Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah

přidat komentář zpět na článek

Tomáš Fiala

Uvidíme, třeba to bude fičák

Právě v tom vidím obrovskou šanci pro svobodu. Poprvé ve své historii je stát vystaven nebezpečí, že mu může konkurovat něco, co nemá strukturu "chobotnice" a tudíž tomu nelze useknout/ovládnout "hlavu". Tahle technologie ani není v podstatě konkurencí státu. Ona je substitutem. Přes veškerou snahu vládců o restrikce, represe a postupně nepokryté násilí tuhle technologii nikdo nezastaví. A z toho, že "počestní občané státu" budou "umravňovat" přívržence této technologie si nic nedělám. "Počestní občané států" taky umravňovali před 150 lety přívržence demokracie, která se jevila jako cesta ke svobodě, a jejich argumenty proti demokracii byly podobné dnešním argumentům proti anarchii.

libertarian

........

1. "Svět bez prostředníků na dosah"

je niečo celkom iné, ako :

2. "Svět bez kontroly štátom na dosah"

Ten bod č. 1. ešte neznamená , že platí bod 2.
A nemám dojem, že autor článku dal rovnítko medzi tie dva body.

Kto čítal Orwelov 1984 , ten vie, aké rozmanité možnosti má štát pri dozore nad ovčanmi.
Moje NAJzákladnejšie kritérium k možnosti slobody ľudí pred štátnou mocou je : SLOBODOMYSELNÍ ĽUDIA. A práve v tomto je dnes najväčšia slabina - ľudia stratili túžbu žiť bez štátnej buzerácie, štátnych dotácií. Pokiaľ bude väčšina ovčanov "milovať štát" a tolerovať jeho buzeráciu , dovtedy si štát dokáže zabezpečiť absolútny dozor nad ovčanmi.

Tomáš Fiala

Re: ........

Nikdy se s Tebou nebudu souhlasit, že lidi nechtějí svobodu, že ctějí být ovládáni. Tento tvůj závěr vychází z povrchního pozorování cvrkotu kolem. Je to něco podobného, jako socialistické nepochopení pojmu poptávka. Poptávka není to, co lidi plácají hubou v marketingových průzkumech, ale to, co reálně dělají s obsahem své peněženky.

Vládce má jednu jedinou reálnou možnost, jak ovládat společnost - prostřednictvím ovládané měny. Tento svůj nástroj moci neustále vládce zdokonaloval počínaje královskými mincovnami až po fiat many. Teprve fiat many umožnily vládcům poměrně brutální způsob kontroly nad společností. Lidi budou hubou kecat všelicos, s postupným rozpadem fiat ale nebudou sedět s rukama ve zchudlém klíně, ale zcela přirozeně budou víc a víc používat platební substituty. To, že si možná většina pod vlivem etatistického PR a násilné propagandy na nich státem uplatňované nebudou ani uvědomovat, že tím poškozují stát je zcela lhostejné. Technologie BTC je pro stát strašlivým nebezpečím, kterému stát bude schopen efektivně čelit pořád s menší silou. Nějaké represe, třebas i brutální, sice přijdou, ale vládce k saturaci nákladů na ně bude mít pouze své čím dál víc "venezualsko-zimbabwské" papírky. Pokud vytvoří nějakou svojí parodii na blockchain, tak co s tím?

Já jsem zvědav, co se navzdory kecům v hospodách i televizi bude dít ve skutečnosti. Osobně bych si však nešel vsadit na stát ani zlámanou fiat korunu. A to ani v případě, že by s ním byli lidi ztotožněni, jako byli Němci ztotožněni se svou Výmarskou zkrachovalou republikou.

libertarian

Re: ........

"Nikdy se s Tebou nebudu souhlasit, že lidi nechtějí svobodu, že ctějí být ovládáni."

- nuž, nikdy sa nebudem sporiť o tom, "čo ľudia chcú" . Do hlavy im nevidím. Ale vidím to, čo ľudia reálne robia. Dávajú moc do rúk tým grázlom tam hore. A doslova slintajú od rozkoše z darčekov, ktoré im dávajú tí gauneri hore.

Demokracia je poriadna kurváreň -ale má jedno slabé miesto. Bez väčších problémov umožnuje ovčanom zhodiť vládnucu moc a odstrániť ju aj do budúcnosti. Bez povstania, bez krvi. Bez rizika. Ale ovčania na toto ani nepomyslia. PREČO asi ??? Asi preto, že je pravdivý môj názor o nich.

Ja som zvyknutý, že so mnou ľudia nesúhlasia. Na PP by ma "pravičiari" roztrhali, keby mohli. Ale - čím viac besnejú - tým viac tým dávajú argumenty pod moje tvrdenie. Nadávajú na štátnu moc - a zúria, keď im navrhnem ju odkopnúť.

Tomáš Fiala

Re: ........

Otroci chtěli zůstat otrokama a nevolníci nevolníkama. Lze to jednoduše odvodit z koukání na jejich jednání.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed