Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Gemeinnutz geht vor Eigennutz

přidat komentář zpět na článek

Jan Altman

S R O V N Á N Í

Jedna věc je srovnávat národní socialismus se stalinistickým internacionálním (resp. reálným) socialismem. Jak v ekonomické oblasti, tak v oblasti politické - oba režimy si spíše byly konkurenty zaměřenými na podobnou "cílovku", než aby byly nějakými protiklady. Dokonce Hitler se Stalinem byli spojenci a společným dílem napadli Polsko a zahájili 2.světovou válku.
-------
Ale nabízí se ještě jedno srovnání: nacionální socialismus versus dnešní demokratický socialismus a státní intervencionismus.
I dnes totiž platí, že výrobní prostředky stále formálně patří soukromým majitelům, ale reálným ultimátním vlastníkem je "strana" (stát). To strana určuje, zda se ve "vaší" hospodě smí kouřit, co a z čeho tam můžete vařit, koho do "své" hospody musíte a koho nesmíte vpustit, koho můžete a za jakých podmínek zaměstnat, co smíte a co nesmíte udělat se ziskem, atd... A když strana usoudí, že je potřeba vaši hospodu "ve veřejném zájmu" vyvlastnit, tak ji vyvlastní. Skutečným ultimátním vlastníkem, držícím "právní panství nad věcí" tak je strana a ne hospodský.

frei

Pravopis a pravice

Název článku asi má obsahovat "geht," nikoliv "geth." Husité se píší s malým písmenem na začátku podobně jako olympiáda a britský parlament.

Pravicovost nacismu je v podstatě levicový výmysl, rozdíly mezi komunismem a nacismem jsou poměrně malé. Bohužel se ho mnozí novináři dodnes drží a tak jsou například DSSS a Strana svobodných občanů označovány stejným přízviskem extrémní pravice, ač jde téměř o ideové protiklady.

Jan Altman

Re: S R O V N Á N Í

https://svobodny-svet.cz/8806/zakaz-prodeje-o-svatcich-a-kapitalismus.html

norbertsnv

Re: S R O V N Á N Í

Prezradíte mi prosím že aký zmysel má také delenie, kde celá história ľudstva bola socializmus a jediné čo nie je socializmom je utopický ankap prípadne minarchizmus?

frei

Re: S R O V N Á N Í

A co Evropa ve středověku nebo USA do konce 19. stol.?

norbertsnv

Re: S R O V N Á N Í

A čo s nimi? Stredoveké nevoľníctvo bolo laissez-faire? Či americké otrokárstvo a neskôr naopak štátny zákaz otrokárstva boli laissez-faire?

frei

Re: S R O V N Á N Í

85 % obyvatel ve středověku bylo svobodných http://bionicmosquito.blogspot.com/2018/09/oppressive-western-civilization.html
Otroctví je se svobodou neslučitelné, laissez-faire je tedy právě onen zákaz otroctví.

Netvrdím, že tyto společnosti byly zcela svobodné, jen měla většina populace více svobody než dnes, ačkoliv dnes se samozřejmě zase máme mnohem lépe po materiální stránce.

frei

Re: S R O V N Á N Í

Navíc v historii byl asi rozšířenější fašismus (korporativismus, třetí cesta, smíšené hospodářství; říkejte tomu, jak chcete), ne socialismus. Socialismus se totiž narozdíl od fašismu je schopen do 100 let zničit.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed