Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Jak sociální stát zkazil Švédsko

přidat komentář zpět na článek

Davidan

Další svinstva

A co jiného je vlast, než místo, které zajišťuje bezpečí pro všechny?
Teď je ovšem na řadě demontáž států, tj. vlastí, aby světoví zloději, měli přístup ke všemu, co nechránění a tím bezmocní, vlastní. Je to jen další fáze svinstev, páchaných společně politiky, bohatci a zmrdy, celého světa

František Vilím

Re: Další svinstva

"A co jiného je vlast, než místo, které zajišťuje bezpečí pro všechny?" Jak? Proč? Vlast? Kde jste se to dozvěděl?

Josef Tětek

Vlast vs stát

Osobně si pod slovem "vlast" představím určité území, na kterém žijí lidé, se kterými mám něco společného - například místo narození, kulturu, národnost, jazyk. Takoví lidé k sobě budou mít blíže než k lidem, kteří do této vlasti nepatří, a budou to projevovat např. zvýšenou vzájemnou solidaritou a empatií. Nemyslím si, že vlast v takovém smyslu by tu někdo demontoval.
Stát je však něco jiného a s vlastí bych jej nezaměňoval. Stát je politický konstrukt, který může existovat a také existuje nezávisle na vlasti - jen si vezměte, v kolika různých státech byla česká vlast za posledních sto let - habsburská monarchie, první republika, protektorát, ČSSR, ČSFR, ČR, EU. Stát naproti vlasti v lidech nepodporuje solidaritu a empatii, nýbrž vzájemnou nenávist a okrádání (politici to však solidaritou a empatií nazývají) - za všechny příklady stačí uvést např. současný mezigenerační konflikt mezi penzisty a pracujícími, který vznikl právě z popudu státu (vytlačením přirozené solidarity založené na rodině, charitě a neziskové činnosti a dosazením Bismarckova modelu, či Ponziho schématu, chcete-li).
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed