Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Hayek o paradoxu úspor

přidat komentář zpět na článek

O´ Pruz

Vše nejlepší v Novém i novém roce

Předně je třeba hodnotit odhodlání Jakuba Skalu obhajovat svoje přesvědčení.

Osobně se domnívám, že věta „Oba se snažili ukázat, jak může vzrůst produkce statků bez korespondujícího růstu kupní síly spotřebitelů. “ je nepřesná. Překlad tomu sice odpovídá, leč významem je to patrně nesprávné. Je docela možné že původní pisatel článku význam zkresli.

S největší pravděpodobností by význam měl být Oba se snažili ukázat, jak NEmůže vzrůst produkce statků bez korespondujícího růstu kupní síly spotřebitelů.

Pak je již vše v pořádku a na lidové moudrosti, „že pokud spoří jednotlivec je to požehnání, pokud většina, je to katastrofa.“ se nic nemění.

Ale i tak se pravdy nedobereme. Zcela určitě se najde skupina jež toto bude obhajovat a taky skupina jež uvedené bude zatracovat.

Máme štěstí, že se nacházíme v dějinné době kdy se pravda projeví a jedna skupina bude muset přiznat porážku.

I náš významný ekonom, profesor a president světu zvěstoval, že krize je za námi a čekají nás jen a jen světlé zítřky. Sice nám, a to je příznačné pro většinu významných ekonomů, profesorů a presidentů, nesdělil co je onou zázračnou příčinou, ale ono se tak nějak věří, že když se bude dlouho a hodně něco vzývat, ono se to nakonec stane.

Takže zde je ona dějinná událost.

Občané se půjčili kolen tisíce miliard peněz v různé formě. V příštích asi dvaceti letech mají splatit kolem dvou tisíc miliard.

Jsou zásadně dvě možnosti.

Možnost první je, že ono splácení (je to forma spoření) zapříčiní nebývalou prosperitu.
Druhá možnost, že ono splácení povede to k vcelku slušnému ekonomickému propadu. (A president jako bonus bude za hlupáka).

Osobně vsázím na lidové, lety a žitým životem prověřené pravdy, a volím druhou možnost navzdory všem významným ekonomům a teoriím.

A abych nezapomněl, stát má obdobné problémy s tím, že není schopen se s problémy vyrovnat vůbec.

Jakub Skala

re:

Článek už jsem měl vyhlídnutý delší dobu, a když jsme na něj teď narazili + byl o Vánocích čas :)

Ta věta by asi měla znít spíš: "Oba se snažili ukázat, že může vzrůst produkce statků bez korespondujícího růstu kupní síly spotřebitelů.“ - opravím to, díky za upozornění. (Foster a Catchings toto tvrdi a Hayek vyvraci)

ad splácení - to je takový opak úspor, ne?
spoření: mám se hůř, abych se měl v budoucnu lépe
úvěr: mám se teď dobře a v budoucnu se budu mít hůře
(zjednodušeně)

spořím, abych mohl (třeba) v budoucnu investovat. Pak tedy uspory (napr) zvysi budouci produkci. Pokud ale nejdriv investuji a pak splacim, pak uz je produkce zvysena, nikdo snad netvrdi, ze splaceni teto investice prinese dalsi rust.
Ale prave kdyby puvodne nikdo nesporil, k investici by vubec nemohlo dojit!
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed