Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Dějiny 9.7. - Fleure, Fénélon a burgundský kruh

přidat komentář zpět na článek

catmouse

Zajímavé

Napadá mne srovnání se "Svobodnými" a jejich boj s větrnými mlýny. Na druhou stranu je šance dostat nějaké netradiční myšlenky do podvědomí širší veřejnosti.
Svržení kralů, tyranů, vlád těmi postiženými znamená, chvilkové nebo částečné osvobození od jha ale pak se znovu vybuduje téměř stejný systém, systém vlády, systém ovládání druhých, protože rozhodující většina si nedovede představit, že by to mohlo být vůbec jinak. A ve světle vylepšení (ústava, demokracie) a již nalezení té správné formy to na konci znamená pouze vice sofistikovanější system okrádání druhých. Podstata beze změn.

FK

Historie.

Někdy mám pocit, že Rothbard nepopisuje dějiny, ale že píše o dnešku. Stačí zaměnit pár podstatných jmen a názvů.

Didi

Re: Historie.

Uživatel FK napsal:
Někdy mám pocit, že Rothbard nepopisuje dějiny, ale že píše o dnešku. Stačí zaměnit pár podstatných jmen a názvů.
Taky máte ten pocit, že platí "Kdo se nezajímá o historii je nucen ji prožívat na vlastní kůži znovu a znovu"? Já to zažil velice silně před cca pěti lety, když jsem prvně četl Bastiatovo "Co je vidět". Měl jsem za to, že se jedná o autora popisujícího právě probíhající krizi a že ty historizující příklady se sedláky, koňskými povozy a konšely jsou jen snahou ukázat složitosti globální ekonomiky na malých příkladech, které si běžný čtenář dokáže sám představit. Až později jsem zjistil, že je autor již 160 let po smrti.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed