Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Filip Metcheque versus anarchokapitalismus

přidat komentář zpět na článek

Jan Altman

Nesouvislý sled poznámek

Levicový anarchismus (např. anarchokomunismus) je podle mne nekonzistentní, neuskutečnitelný.
Jak jinak může být nastolena absence vlastnictví, než státním terorem?
Texty anarchokomunistů jsem nečetl a tak by mne zajímalo, jak chtějí ke společnosti bez soukromého vlastnictví a podnikání dospět. Jak chtějí odstranit vlastnictví (přimět vlastníky se majetku vzdát), jak chtějí zajistit, aby nějakou (existující i nově vzniklou) potřebu nějaký podnikatel nezačal uspokojovat?

Jsou 2 možnosti:
1) Chtějí toho docílit násilím (tedy státem) a pak popírají to "anarcho" ve svém názvu
2) Nebo se domnívají, že o potřebě vzdát se vlastnictví a podnikání (ekonomické činnosti) přesvědčí úplně všechny lidi, do jednoho. Protože i kdyby jeden jediný člověk se nechtěl vzdát svého majetku dobrovolně, i kdyby jeden jediný člověk nechtěl přestat uspokojovat potřeby ostatních výměnou za produkty jejich práce, muselo by mu v tom být zabráněno násilím (tedy státem, tedy v rozporu s tím "anarcho")

A dále:
- AnarchoKAPITALISMUS si dovedu představit fungovat i na omezeném území obklopeném územím s jiným společenským řádem - protože věřím, že trh umí poskytnout i službu "zajištění vnější obrany"
- AnarchoKOMUNISMUS by na omezeném území, obklopeném více či méně kapitalistickými regiony fungoval jak? Bránil či nebránil by lidem z AnKOM území kupovat zboží/služby z okolních území? Čím by za něj AnKOM jedinci platili (když by neměli vlastnictví, tedy ani peníze)? Jak by se tedy účastnili mezinárodní dělby práce? Bránilo či nebránilo by AnKOM území svým "ověčkám" (těm nadanějším, schopnějším a podnikavějším) emigrovat do kapitalističtějších zemí? Pokud ano, potřebuje na to stát, násilí, hranice. Pokud ne, tak mu ti schopnější utečou, jako z NDR před vybudováním zdi.
- Naopak AnarchoKAPITALISMU nijak nevadí, když nějaká skupina lidí chce žít socialisticky, demokraticky či komunisticky (kibuc).

Proto je AnCap AnCOMu nadřazen. AnCOMisti, socialisti i demokrati mohou v AnCAPu žít podle svých zásad, AnCAPisti v těch ostatních zřízeních ne.

libertarian

Pan Šimeček považuje ANCAP za vynález pana Urzy.

Filip Šimeček ANCAP nepochopil. Z jeho recenzie je zrejmé, že sa ani moc nezamýšľal, proste si prečítal jednotlivú vetu z knihy, a napísal ku vete komentár.

Už len tie jeho formálne vety v úvode :
Zamyšlení nad Urzovým Anarchokapitalismem
Díky Urzovi se totiž na knižním trhu snad poprvé objevil náčrt společnosti
Anarchokapitalismus totiž mezi anarchistické směry nepatří ....
Urzovo pojetí anarchismu ...
Autor staví svou vizi do protikladu ....

Pan Šimeček považuje ANCAP za vynález pana Urzy. Za čosi, čo sa Urzovi prisnilo, a on to pozapisoval do svojej knihy.
Pre Urzu môže byť lichotivé, že je považovaný za AUTORA ANCAPu. Pre mňa je to dôkaz, že pan Šimeček je ...... (cenzurované).

Z uvedeného vyplíva, že autor NEVIE NIČ o ANCAPe. A preto komentovať jeho "recenziu" je mrhanie písmenkami.

Alda

křivky poptávky a nabídky

Dle praxeologie není vůbec možné nakreslit jakoukoliv křivku poptávky či nabídky (ani lineárně či nelineárně). Dokážeme jen říct jaké bylo poptávané (popř. nabízené) množství konkrétního statku za konkrétní cenu, v konkrétním čase a na konkrétním místě pro konkrétního člověka. Z demonstrované preference tak získáme jeden bod v grafu.

(Souvisí s metodologickým singularismem, viz. Stroukal 2014: https://nb.vse.cz/kfil/elogos/science/stroukal14.pdf)

Hynek Nedělka

Re: Pan Šimeček považuje ANCAP za vynález pana Urzy.

Myslím, že obsah je důležitější než forma.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed