Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Ekonomický nepravidelník XIII. - Velká deprese

přidat komentář zpět na článek

Kosik

re: autor

Ekonomické nepravidelníky čtu rád, ale tenhle se opravdu nepovedl. O Velké hospodářské krizi teď píšu diplomku, takže myslim, že o tom vim docela dost...

Četl jste Americas Great Depression od Murryho? Něco od Higgse? Nebo Polliticaly Incorrect Guide to GD and New Deal od Murphyho?

Nebo aspon doporucuju tyhle videa:
http://www.youtube.com/watch?v=GIkUq1g-bbQ&feature=channel

http://www.youtube.com/watch?v=vW5yvuyhVyI
http://www.youtube.com/watch?v=OWA-G7u2kJM


Vysvětlení bankovních panik, bankrotů a vývoje peněžní zásoby opravdu nestačí. Jak můžete nezmínit vývoj mzdových sazeb? Nebo Smoot-Hawley celní sazebník? Nebo fiskální politiku Hoovera?


"Namísto očekávaného vypuštění obrovského množství hotovosti do oběhu, které by bankám pomohlo zachránit situaci, udělal Federální rezervový systém naprostý opak. Ukázal všem dlouhý nos a zvýšil úrokovou míru a realizoval restriktivní měnovou politiku." Tohle není pravda. FED až do října roku 1931 prováděl expanzivní politiku, kdy úrokové sazby srazil na do té doby rekordních 1,5%. Až od října 1931 začal sazby zvedal, kvůli odlivu zlata (z důvodu toho, že Británie opustila zlatý standard)

"Jak „trefně“ pravil ministr financí Andrew Mellone: „bylo nutné zlikvidovat zaměstnanost, zlikvidovat akcie, zlikvidovat farmáře, zlikvidovat nemovitosti, aby bylo možné zlatý standard udržet“."
Ano, Mellon tohle navrhoval, bohuzel Hoover udělal přesný opak (začal intervenovat ihned po krachu). Kdyby udělali to, co Mellon navrhoval, tak by krize byla do roka pryč, stejně jako krize z let 1920 - 1921.

O´ Pruz

Moc se to nepovedlo

Toto téma Modrému ptáku vcelku nesvědčí.

Ale i tak je věta
>>Příčinou problémů byly nucené prodeje. Nucený výprodej stovek tisíc akcií z účtů obchodníků, kteří se octli v problémech, protože jejich úvěrové účty byly téměř nebo úplně vyčerpané. <<
záslužná.

Dnešek jak přes kopírák.
Navíc, pokud politik s pompu sdělí, že je krize za námi, překonali jsme ji, lze s pravděpodobností hraničící s jistotou lze očekávat, že krize teprve zabere.
Vsázet můžeme pouze na prvenství. Amerika nebo Evropa. Ač nerad, EU mi přijde jako dobrý katalizátor neúspěchu.

Tomáš Fiala

Opakování matka moudrosti

Tenhle článek jsem tu samozřejmě četl. Je dobře, že ho mises.cz zopakoval. Už poprvé mi přišel z pohledu ancapu, se kterým jsem několik měsíců před tím začínal, poněkud nesmyslný. Jde o to, že na ancapáckém webu v tomto článku (který jsem zcela mylně považoval za ryze ancapácký) jsem si přečetl větu:

"Namísto očekávaného vypuštění obrovského množství hotovosti do oběhu, které by bankám pomohlo zachránit situaci, udělal Federální rezervový systém naprostý opak. Ukázal všem dlouhý nos a zvýšil úrokovou míru a realizoval restriktivní měnovou politiku."

V tu chvíli jsem byl totálně vykolejen. Někdo (autor např.) vážně přemýšlí o tom, že ekonomiku zpr...senou monetárně-fiskálním kejklením napraví jiným monetárně-fiskálním kejklením? Jak to jde dohromady s volným trhem? Nechápal jsem. Teď jsem si potvrdil, že článek je v tomto ohledu nesmysl a tyto nápady prostě nemohu brát jako ancapák, sebemíň vážně. Použití keynesiánských makropočítáků nikdy nedokáže ekonomiku trvale "napravit". Tímto opatřením by vláda jen zasela na další sklizeň z "úrody" vyplývající ze zacyklení ekonomiky. Dá se o něco (o nastartovaný boom) oddálit příští ještě větší socanský kolaps (bust), nikoli však trápení ekonomiky v nekonečných problémech zvrátit. No ale v té době jsem ještě neměl nastudovanou ABCT a tak jsem to bral tak, že tomu prostě jen nerozumím a podobné "ozdravující" zásahy do ekonomiky pochopím po dalším svém studiu ekonomie.

Nepožaduji v žádném případě, aby mises.cz podobné články neuveřejňoval. Jsou vlastně dobrým studijním materiálem. Jen jsem se zamyslel nad úrovní znalostí mou případně jiného čtěnáře, která značně ovlivňuje chápání takových textů.

Salitrník

Rothbardův článek

Po dlouhé době byl opět přeložen nějaký článek od Rothbarda, škoda že je už skoro nikdo u nás nepřekládá:
http://www.bawewrk.eu/clanky/texty-jinych-autoru/rasa--ta-murrayho-kniha-i.html
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed