Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku For a New Liberty: Válka a zahraniční politika - část V.

přidat komentář zpět na článek

Petr Peltan

Zjednodušení a nenávist

Pohled pana Rothbarda je příliš zjednodušující a nenávistný.
Prapříčinou konfliktu byla nespravedlivá kolonizace indočíny Francií (stejně se tehdy chovaly všechny vyspělé mocnosti), přímou příčinou bylo špatné spojenectví za druhé světové války mezi Západem a SSSR, které přerostlo ve spor ještě před porážkou OSY.
Po 2. světové vyhrává Mao v Číně, Kim straší v Korei, SSSR buduje vliv na blízkém východě. Snaha o udržení nekomunistického vlivu ve Vietnamu je v celé mozaice rozpínavosti komunistů naprosto logická. Nebyla i jediná možná?

Co mohly USA udělat jinak, když už tu měly 2. světovou s jejími důsledky? (Kdyby do ní nešly, mohlo být jinak úplně všechno, celý svět). Mohly snad USA přesvědčit spojeneckou Francii, aby Indočínu nechala, a udržovat dobré vztahy s Ho Či Minem? Co na to Čankajšek a jiní spojenci? Ustál by tehdy Ho vybudovat samostatný stát nezavázaný Pekingu ani Moskvě? (Ano, dokázal to v 80.letech, jenže v úplně jiné situaci.) Skoro to vypadá, že vlastně všechno dopadlo správně, až na těch pár miliónů mrtvých. :-(

Více viz zde:http://palba.cz/viewtopic.php?f=108&t=2126

Petr Peltan

Re: Zjednodušení a nenávist

Skoro se mi chce dodat, že za všechno může Francie. Protože ta může i za Mnichov a tím za druhou světovou válku s jejími špatnými důsledky.
Ale to je také zjednodušující pohled.

Anderson

Re: Zjednodušení a nenávist

Uživatel Petr Peltan napsal:

...Snaha o udržení nekomunistického vlivu ve Vietnamu je v celé mozaice rozpínavosti komunistů naprosto logická. Nebyla i jediná možná?...

Co mohly USA udělat jinak, když už tu měly 2. světovou s jejími důsledky?

Já jenom nechápu, na co je občanovi USA nekomunistický Vietnamem? Bude levnější chleba, když je Vietnam pod vládou nějakého nekomunistického diktátora? A i kdyby byl, můžu pokaždé, když mi to přinese nějakou výhodu, zavraždit patřičné množství lidí dle mé libovůle?
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed