Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Ekonomický nepravidelník VIII. - Ludwig von Mises

přidat komentář zpět na článek

Jan Mašek

V cem byl Mises naprd?

Nemusime si tady vypravet, jak byl Mises skvelej, pro rakusany je to samozrejme ikona. Ale ma nekdo s nejakou jeho myslenkou problem?
Ja ani ne, ale par veci me zarazilo. Za prvy nebyl anarchista ale minarchista. Ja myslel ze jen proto, ze to proste uplne nedomyslel a ze kdyby slysel Rothbarda argumentovat, tak by rek "no jasne". Ale oni se prej dohadovali a Mises s tim vedome nesouhlasil. Ale detaily nevim.
Za druhy, Misesuv vztah k etice byl taky dost jinej. Opet zase nechapu presne podstatu, ale nebyl zastancem racionalni etiky a natural law (tim druhym si nejsem jistej, no vlastne ani tim prvnim na 100%). Mises rikal, ze jediny co muzes objektivne rict, je ze kdyz mas nejakej cil, tak tydle cesty k nemu nevedou (na tom zaklade odmital stat - protoze dokazal, ze cesta k zamestnanosti nevede pres minimalni mzdu treba). Na to ale Rothbard rek: "no ale jak ty muzes vedet, co je jejich cilem? Treba to chtej zpustosit!"
A taky me zaujalo, ze kdyz Rothbard vysel s Man, Economy and State, coz je vedle Lidskyho jednani rakouska kniha cislo 2, tak Mises na to nejak snad ani nic moc nerek. By me zajimal vztah Misese k Rothbardovi...

Kosik

re: Jan

Slyšel jste toto? http://mises.org/media/1484/media.aspx?action=author&ID=593

Velice zajímavé zákulisní informace od Geroge Reismana.

Choakinek

RE: Jan Masek

Hoppe píše v životopisném článku o Misesovi, že Mises napsal recenzi na Rothbardovu knihu Man, Economy and State a pochválil ji.

František Vilím

Mises a Rothbard

Mises byl o generaci starší než Rothbard, měl zkušenost se zánikem monarchie Rakousko Uhersko a hrůzami demokracie a socialismu. Byl kvalitně vzdělán v Rakosko-Uhersku (dnes nemáme ani ponětí, jak špičkové školy tehdy byly kvalitní a náročné školy a Mises je absolvoval s výborným prospěchem) jako mnoho jiných středoevropané.
Rothbard už přeci jenom nemohl dosáhnout takového vzdělání ani zkušenosti se složitým prostorem Evropy, neboť americké školy ignorují dějiny i zeměpis a cizí jazyky (latina) se také učí méně. Rothbard zřejmě chtěl tuto mezeru nahradit tím, že šel do problému historie atd.
Podle mě měl Mises v tomto vhledu do problému převahu a věděl, co znamenají pokusy nahradit Američany nenáviděné monarchie demokracii.
Rothbard určitě uznával svého věrného žáka i když každý měl jinou představu o liberalismu:
"See his letter to
Rougier, dated December 6, 1962, Grove City Archive: Rougier files. The
letter ends with: “But, please, first of all read the book of Rothbard. It is very
interesting also from the epistemological point of view.´" [Hülsmann: Mises]

Szaszián

Pro začátek

Friedrich von Wieser, který je autorem brilantní teorie nákladu obětované příležitosti (tzv. výběr mezi dvěma alternativami s tím, že vybraná je druhá nejlepší. Takže první možnost je obětovaná, druhá je získaná).

- Proč taková chyba? Správně snad má být: výběr mezi dvěma alternativami s tím, že OBĚTOVANÁ je druhá nejlepší. Takže první možnost je ZÍSKANÁ, druhá je OBĚTOVANÁ.
Napadá mě, kolik jiných myšlenek zde, kterým nerozumím, jsou stejně nesmyslné jako tohle, jen to nepoznám…
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed