytnout...

Urza

Re: Malinký tip

Díky; je to teď lepší?
(Je třeba refreshnout stylesheet.)

Vladislav Veselý

Re: Vážený Urzo

Také pamatuji Libinst.cz z 90. let až po jeho totální úpadek. Tak snad spolupráce bude plodná, ale současná podoba Libinst.cz mě zatím optimismem nijak nenaplňuje. Určitě je dobře, když existuje více si konkurujících libertariánských webů, kde se tříbí myšlenky, než jeden ospalý sterilní web.

Co mi také nejvíce chybí, je reakce na aktuální otázky, protože staré myšlenky jsou dobré, ale je potřeba aplikovat principy na současné problémy a že jich je čím dál více, jak se nám vrací socialismus zpět. Jinak vše zůstane jenom v teoretické rovině, která nemá šanci oslovit širší vrstvy. S tím souvisí i odborná úroveň, kdy nestačí jenom obecné poučky, které jsou často samozřejmé, ale je potřeba přesvědčivější argumentaci doložit i nějakými čísly atd.

Na zahraničních webech např. Mises.org apod bývají zajímavé aktuální články, které stačí třeba jenom přeložit, stanou se dostupnější pro českou veřejnost a může se o nich tady diskutovat, aplikovat na české prostředí atd. Někdy mi přišlo, že zdejší diskuse jsou zbytečně vyhrocené a zbytečně staví zdejší přispěvatele a čtenáře příliš proti sobě. Nepřítelem svobody je někdo úplně jiný.


Jinak samozřejmě přeji hodně štěstí a více čtenářů! :-)

Urza

Re: Vážený Urzo

Děkuji za připomínky a velmi často souhlasím; budeme se snažit o to, co píšete, důvodem, proč to není, jsou hlavně omezené zdroje.

Miki

Grafika

Možná by to chtělo sehnat ještě grafického designéra. :)

Urza

Re: Grafika

To už je jeho práce; já to napsal, ale navrhl to grafik.

Miki

Re: Grafika

Ne každý, kdo umí spustit a ovládat grafický software, je grafik.

Urza

Re: Grafika

Tenhle se tím uživí na volném trhu, takže asi je; mě se na to neptejte, mně se nejvíc líbí weby z devadesátých let xD

libertarian

Re: Grafika

Grafika je nepodstatný detail. Toto nie je časopis pre analfabetov.
Ale osobne považujem z užívateľského hľadiska absolutne NAJdokonalejší bývalý web starého LIBINSTu. Jeho užívateľský komfort som na žiadnom webe nevidel (a poznám stovky). Keby ten šlo prevziať, tak super.

Miki

Re: Grafika

Má ten člověk nějaký web, kde bych se mohl podívat na to, co dělá a kolik to stojí?

Ale abych byl konkrétní, tak nabízím pár věcí k zamyšlení, kterých jsem si všimnul během těch pár minut:

K webdesignu a použitelnosti:

1. Je celkem důležité, aby měl web reprezentativní grafiku odpovídající současným trendům a zaměření webu. Takto to působí jako web nějaké bezvýznamné "alternativní partičky". Jenže pokud vím, tak tento web chce šířit myšlenky libertarianismu a měl by tak zaujmout co největší počet lidí a musí tak působit seriozně. Váš osobní web může působit dojmem klubu pro divné týpky, ale něco co si alespoň dříve říkalo Insititut ne.

2. Rozhodně by na hlavní stránce mělo být nějak zřejmé, co je smyslem tohoto webu. Člověk, který přijde na hlavní stránku, tak vidí jenom název Mises a seznam nějakých článků. Ale co je to ten Mises, nikdo netuší. (Záměrně píšu "co", protože, že je to člověk, nikdo neví.) Návštěvník se tu vůbec nedozví, proč by to tu měl číst, proč by ho to mělo zajímat, a co tady vůbec je. (Sekci "O nás" téměř nikdo číst nebude. Je potřeba člověka zaujmout hned na stránce, na kterou přijde.) Člověk už musí Misese znát, aby tento web pochopil. Což je v rozporu s jeho cílem. (Tento web podle mě nemá sdružovat lidi, kteří už vědí, o co jde. Alespoň předtím to web tvrdil.)

3. Na webu jsou pak věci, které ho činí špatně použitelným. Například:
- Podstránky neukazují v menu, kde se člověk nachází.
- Datum, autor apod. v těch boxech v seznamu článků nejsou vůbec čitelné.
- Nastavení profilu neposkytuje žádnou zpětnou vazbu. Vůbec také nevíte, jestli když si chcete přidat informace o sobě, jestli musíte vyplňovat heslo apod.
- Je poměrně těžké zjistit, který komentář reaguje na co.
- Když už se boxy přebarvují na :hover celé, pak by měly být celé klikatelné.
- Stránkování by taky asi nemělo zobrazovat úplně všechny stránky.
- Písmo u citací je poměrně špatně čitelné.
- Ve 21. století je dobré mít web rezponzivní, protože dnes lidé hodně čtou i na smartphonech.

Ke grafice:

1. Logo a ikony - bez komentáře.

2. Kombinace barev mi jde trochu na nervy, ale podstatné je, že barvy vůbec nepůsobí seriozně (důstojně), tak jak by Misesovi odpovídalo.

3. Celý obsah by se určitě měl posunout od hlavičky více dolů. Celkově by to chtělo poupravit mezery mezi jednotlivými sekcemi stránky.

4. Mezery mezi sekcemi článků jsou příliš velké, že to vypadá, jako kdyby ty části ani nepatřily k sobě. Červené nadpisy - hrozné.

5. Obrázky v boxech na začátku jsou opravdu úplně mimo. Nevím, co si ten "grafik" představoval, že tam bude, aby se to mohlo zobrazovat jen takto nakraji, ale problém je spíš v tom, že tady články žádné obrázky nemají, takže je tam všude nic a navíc rozkostičkované. Buďto je potřeba, aby ke článkům někdo hledal ilustrační obrázky, jako to dělají třeba na Finmagu, nebo ať tam ty obrázky vůbec nejsou.

6. U komentářů je trochu problematické rozlišit autora a nadpis příspěvku. Což je jednak problém těch barev, které se perou o pozornost, a navíc by to asi mělo být spíš obráceně.


Nejsem grafik ani webdesigner, ale kolem webu se celkem dost pohybuji a četl jsem i spoustu literatury na tato témata (můžu vám poslat fotku mojí knihovny :)). Tohle je podle mě velmi špatná práce a doufám, že to ten člověk alespoň udělal zadarmo.

PS: Před pár lety jsem si tu stěžoval, že není možné změnit uživatelské jméno. Mohlo by jít alespoň nastavit jméno zobrazované v komentářích.

Urza

Re: Grafika

Nevím, já jsem ho neobjednával ani neplatil; dostal jsem už hotovou grafiku a napsal funkcionalitu.

1/ Ten web právě objednávat LvMI (ten původní), tu grafiku nám někdo udělal, pak jsem ho já napsal; když jsem to psal, bylo to ještě pro LvMI, ten Institut, o kterém mluvíte.

2/ To dává smysl; leč nevím, co s tím dělat, nejsem grafik, neumím udělat hezký web; napíšu kód a logiku za tím, ale grafický návrh neudělám.

3/ Některé z těch připomínek plánuji časem zahrnout (jen to bude nejspíše trvat); u toho stránkování je však například zajímavé, že mi to už několik lidí chválilo, jak to teď je.

1G/ Neumím udělat logo ani ikony (a ani jsem to nedělal).

2G/ No, kdyby to bylo na mně, udělám to celé černo-žluté, leč chápu, že mé představy se brutálně liší od toho, co je přijatelné.... mně se ty barvy, které tu teď máme, také dost nelíbí, ale prostě jsem dal na grafika spíše než na sebe.

3G/ Z toho zvládnu přidat mezeru pod hlavičku; má cenu to dělat i bez těch ostatních změn?

4G/ Mezery mezi kartami, nebo že jsou ty karty moc vysoké? Jakou barvu mají mít podle Vás nadpisy?

5G/ Obrázky některé články mají a snad v budoucnu jich bude více; alespoň je to v plánu.

6G/ Která barva ukazuje "to výrazné"? Modrá, nebo červená?

Grafik to zadarmo nedělal.

Co se týče změny jména, tak to je záměr; není žádoucí, aby si uživatelé měnili přezdívky u již napsaných příspěvků, zatímco pro nové si mohou založit další účet.

Miki

Re: Grafika

Co se týče změny jména, tak to je záměr; není žádoucí, aby si uživatelé měnili přezdívky u již napsaných příspěvků, zatímco pro nové si mohou založit další účet.

Ok. Ale tím, že si mohu založit nový účet, jsou stejně všechny výhody toho, že jsou jména nezměnitelná, zcela irelevantní. (Jedině, že by vám šlo o to, že máte v databázi místo id uživatelů celá jména. Což by se dalo obejít právě tím, že by se přidala možnost zobrazovat jiné jméno než to, kterým se přihlašujete. Přihlašovací jméno se pak může zobrazovat vedle. Mají to tak třeba weby typu živě.cz.) Nicméně u minulého webu jsem si nový účet založit z nějakého důvodu "nemohl". Asi kvůli použité emailové adrese, která nešla změnit a nemohla být použitá dvakrát. Nebo tak něco. Teď by to snad jít mohlo. (Chtěl jsem místo přezdívky používat vlastní jméno.)

———————————————————

Rozumím tomu, že nejste grafik ani webdesigner, takže to určitě neberte tak, že za tento výsledek kritizuji vás.

3) Chápu proč se to stránkování někomu líbí, mně by se to tak jednou dvakrát za rok taky na nějakých webech hodilo (naštěstí si umím přepsat parametry v url). Pokud se vám to ale hodí často, tak je spíš ukázka chybně udělané navigace. Buďto je spíše potřeba články rozdělit do více kategorií nebo by tam měl být třeba výběr podle roku a měsíce, popřípadě vlastní číslo tam může jít zadat do pole. Nebo ještě lepší by byl vyhledávač. V každém případě, nevím o žádném webu "na úrovni", který by měl prostě na konci odkazy na všechny stránky. Někdy se to jistě hodí, ale jsou to spíše velmi vyjímečné situace a ve většině případů vás to bude spíš otravovat - stejně nevíte, kam máte kliknout, tak klikáte na stránky náhodně. (Většinou potřebujete kliknout na další, což se dělá jednoduššeji, když tam jsou zvláštní tlačítka, než to lovit v pětistech číslech.)

Rozumné stránkování, které by mohlo uspokojit většinu by mohlo vypadat takto:

< předchozí 1 2 3 4 ... 10 ... 50 ... 350 další >

(Tyhle věci je ovšem dobré podrobit uživatelskému testování, což tady samozřejmě neuděláme. Minoritní případy se ale spíš vyplatí ignorovat.)

3G) Na to se určitě vykašlete. Samo o sobě to ničemu nepomůže. (Zkoušel jsem si s tím trochu pohrát, ale to si pak zase vyžaduje poupravit celou řadu dalších věcí.) Velmi vám ale doporučuji tu grafiku nechat předělat (asi to bude dražší než minule).

4G) Tady jsem měl namysli sekce (podkapitoly) uvnitř článků. Ty nadpisy (druhé úrovně) se asi do tohole designu i hodí, ale tak udělal bych je normálně černě (nejhůř tou modrou). Ty karty se mi samozřejmě taky nelíbí :), ale ono se o takovýchto věcech těžko píše, abychom si rozumněli.

6G) Tam je potřeba se zbavit jakékoliv jedné barvy. Navrhoval bych asi černě (spíše velmi tmavě šedou) dát jméno. Taky bych přesunul tlačítko/odkaz reagovat dolu. (Výraznější je samozřejmě ta červená, a proto je také potřeba s ní šetřit - zrovna tuhle ideálně zrušit. Takže by ani neuškodilo ty nadpisy dát tou modrou.)

Ale takto tu stránku stejně moc nevylepšíme.

Urza

Re: Grafika

Ale tím, že si mohu založit nový účet, jsou stejně všechny výhody toho, že jsou jména nezměnitelná, zcela irelevantní. (Jedině, že by vám šlo o to, že máte v databázi místo id uživatelů celá jména.
Pochopitelně nemám v databázi jména jako IDčka; IDčka jsou tam zvlášť, tak blbě jsem to nenapsal.
Nemáte ale pravdu v tom, že tím, že si můžete založit nový účet, jsou irelevantní výhody toho ,že nelze změnit jméno.
Nejde o to, že byste tu nemohl vystupovat pod více nicky, to klidně dělat může každý a ani to ničemu nevadí.
Jde o to, že když sem jednou napíšete příspěvek jako někdo, ať tam pod tím nickem zůstane.

Nejsem grafik ani webdesigner, já jsem programátor; navíc nejsem programátor webů, programuji úplně jiné věci, k tomuhle jsem se nějak naučil PHP a přečetl si nějaké základy, programovat sice umím, ale weby nejsou má oblast práce.

3/ Mně se to moc často nehodí, chválilo mi to pár lidí, kterým se to asi z nějakého důvodu hodí; mně to ale také přijde lepší než ten příklad, co tam píšete, ten typ stránkování mě akorát vždycky štve a říkám si, proč tam nemohou dát všechny.

3G/ To v zásadě nepřipadá v úvahu; ne že bych nechtěl, ale prostě to není v mých silách řešit. Kdyby se objevil někdo, kdo by to pořešil, nebudu se bránit, ale momentálně to nedávám; nicméně časem to je možné.

4G + 5G + další: Jestli to dobře chápu, je těžké o tom psát a taky nejde dát moc pár jednoduchých rad, které když aplikuji, tak to tím zachráním; jestli tomu rozumím, tak to vyžaduje nějaký komplikovanější proces. Inu, povedu to v patrnosti, jen momentálně na to asi nejsou síly....

Každopádně fakt moc děkuji za ty připomínky, rozhodně nad nimi budu přemýšlet a některé mám v plánu implementovat.
Tak či tak do toho zatím sahat nechci a rád bych nechal ten web běžet třeba měsíc či dva, jak je, aby se odhalily případné bugy, nepřijde mi rozumné z redesignovat něco, co právě vyšlo a ještě to není otestované. Rozhodně jste ale poskytl velmi zajímavý náhled na věc.

Miki

Re: Grafika

Pochopitelně nemám v databázi jména jako IDčka; IDčka jsou tam zvlášť, tak blbě jsem to nenapsal.

No, ono to zase tak samozřejmé není, ale omlouvám se, jestli se vás to nějak dotklo. :)

Jde o to, že když sem jednou napíšete příspěvek jako někdo, ať tam pod tím nickem zůstane.

Sice to neobsahuje žádný argument, ale dnes si dokážu představit více věcí, proč je to dobré. (Ale trvám si na tom, že možnost použít jiné jméno + zobrazovat přihlašovací jméno by až tak neuškodilo. Ale to je ten minoritní problém, které jsem navrhoval ignorovat.)


3) Pokud tam chcete všechno, tak tam spíš dejte to textové pole a informaci o tom, kolik je tam stránek. Je pravda, že toto (vlastně jakékoliv) stránkování mě taky občas štve. (Já mám úplně nejradši, když si můžu dát zobrazit vše nebo alespoň hodně toho.) Proto se asi dnes spíše používá prostě tlačítko načíst další, což drtivé většině lidí stačí. Samozřejmě se pak těžko hledá nějaký starý článek, takže je vhodné asi nabízet i nějakou jinou formu jejich hledání/filtrování/seřazování. (Nebo je také možné lidi hledající starý článek ignorovat a nechat je použít Google.) Všechny ty přístupy mají svá negativa (stránkování je zlo samo o sobě a je otravné vždy), ale dávat tam takto ty stránky podle mě minimálně působí trochu amatérsky. (Je ale možné, že uživatelské testování by nakonec ukázalo, že je to takto nejpoužitelnější. Ale žádný výzkum jsem na to nenašel, protože to prostě nikdo nepoužívá.)

Urza

Re: Grafika

No, ono to zase tak samozřejmé není, ale omlouvám se, jestli se vás to nějak dotklo. :)
Nedotklo, jen překvapilo xD

3/ Více lidí si to chválí tak, jak je to teď a i mně se to tak líbí.
Tohle je asi jediná Vaše připomínka, která se mi vůbec nezdá.

Miki

Re: Grafika

Předem se omlouvám, že na tři řádky reaguji tisíci odstavci. Ani nevím, jestli vás to zajímá (ale nechce se mi to mazat).

3) Jestli to ovšem není jen survivor bias - klam přeživších. (To, že to občas někdo potřeboval, je zajímavější, než že s normálním stránkováním po většinu času žádný problém nebyl. Navíc, protože tohle nikde není, tak s tím člověk nemá žádné negativní zkušenosti.)

Podle mě má tohle jediné (častější) využití: Potřebujete najít starší článek, který víte, že jste četl někdy v roce 2014, tak zhruba odhadnete, na kterou stránku to tak vyjde, a dostanete se tam rychleji, než když máte na výběr posun jen o pár stránek. Správným řešením ovšem je možnost vybrat si články podle roku (a měsíce).

Pokud by taková možnost byla, tak víceméně jediným problémem klasického stránkování bude to, že musíte často klikat a ještě čekat, než se vám stránka načte. Dobrým řešením tak může být výběr, kolik zobrazit položek na stránku. (Nahoře v rohu bývá třeba výběr 20 - 50 - 100.)

Mě ty čísla pochopitelně dost vadí také z estetického hlediska, což je určitě jeden z důvodů proč se o tom nikde ani neuvažuje.

Zkuste si představit, že tam těch stránek nebude 130 ale třeba 500.

Tady ale řeči většinou moc nepomůžou, zde je naprosto neocenitelné sledovat reálný uživatelský test a vidět na vlastní oči, jak to lidé používají (a že často to bývá velmi zajímavé). Vy to asi vidíte dost jako programátor, ti mají vždy nejradší, když jejich produkt funguje za úplně všech okolností, ale běžný člověk je nejradši, pokud je na výběr jen jediné tlačítko, protože se nemusí o ničem rozhodovat. Proto také programátoři přestali navrhovat uživatelská rozhraní a začali to dělat specialisti na UX/UI (neříkám, že jím jsem). Jedno z pravidel designu je to, že uživatel neví, co chce. Lidé, kteří vám to chválili, ve skutečnosti nevědí, jestli to tak chtějí. To je úkolem designera přijít na to, jak je to pro uživatele nejlepší. (A ti z nějakého důvodu toto nedělají.) Může to znít arogantně, ale každý expert na použitelnost vám to potvrdí. (Ale možná máte pravdu vy - já žádné důkazy nemám.)

Tolik řečí jenom kvůli stránkování...

———————————————————————

Zde vám nabízím upravený CSS soubor: http://mjerabek.wz.cz/mises.miki.css Jestli chcete, použijte ho, jinak ho klidně ignorujte. Neříkám, že to udělá se stránkou zázraky, ale poupravil jsem tam pár základních věcí, co šly vyřešit nějak snadno. Bohužel, jsem nemohl opravit ty velké mezery mezi podkapitolami článku, protože tam je vždy před nadpisem prázdný odstavec. (To by si vyžádalo trochu javascriptu.) Další věc je, že použité písmo má opravdu hroznou kurzívu, ale to už je příliš komplikované řešit, protože změna písma si pak vyžádá změnit u všeho jeho velikost. Stále ale platí, že do (blízkého) budoucna bych doporučoval, sehnat nějakého profi grafika, ideálně libertariána/anarchistu.

Miki

Re: Grafika

Ještě dva argumenty proti současnému stránkování: :)

- Fittsův zákon. Čím menší je cíl, na který musí uživatel najet myší, tím náročnější to je. Tím více se musí soustředit, trefit přesně a jet myší pomaleji. Tím větší pravděpodobnost, že mine cíl. Ještě horší to je, když je cíl obklopen stovkou dalších odkazů, které vypadají úplně stejně. Pokud je tam tlačítko další a je dostatečně velké a oddělené od čísel, tak na něj může uživatel najet velmi snadno a nepřesně (a web tak působí plynule).

- Na dotykových zařízeních (mobil/tablet) je to naprosto nepoužitelné, protože prstem se na správné číslo prostě netrefíte.

Urza

Re: Grafika

Co se týče těch čísel, tak uznávám, že mají celkem malé využití, nicméně nevidím žádnou jejich nevýhodu....

Ohledně CSSka děkuji, můžeme mi jen říci, co jste upravil?
Já na to pak mrknu a porovnám změny.... rozhodně jsem nakloněn jej použít.
Jen teď totálně nestíhám a dostanu se na to nejspíše příští víkend.
Ale ukládám si to a vedu v patrnosti.

Urza

Re: Grafika

Ano, tomu rozumím, ale pořád mi to nepřijde lepší, než když to tam není vůbec, to nekliknete tak či tak.

Miki

Re: Grafika

to nekliknete tak či tak

Snadněji kliknete na to, co většinou chcete.

Miki

Re: Grafika

můžeme mi jen říci, co jste upravil?

Je tam celkem dost takových drobných změn typu:

- změna velikosti písma, mezery mezi elementy, barvy, řádkování

Karty se články:

- Přebarvil jsem je, aby více pasovaly ke zbytku a hlavě šel na nich přečíst text. (Já si teda myslím, že se to ke zbytku celkově moc nehodí, protože nikde jinde takové velké plochy nejsou, ale nechtěl jsem to předělávat až moc.)

- Podstatná změna, která by mohla být problematická, jsou obrázky. Tady jsem použil trochu moderní technologie, takže je to funkční jen v moderních prohlížečích. Ve starších to je stejně, jako jste to měl vy. V podstatě se ten obrázek zarovná do středu, takže když tam dáte obrázek, který je na šířku, tak tam bude vidět jen jeho střed. Což považuji za lepší, než když se ten obrázek roztahuje, protože zůstane zachován poměr stran. (Pro starší prohlížeče by šla také vymyslet nějaká lepší varianta.)

- Ty karty jsem také změnil na display: flex, což opět funguje jen v moderních prohlížečích, ale když tam bude hodně textu, tak pod tím obrázkem nevznikne prázdné místo.

Články a komentáře:

- Změnil jsem písmo u citací, takže se dá alespoň přečíst.

- U některých článků jsem si všimnul, že je obrázek větší než sloupec s obsahem, takže jsem tam dal maximální šířku na 100%.
Další:

- Z nadpisů jsem odstranil zarovnání do bloku (text-align: justify)

- Přidal jsem mezeru kolem elementu body, protože na tabletu ta stránka byla až ke krajům.


Bylo by pak celkem dobré, kdybyste dokázal u toho rádoby loga změnit barvu toho .cz na tu modrou, kterou jsem použil já.

Také by bylo dobré sehnat lepší obrázek (s větším rozlišením), který se používá jako výchozí obrázek ke článkům.

Co se týče té kurzívy, tak ono by se dalo použít jiné písmo a upravit velikost jenom u elementů em, ale to může dělat problémy, pokud to někdo použije nějakým nestandardním způsobem. Ale navrhoval bych se na to někdy podívat, protože je to podle mě opravdu špatně čitelné.

Urza

Re: Grafika

Díky; něco z toho použiji, něco rozhodně ne (vše, co je jen pro moderní browsery).

Miki

Re: Grafika

Ono to normálně funguje všude, jen je to v moderních prohlížečích lepší. Pokud to takto nechcete, pak bych ale doporučoval, to, co jsem tam udělal, udělat jiným způsobem. Možnosti tu jsou, takto to bylo jen nejjednodušší. Ale je to samozřejmě na vás...

Propertarian

Forum

Jsem slepy nebo forum opravdu zmizelo?

Urza

Re: Grafika

Uvidím, rozhodně se k tomu dostanu; rozhodně ale nechci CSSko, které umějí jen nové prohlížeče.

Urza

Re: Forum

Fórum zmizelo; to bylo ke zrušení ještě dřív, než se rozhodlo o těchto změnách.

Miki

Re: Grafika

Jestli budete mít zájem, tak to můžu ve volných chvílích udělat. Navíc jsem tam udělal jednu chybu, takže to teď stejně nefunguje úplně tak, jak by mělo.

Miki

Re: Grafika

Vykašlal jsem se na to, zda-li budete nebo nebudete mít zájem a prostě jsem to udělal. :) Takže si můžete pak uložit aktuální verzi.

Urza

Re: Grafika

Díky!
Mám uloženo; jen jak na to budu mít čas, vrhnu se na to.

Miki

Re: Grafika

Ješte, kdybyste mě chtěl kvůli něčemu kontaktovat, tak mi napiště třeba do zpráv na FB https://www.facebook.com/michal.jerabek.585 nebo si můžete najít můj email v databázi, ať nemusím sledovat tuhle diskuzi.

Je možné, že budete mít pořád problém s tím, jak jsem zarovnal ty obrázky do středu, nicméně tento kód je funkční ve všech dnes relevantních prohlížečích. Třetí a z hlediska podpory prohlížečů nejideálnější způsob, kterým to ještě jde udělat, by si vyžadoval změnu HTML kódu.

A teď už fakt končím.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed