Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Investice do vzdělání

přidat komentář zpět na článek

Pajin

Financování škol

Nezlobte se, ale takto opravdu ne!

Uznávám, že je legitimní otázkou, jestli vzdělání poskytovat primárně státem nebo soukromou sférou, ale paní odbornice na financování školství by si měla uvědomit, že pokud padlo konsensuální strategické rozhodnutí, že školství bude primárně poskytované státem, tak stát musí také zajistit adekvátní financování. Finanční strategie je přeci vždy odvozená od business strategie. Nemůžu přece jen tak někoho vyhladovět. Tak nejdřív řešme otázku, jaká je strategie školství. A potom k tomu dejme adekvátní finance a neječme, že "školství si nezaslouží ani korunu navíc".

frei

Re: Financování škol

Ne, že by si školství nezasloužilo ani korunu navíc. Ono si ze státních peněz nezaslouží vůbec žádnou korunu.

Pod pojmem "strategie školství" si představím radu filosofů (jak by řekl Platón), nebo odborníků či manažerů (jak by řekl Babiš), kteří vymyslí, jak by mělo školství fungovat a pak to celý zbytek společnosti bude realizovat.

Pajin

Re: Financování škol

Fajn, v případě, že se společnost demokratický rozhodne, že žádné vzdělání stát poskytovat nebude, potom souhlasím, že bych stáhnul rozpočet.:-) V případě, že budeme učit na ZŠ číst, psát, počítat, datové analýzy, mediální gramotnost, dílny aj., tak se domnívám, že je potřeba vyčlenit adekvátní prostředky na kvalitní výuku, jelikož z vlastní zkušenosti vím, že špatný angličtinář/ matrikář aj. jsou k ničemu ale schopný byl pro mne vždy pokladem. Nemyslíte?

Pajin

Re: Financování škol

Jinak ano, v případě, že by bylo v budoucnu rozhodnuto, že stát žádné vzdělání poskytovat nebude, což je asi stejně pravděpodobné,jako že budeme žít v utopickém socialismu, tak si rozsah vzdělání bude řídit jen trh. V opačném případě jsme závislí asi, jak píšete, na komisi "chytrých hlav", kteří určí, co má ideálně umět absolvent školy.

frei

Re: Financování škol

Tady si asi úplně nerozumíme. Jde o to, že ať si většina myslí cokoli, nic to nemění na faktu, že by stát neměl platit školy a zavádět povinnou školní docházku.

cerno

Re: Financování škol

Tak jinak.

Jsem celkem nezlomně přesvědčen o tom, že povinná školní docházka, k nerozeznání prorostlá se státním školstvím, je primárně škodlivá věc, hned po několika liniích; a dále (a to je podstatné), že je naprosto neopravitelná z principu. Za těchto okolností je odmítnutí přidat peníze a naopak kohoutek škrtit faktorem, který přibližuje nevyhnutelný krach systému (vizte první souvětí) a tím minimalizuje celkové škody. Naopak přidávání peněz nevyhnutelný krach oddaluje a tím celkové škody zvyšuje, navzdory tomu, že tu a tam v některých marginálních záležitostech systém vylepší. Je při takto formulovaném stanovisku neochota přidávat peníze do školství pochopitelná?

Pajin

Re: Financování ško

Domnívám se, že žijeme v demokracii. Takže to co stát bude a nebude financovat závisí na voličích. Jestli stát má či nemá poskytovat a tudíž i financovat povinnou docházku je dle mého názoru a nikoliv fakt, nebo ne?

Pajin

Re: Financování škol

Domnívám se, že stále je lepší nejdříve řešit koncepci školství cost/benefit analýzou a poté financování. Já nejsem názoru, že státní školství nelze transformovat v něco smysluplného.

cerno

Re: Financování ško

Demokracie je super věc, pokud je implementována jako součást svobodné společnosti. Ovšem je-li implementována jako bezbřehá diktatura většiny, stává se zlem classa primmissima. Lze-li <i>závažné změny způsobů vlády i života, zaměstnanosti, podnikání, vzdělání či náboženství jen tak odhlasovat nebo znova zamítnout, a může-li jakékoliv opatření, i když by bylo sebevíc absurdní, na člověka býti uvaleno uvaleno, pokud se najde dostatek lidí, kteří pro jeho uzákonění zvednou
ruku</i> (Ralph Waldo Emerson), nejedná se o nic žádoucího, ale o velmi odpudivou antiutopii.

Orthogonálně k výše uvedenému: Bez ohledu na to, co je či není žádoucí, problémy inherentně spjaté se státním (byrokratickým) řízením (v tomto případě školství, ale platí to zcela obecně) jsou objektivní skutečností, na níž volby, hlasování či výstupy libovolné komise nemohou zhola nic změnit. Jestli stát má nebo nemá něco financovat může být věcí názoru; jestli to povede k dobrým nebo špatným výsledkům nikoli.

cerno

Re: Financování škol

No ona ta cost/benefit analýza (v tom rozsahu, aby bylo jasné, že náklady převažují) je totiž velmi jednoduchá. Ve skutečnosti náklady (a škody) převažují drasticky, ale není společenská ochota si to přiznat.

K nemožnosti změny státního školství: Školství je typická byrokraticky řízená instituce. Ta --- sama o sobě --- z principu nemůže mít informace o tom, jestli svou práci dělá dobře, nebo špatně. Jediným objektivním měřítkem úspěšnosti je totiž tržní ohodnocení, to ovšem v systému povinné školní docházky jaksi chybí. Takže je tendence dělat to, co mají tendence dělat všechny byrokraticky řízené instituce: lít další a další prostředky do opatření, která nejsou řešeními, ale většinou součástí problému: Nalijí se tam peníze, situace se zhorší, proto se navrhuje lít tam ještě více peněz, ne méně. Nikomu to nepřijde divné, každý soukromý subjekt by hledal jiné řešení, aby se problém vyřešil dříve, než zkrachuje, ne tak stát, ten sebere výdělky berním poplatníkům a může rozhazovat dál.

Situace je o to horší, že v systému státního školství nejen nemůžete hlasovat peněženkou, ale navíc neexistuje vůbec žádná zpětná vazba mezi školstvím a studenty (plus jejich rodiči a případně prvozaměstnavateli). Školství se brání jakékoli formě hodnocení ze všech sil. Jakékoli přidávání peněz (a vlastně jakékoli utrácení ve školství) tedy nemá žádnou vazbu na výkon a výsledky. Jakou motivaci tedy mají zaměstnanci ve školství měnit své chování směrem k lepším výsledkům??

A konečně, současná přestava o tom, jak se má vzdělávat, přináší alespoň nějaké výsledky jen u jedné (a to relativně malé) skupiny studentů. Ti ostatní potřebují něco jiného, ale jejich potřeby jsou ignorovány. Protože ignorovány být mohou.

Z titulu své práce jsem viděl pár desítek absolventů našeho školství v posici žadatelů o práci. Bylo to neuvěřitelně tristní. Použitelných jich je zlomek (kolem pěti procent). Takže státní školství chrlí do světa statisíce lidí totálně nepřipravených ani na existující svět, nemluvě o tom přicházejícím, v němž budou potřebovat znalosti a dovednosti, o nichž zaměstnanci státního školství, včetně těch, co o něm rozhodují, nemají ani tušení, že existují. Ale vládne všeobecné přesvědčení, že přidáním peněz a "úpravou parametrů" se problémy vyřeší.

ronaldo7

Live Streaming Bola Terbaik

Situs Live Streaming Bola Terbaik. Jika Anda sedang bingung mencari apa situs live streaming sepak bola yang populer di kalangan para pecinta sepak bola. Dan untuk Anda penggemar pertandingan sepak bola luar negeri seperti Liga Inggris, Liga Champion, La Liga dan Bundesliga, berikut beberapa situs live streaming yang bisa Anda coba <a href="http://nobartv.live">nobartv.live yalla shoot tv bersama</a>
<a href="http://nobartv.live/jadwal-sepakbola/2020">nobartv.live jadwal bola hari ini</a>
<a href="http://nobartv.com">nobartv.com yalla shoot tv bersama</a>
<a href="http://nobartv.com/jadwal-sepakbola/2020">nobartv.com jadwal bola hari ini</a>
<a href="http://nobar.pro/">nobar.pro yalla shoot tv bersama</a>
<a href="http://nobar.pro/jadwal-sepakbola/2020">nobar.pro jadwal bola hari ini</a>
<a href="https://www.elangnews.com">elangnews.com kabar berita harian terbaru</a>
<a href="https://www.elangnews.com/siaran-langsung">elangnews.com siaran langsung streaming bola online</a>
<a href="https://www.elangnews.com/siaran-langsung/film">elangnews.com nonton film bioskop online</a>

ronaldo7

Re: Financování škol

Situs Live Streaming Bola Terbaik. Jika Anda sedang bingung mencari apa situs live streaming sepak bola yang populer di kalangan para pecinta sepak bola. Dan untuk Anda penggemar pertandingan sepak bola luar negeri seperti Liga Inggris, Liga Champion, La Liga dan Bundesliga, berikut beberapa situs live streaming yang bisa Anda coba

https://www.mises.cz/komentar/investice-do-vzdelani-2396-34023

ronaldo7

Cara nonton bola online

Cara nonton bola online yang paling mudah adalah dengan melakukan streaming online di website khusus yang menyelenggarakan streaming bola. Melalui situs online ini, kita dapat memilih jenis channel yang sedang melakukan live streaming pertandingan bola baik itu liga inggris, liga eropa, liga spanyol, liga jerman dan lain sebagainya.

http://nobartv.live
http://nobartv.live/jadwal-sepakbola/2020
http://nobartv.com
http://nobartv.com/jadwal-sepakbola/2020
http://nobar.pro/
http://nobar.pro/jadwal-sepakbola/2020
https://www.elangnews.com
https://www.elangnews.com/siaran-langsung
https://www.elangnews.com/siaran-langsung/film
http://nobar.pro/liveStreaming/7/siaran-streaming-yalla-shoot-tv-bola-online

ligny71

transfer palermo aeroporto trapani

https://www.sanvitolocaposhuttle.com/navetta-aeroporto-san-vito-lo-capo
https://www.sanvitolocaposhuttle.com
https://www.sanvitolocaposhuttle.com/en
https://www.trapanishuttle.com
https://www.trapanishuttle.com/navetta-aeroporto
https://trapanishuttle.com/transfer-tour
https://trapanishuttle.com/tariffe
https://trapanishuttle.com/servizio-clienti
https://trapanishuttle.com/en

ronaldo7

Cara nonton bola online

Chelsea dan Arsenal akan menghadapi tim papan bawah pada laga pekan ke-32 Premier League, kasta teratas Liga Inggris. Chelsea akan bertandang ke markas West Ham United, sementara Arsenal melawan Norwich City.
http://nobartv.com
https://liverpool999.home.blog
https://fansbarcelona999.blogspot.com
https://juventusindo.weebly.com
https://fansliverpool.yolasite.com
https://jadwalnobarbola.blogspot.com
https://ligabolainggriss.blogspot.com
https://stevefilmovie.blogspot.com
http://nobartv.site

chandru

Employee Scheduling

https://www.infobrez.com/employee-scheduling-software
https://www.infobrez.com/employee-scheduling-software
https://www.infobrez.com/employee-scheduling-software
This software may or may not make optimization decisions, but it is useful in coordinating tasks. Most shift planning software has mobile support, which eliminated inefficient scheduling steps and increases scheduling productivity.

chandru

Digital Workplace software

A digital workplace is a cloud based work platform that lets businesses move work to the virtual space. Such platforms contain all the applications, data, tools and collaboration features employees need to perform work within a secure online interface that they can access from anywhere, anytime and on any device.
https://www.infobrez.com/digital-workplace-software

panistefanin

zdbdbb

Dziękuję za Twoje prace na blogu! Robisz dobrą robotę!
https://guestexperiencefeedback.com/tellhappystar-com/

chandru

Business Consultancy services

https://www.infobrez.com/business-consultancy-service
From evolving customer expectations and emerging technologies to more nimble companies entering industries, businesses today are more at risk for disruption than ever before.

chandru

HR Consultancy Services

https://www.infobrez.com/HR-consultancy-service
Specialist advice and services provided by a third-party to help businesses maximise the efficiency of their HR operations and implement appropriate new policies and procedures in the best way possible.

panistefanin

zdbdbb

Dziękuję za Twoje prace na blogu! Robisz dobrą robotę!
https://guestexperiencefeedback.com/www-papasurvey-com/

chandru

SaaS management Software

https://www.infobrez.com/saas-management-software
SaaS management is the business practice of proactively monitoring and managing the purchasing, onboarding, licensing, renewals, and offboarding of all the software-as-a-service (SaaS) applications within a company’s technology portfolio.

chandru

Church Management Software

https://www.infobrez.com/church-management-software
Church software is any type of computer software specifically designed for use by a church. There are administrative packages tailored to handle membership databases and finances, and also worship presentation programs to generate images for video projectors.

chandru

Sales Outsourcing companies

https://www.infobrez.com/sales-outsourcing-companies
Sales outsourcing refers to the use of external resources, services, or staff members to fulfill a portion of the sales process by exploring untapped potential through inbound or outbound channels.

chandru

Campaign management software

https://www.infobrez.com/campaign-management-software
https://www.infobrez.com/campaign-management-software
https://www.infobrez.com/campaign-management-software
https://www.infobrez.com/campaign-management-software

chandru

lead management software

https://www.infobrez.com/lead-management-software
https://www.infobrez.com/lead-management-software
https://www.infobrez.com/lead-management-software

chandru

HR Consultancy Services

https://www.infobrez.com/HR-consultancy-service
https://www.infobrez.com/HR-consultancy-service
https://www.infobrez.com/HR-consultancy-service

ajlopies123

Data science training in Bangalore

Data science can be defined as a blend of mathematics, business acumen, tools, algorithms and machine learning techniques, all of which help us in finding out the hidden insights or patterns from raw data which can be of major use in the formation of big business decisions.
https://www.besanttechnologies.com/training-courses/data-science-training-in-bangalore
The average data scientist salary is $100,560, according to the U.S. Bureau of Labor Statistics. The driving factor behind high data science salaries is that organizations are realizing the power of big data and want to use it to drive smart business decisions.

https://www.besanttechnologies.com/training-courses/data-science-training-in-bangalore

https://www.besanttechnologies.com/training-courses/data-science-training-in-bangalore
https://www.besanttechnologies.com/training-courses/data-science-training-in-bangalore
https://www.besanttechnologies.com/training-courses/data-science-training-in-bangalore
https://www.besanttechnologies.com/training-courses/data-science-training-in-bangalore
https://www.besanttechnologies.com/training-courses/data-science-training-in-bangalore

chandru

funeral services in chennai

https://stsfuneralservices.com/
https://stsfuneralservices.com/
https://stsfuneralservices.com/

sarathjusto

sarathjusto

Virtualized IT support with Justo Technology Services !!!
Our tech services exclusive to small and medium enterprise
Software web application,
Data Management,
Cloud and infrastructure support
and more...
https://www.justomerchantz.com/technology
https://www.justomerchantz.com/data-solutions
https://www.justomerchantz.com/media-and-marketing

tawkgirls

Sexy Goa Escorts Offering Best Sex Service

Greetings future lovers, my name is Shivani Arora and I am a 21-year-old top model and a VIP independent call girl in Goa for real enjoyment By Tawk Tawk Girls Escorts Agency. You will love to get lost in my curves, my service is full of great passion for you. I am open-minded and willing to learn many new things, if you want to know more about me, contact me. We Provide best college call girls, housewifes, models, VIP, independent Escorts By Tawk Girls Escorts Agency in Goa
For More Information Visit Our Official WebSite:-
https://www.tawkgirls.in/
We Provide Call Girls and Escorts Service in These Popular Metro Cities:-
https://www.tawkgirls.in/amritsar-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/allahabad-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/dehradun-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/daman-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/hyderabad-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/nainital-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/srinagar-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/udaipur-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/nagpur-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/shimla-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/jaisalmer-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/raipur-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/vadodara-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/thiruvananthapuram-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/varanasi-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/visakhapatnam-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/gandhinagar-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/dharamshala-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/kufri-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/ranikhet-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/jammu-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/beawar-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/mysore-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/coimbatore-escorts-service.html
https://www.tawkgirls.in/kishangarh-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/haridwar-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/agra-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/indore-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/mussoorie-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/bikaner-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/ajmer-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/vijayawada-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/sitarganj-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/guwahati-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/chennai-escorts-service.html
https://www.tawkgirls.in/call-girls-in-jodhpur.html
https://www.tawkgirls.in/lucknow-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/mohali-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/panchkula-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/lepakshi-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/papum-pare-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/pataudi-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/grant-road-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/kanchipuram-escorts-service.html
https://www.tawkgirls.in/jamnagar-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/viman-nagar-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/purnia-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/bijnor-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/valarpuram-escorts-service.html
https://www.tawkgirls.in/chhindwara-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/barnala-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/powai-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/kurla-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/versova-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/khurja-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/leh-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/bhadrachalam-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/gonda-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/rajajipuram-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/west-godavari-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/baber-bagh-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/hadapsar-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/hampi-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/vizianagaram-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/damoh-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/mahendragarh-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/east-siang-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/nellore-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/arambol-beach-escorts-service.html
https://www.tawkgirls.in/tezpur-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/anjuna-escorts-service.html
https://www.tawkgirls.in/wakad-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/koyilandy-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/vikasnagar-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/chengalpattu-escorts-service.html
https://www.tawkgirls.in/wanaparthy-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/balasore-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/rampur-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/motihari-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/mundi-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/orai-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/ongole-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/malegaon-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/parwanoo-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/banjara-hills-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/indira-nagar-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/joginder-nagar-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/gurdaspur-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/karimnagar-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/dang-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/vashi-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/sola-over-bridge-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/neemrana-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/kandivali-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/worli-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/jabalpur-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/vagator-escorts-service.html
https://www.tawkgirls.in/bhowali-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/jalgaon-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/pudukkottai-escorts-service.html
https://www.tawkgirls.in/lansdowne-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/manikonda-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/tandur-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/asansol-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/patan-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/khanna-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/mira-bhayandar-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/margao-escorts-service.html
https://www.tawkgirls.in/sambhal-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/saran-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/jangaon-escort-service.html
https://www.tawkgirls.in/thoothukudi-escorts-service.html
https://www.tawkgirls.in/rajpura-escort-service.html
Visit Our Important Reference Link:-
https://www.icywheels.com/blogs/1696/7498/goa-escorts-service-for-awesome-experience
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed