Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Dopady minimální mzdy na chudé

přidat komentář zpět na článek

V Mlich

Naštěstí u OSVČ Minimální mzda není

Měl by někdo udělat statistiku, kolika lidem u nás je trapné pobírat dávky, ale na Minimální mzdu nedosáhnou, tak to řeší živnosťákem. Pro živnostníka je každá zpráva o zvýšení Minimální mzdy jobovka, znamená to pro něj akorát vyšší odvod na zdravotní pojištění.

David Záděra

Super článek :-)

Velmi pěkný článek, avšak současně se zrušením minimální mzdy by muselo přijít zrušení podpor v nezaměstnanosti. Pokud by byly zachovány, tak ten člověk by neměl absolutně žádnou motivaci pracovat, protože by se mu vyplatilo spíše pobírat dávku v nezaměstnanosti (btw. toto se dnes také děje).

libertarian

je to zložitejšie.

Na slovensku je to tak, že stačí si narobiť zopár detí, a rodičia za to dostanú také veľké odmeny (dávky, prídavky, doplatky k prídavkom a doplatky na stravu a bývanie , a priplatky na dochadzku do školy,....., ) , že aj tá zvýšená minimálna mzda NIE JE ZAUJIMAVÁ pre nich.
Takže ta zvýšena min. mzda je iba taký propagačný predvolebný demagogický bonmot pre ovčanov.
A ešte :
Doprava do práce a cena stravy (obed v práci) je taká drahá, že pri minimálnej mzde - a je jedno, či je zvýšená alebo nie - sa aj tak neoplatí pracovať. Iba samotné cestovné a strava vyjde mesačne tak na 4 tisíc bývalých Sk, (teda cca 3200 Kč) .

MatějŠuster

Pěkný přehled

Ještě bych doplnil:

1/ Historicky třeba v USA odborářští aktivisté a sympatizanti Fabiánské společnosti prosazovali nejprve minimální mzdy jen pro ženy, přičemž jedném z explicitních důvodů pro zavedení minimální mzdy tehdy bylo právě to, že ženy byly vesměs tehdfy ochotny vykonávat "tutéž práci" za podstatně nižší mzdu než muži, což odboráři brali jako nekalou konkurenci, resp. že tím ženy "neférově" snižují mzdu mužů coby (v té době) hlavních živitelů rodin. Viz např.:

Clifford F. Thies, Minimum Wages For Women Only , duben 2001, http://www.independent.org/pdf/working_papers/30_minimum_wage.pdf


Leonard, Thomas C. (2005) “Protecting Family and Race: The Progressive Case for Regulating Women´s Work.” American Journal of Economics and Sociology 64(3): 757-791.http://www.princeton.edu/~tleonard/papers/Womenswork.pdf

Abstract:

In the Progressive Era, reform-minded economists argued that the labor force should be rid of unfit workers—whom they labeled “unemployables,” “parasites,” "low-wage races," and the “industrial residuum”—so as to uplift superior, deserving workers. Women were also frequently classified as unemployable. Leading progressives, including women at the forefront of labor reform, justified exclusionary labor legislation for women on grounds that it would (1) protect the biologically weaker sex from the hazards of market work; (2) protect working women from the temptation of prostitution; (3) protect male heads of household from the economic competition of women; and (4) ensure that women could better carry out their eugenic duties as “mothers of the race.” What united these heterogeneous rationales was the reformers’ aim of discouraging women’s labor-force participation.


2/ Otázkou je, jak přesvědčit někoho, kdo je takový ten "feeling" typ (tj. ekonomické argumenty a chladná logika jej moc neoslovují) o tom, že minimální mzda je ve skutečnosti kontraproduktivní - tím se zabýval Bryan Caplan v sérii svých příspěvků na Econlogu:
http://econlog.econlib.org/archives/2013/01/make_the_feelin.html
http://econlog.econlib.org/archives/2013/01/feeling_vs_the.html

A dílčí odpověď podává i David Henderson zde:
http://econlog.econlib.org/archives/2013/01/the_new_york_ti.html

NEWCASTLE, South Africa - The sheriff arrived at the factory here to shut it down, part of a national enforcement drive against clothing manufacturers who violate the minimum wage. But women working on the factory floor - the supposed beneficiaries of the crackdown - clambered atop cutting tables and ironing boards to raise anguished cries against it.

"Why? Why?" shouted Nokuthula Masango, 25, after the authorities carted away bolts of gaily colored fabric.

She made just $36 a week, $21 less than the minimum wage, but needed the meager pay to help support a large extended family that includes her five unemployed siblings and their children.

The women´s spontaneous protest is just one sign of how acute South Africa´s long-running unemployment crisis has become. With their own industry in ruinous decline, the victim of low-wage competition from China, and too few unskilled jobs being created in South Africa, the women feared being out of work more than getting stuck in poorly paid jobs.3/ Pamatuju si, že v jedno dobu se ohledně tradičního přístupu ekonomie k problematice minimální mzdy rozpoutala poměrně silná empirická kontroverze, kterou odstartovali David Card a Alan B. Krueger - viz jejich monografie "Myth and Measurement: The New Economics of the Minimum Wage": http://press.princeton.edu/titles/5632.html

přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed