Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Ekonomický nepravidelník XVII. - John Kenneth Galbraith

přidat komentář zpět na článek

denis

sedláček

takovej druhej sedláček?:)

O´ Pruz

KRASA

No vida jakého syna zplodil kapitalismus. Radost pohledět. Škoda, že nepřežil do dnešní doby, slavil by neskonalý úspěch.

Birgit

Komenský by mal radosť...

Škola hrou – presne toto mi zišlo na um, čítajúc posledné riadky tohto dielu, ktorý je v pravom slova zmysle „Meisterstück“. Veľmi svieže čítanie, plné sarkazmov na hlavu toho neboráka Galbraitha. Mimochodom, zarazilo ma, že i on – ekonóm-neekonóm, sa dožil temer stovky...

next_ghost

Racionální ignorance

Význam preferencí zákazníka není možné přeceňovat na úroveň posvátné krávy, zvlášť pokud jde o vědecký popis ekonomiky. O preferencích zákazníka se dá mluvit jedině tam, kde má zákazník netriviální předchozí praktické znalosti o tom, co si kupuje. A to se dneska o velkém množství výrobků rozhodně nedá říct (zvlášť co se týče elektroniky). Pokud zákazník nemá předchozí netriviální znalosti o daném typu výrobku, pak logicky nemá ani žádné preference. V takovém případě si preference vytvoří až na základě toho, co mu řekne reklama. Je to přímo učebnicový příklad racionální ignorance.

A jestli chcete příklad, vzpomeňte si třeba na gigahertzovou válku na začátku minulé dekády nebo megapixelové závody výrobců digitálních foťáků. Obojí stavělo na neznalosti zákazníků a mylné představě, že víc=lepší. V případě gigahertzové války si zákazníci kupovali stroje s poddimenzovanou pamětí a datovou propustností, takže procesor jen trávil víc času čekáním na data. V případě megapixelových závodů zase výrobci zvětšovali hustotu snímacího čipu tak dlouho, až to začalo výrazně zhoršovat kvalitu výsledných fotek kvůli fyzikálním vlastnostem světla.

qed

Re: Komenský by mal radosť...

Uživatel Birgit napsal: Škola hrou – presne toto mi zišlo na um, čítajúc posledné riadky tohto dielu, ktorý je v pravom slova zmysle „Meisterstück“. Veľmi svieže čítanie, plné sarkazmov na hlavu toho neboráka Galbraitha. Mimochodom, zarazilo ma, že i on – ekonóm-neekonóm, sa dožil temer stovky...Komenský sa dnes v hrobe obracia či skôr rotuje z toho, čo urobili TPM (= Tí Pri Moci, slovenská verzia anglického PTB - Powers-That-Be) so školským systémom: úplne urvali subjektívne poznanie (ktoré mimochodom nevyhnutne vyplýva z matematických argumentov). To môžeme vidieť ešte aj dnes, ako sa psychológia vyhýba všetkému subjektívnemu, bojí sa veci opísať tak ako sú videné "zvnútra", tj. pacientom. Proste jedna z mnohých odnoží štátom doondeného poznania.

qed

Re: Racionální ignorance

Uživatel next_ghost napsal: [citace]Význam preferencí zákazníka není možné přeceňovat na úroveň posvátné krávy, zvlášť pokud jde o vědecký popis ekonomiky.[/quote]V takom prípade sa tomu nehovorí posvätná krava ale axióm či princíp.

Inak so zvyškom príspevku relatívne súhlasím.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed