Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Honza málem králem; ale určíte ekonómom

přidat komentář zpět na článek

Joe Doe

Honza „ne-ekonomem“

Argumentace vězňovým dilematem není zrovna ideální. Tato hra se dvěmi stranami se hraje obvykle stylem, kde existují celkem tři možnosti tj. např.:

A) spolupráce vs. spolupráce - představuje zisk stranám ve stejném pořadí tj. 50:50 (klasicky obě mlčí – v našem případě přispějí).
B) nespolupráce vs. nespolupráce – bodování 10:10 (vzájemně se obviní – nikdo nepřispěje).
C) spolupráce vs. nespolupráce – 0:100 (jeden mlčí, druhý mluví apod.).

Racionální je samozřejmě volba A) z hlediska maximalizace zisku i když hrozí v případě zrady/absence důvěry C). V neznámém prostředí proto obvykle zhroucení do B). Obzvlášť pokud se hraje na více kol, lidé se učí a proto ani křivda nezůstane bez trestu..

Ale zpět k tomu proč není tento typ hry u těchto ekonomických statků použitelný. Z naprosto stejného důvodu je celá Tabulka 1 mylná. Nepočítá se ziskem z odstranění balvanu. Druhý sloupec (přispěje/nepřispěje – 120;-10 je neplatný, navíc nikde není definováno, kolik to přinese straně, která se nakonec dobrovolně rozhodla balvan sólo odstranit. Pokud by přesto platilo 120;-10 není to konzistentní se stavem 100;100 (resp. 0;0).

Poznámka „Vitajte na odvrátenej strane racionality.“ Je opět mimo. Vaše racionalita se ztratila už ve tvrzení 0;0, (kámen na cestě), které dle Vás přechází jedna strana dobrovolně z 0 do stavu -10 (120;-10 – kámen odstraněn) což je samozřejmě nesmysl. Z ekonomického hlediska se tak nikdo svobodně nerozhodne, protože by si vědomě vlastním jednáním pohoršil. Náklady na přepravu po cestě nebo na opravy kol nelze zanedbávat, stejně jako náklady na odstranění překážek. Jinak by cesty ztratily význam a nebo by po nich mohli všichni jezdit např. v tancích..

Uvedený příklad s kamenem na cestě je trochu něco jiného. Odstraněním překážky získávají oba bez ohledu na to kdo kámen odstranil. Opět vůbec nereflektuje Vaše nekonzistentní Tabulka 1. Proto na cestě budou kameny tak dlouho, dokud zisk z jejich odstranění (libovolným způsobem) nepřesáhne ztráty této činnosti obětované (samozřejmě že loupání v kříži bude o to menší čím víc rukou se složí atd.). To věc nijak nemění a naopak jak už správně píšete dál, spolupráce věc pomáhá řešit efektivněji. Proto také v teorii her vítězí na plné čáře v konečném součtu hra nazvaná „půjčka na oplátku“ před „vězňovým dilematem“.

„Na čo mu Obchodník1 odvetil, akoby absolvoval základný kurz teórie hier: „ať to udelá kto chce, já ne!“.[1] Honza tak pochopil, žiadny obchodník nemá podnety k tomu, aby bol on ten, čo bude znášať náklady odpratania kameňov vo forme únavy a bolesti krížov.“

Ale kdepak vězňovo dilema, ani Honza nemusí být génius, ale prostě obchodník si sám cení více potenciální absence bolesti loupání v kříži a dřiny spojené s odstraněním balvanu, než následných výhod, které by mu z toho plynuly, tj. absence oprav, vylomených kol atd. O tuto směnu zkrátka nemá zájem. Pokud je to jinak je adeptem na přívlastek „hloupý“ nikoliv Honza, ale obchodník. Potom si také nemá na co stěžovat.

Takže z ekonomického hlediska o žádný problém černých pasažérů nejde. Jde pouze o analýzu limitních (mezních) zisků a ztrát. Její korektní provedení samozřejmě každé arbitrární a násilné rozhodnutí z vnějšku deformuje a ničí.

ON

Pohádky

Velmi milé. Také často při sledování pohádek uvažuji o ekonomii a dlužno říci, že ve světle rakouské školy se řada hrdinů stala padouchy a naopak...

Joe Doe

Re: Pohádky

Uživatel ON napsal:

Velmi milé. Také často při sledování pohádek uvažuji o ekonomii a dlužno říci, že ve světle rakouské školy se řada hrdinů stala padouchy a naopak...

Také mám rád: „..padouch nebo hrdina, my jsem jedna rodina..“ Ale takhle bych to neřekl. Honza byl hrdina, ale jiným způsobem než si autor článku mylně domyslel. Pouze v kontextu pohádky. Udělat z obchodníků hlupáky není žádný test „rakouské školy“ nebo ekonomie.

Tabulka 2 je taktéž pro mě nepochopitelná. Nesouvisí s problémem kamenité cesty z důvodu popsaného v prvním komentáři. Tabulka 2 naznačuje, že příslib nalezení pokladu generuje zisk 20 (z původních -10 na +10) včetně využívání cesty, zatímco současné využívání cesty bez odstraňování kamenů (bez nároku na extra odměnu) 120. Opět tu nesedí čísla. Stejně tak tabulka 3 je pro mě osobně nesmyslná.

Ale máte pravdu, že podobné články či „pohádky“ o ekonomii ji jen diskreditují a přibližují původní Misesovy myšlenky z mého pohledu více klasické ekonomii, makro-ukazatelům, měření meziosobních užitků a centrálnímu plánování víc než je zdrávo. „Matematizace“ v tomto naznačeném směru podle mě žádné ekonomii neprospívá.

P.S.: Hra „vězňovo dilema“ detaily viz. např. česká wiki, je pouze hypotetický příklad vzniklý za účelem testování různých algoritmů (zjednodušených vzorců chování). Není to žádný super nástroj pro ekonomy či centrální plánovače.

Nelze reálně přenést do praxe z důvodů:
1) Předpokládejme, že oba vězni nesou stejný podíl viny. Pokud jeden zradí, a vše při výslechu hodí na komplice (podepíše výpověď), není reálné předpokládat, že druhý by před soudem vzal dobrovolně celou vinu na sebe, musel by být nějakým způsobem (např. násilím) umlčen. Pokud by byli oba domluveni, plyne mu z toho další užitek (podmínka 0:100 tedy neplatí).
2) Cesta, přehrada (včetně příkladu nejslabšího článku), telekomunikační síť, atd. nic z toho nejsou věci na jedno použití a tedy předpokládá se opakovaní hry (dopředu neznámý počet kol). Z toho vyplývá že racionálnější řešení nabízí spolupráce a důvěra. Tendence podrážet roste se snižující se pravděpodobností na pokračování hry. Jak jistě víte, že toho člověka už víckrát nepotkáte (cestu víckrát nevyužijete atd.)?
3) Reálný účel soudů, usvědčení a potrestání pachatele je snad ochrana společnosti? Nechme stranou, že v případě monopolu se Vám může „poskytovatel bezpečnosti“ vykašlat na kompenzaci škody obětí (třetích stran) a také to dělá (viz. jak to reálně funguje), ale je vůbec správné nechat běhat na svobodě člověka, o kterém máme důkazy, že spáchal trestný čin, za který byl jeho komplic (jiný člověk) po právu potrestán?
4) Pokud si zvolím za komplice zločinu člověka na kterého se nemohu spolehnout, riskuji už dávno před jeho zahájením značné komplikace – prozrazení, sledování, brzké dopadení atd. A to neplatí zdaleka jen u zločinců, většina lidských vztahů stojí a padá s důvěrou (jejím testováním). Bez toho by byla i dělba práce téměř nemožná. Co by dělal mlynář bez zemědělce nebo pekař kdyby se nemohl spolehnout na mouku od mlynáře? To je naprostý základ každé úspěšné společnosti.

Ne jen z důvodu nemožnosti porovnávat užitek mezi osobami, technologickému vývoji či časově/místní dynamice skutečné ekonomiky lze „vězňovo dilema“ označit jako velmi zajímavou hračku, která některé věci v laboratorních podmínkách (velice zjednodušeně) objasňuje, více např: http://www.misantrop.info/veznovo-dilema-a-komunity/. „Zlo nemusí nakonec vždy zvítězit. Může být poraženo. Ovšem nejde to jinak, než být na zlého zlý a na hodného hodný. Nestačí být „jen hodný“.“

libertarian

Re: Pohádky

Uživatel Joe Doe napsal:

Uživatel ON napsal:

...

.......................


Dobré úvahy......
Mne z toho navyše ešte vychádza, že v ekonomických úvahách je na škodu nielen tá matematizácia ekonomie, ktorú mainstreamaci tak presadzujú, na škodu sú aj akékoľvek príliš zložité teorie , počítajuce s tým, že "konajúci jedinci" pri svojom rozhodovaní skúmajú zložité logické rozhodovacie štruktúry, logické grafy....
V realnom živote väčšina konajucich sa rozhoduje jednoduchou úvahou, sedliackou matematikou, skúsenosťou, občas iba citovo, ..... Takže výsledný efekt , ktorý je výslednicou konania tisícou jednotlivcov je "vypočítatelný" tiež iba jednoduchými úvahami.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed