Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Jan Kuklík: Co je zralé pro znárodnění?

přidat komentář zpět na článek

O´ Pruz

Velmi podmětný článek

Velmi podmětný článek platný nejen pro tehdejší dobu.

Mám jen jeden problém.
Jaký je rozdíl v mojí ekonomické svobodě, když silnice stavěly Dopravní stavby vlastněné státem a dnes Skanska vlastněná soukromým kapitálem.

Nejsem si dokonce jist zdali ta opěvovaná ekonomická svoboda pro pracující Skanska je větší. Přirozeně pro kapitální Skanska je to nadmíru prospěšné.

Birgit

Velmi podnětný článek

Nemám ve zvyku papouškovat, ale nedá mi nevyužít nenadálou možnost alespoň jednou oprudit opruze... čili píše (i říká) se: podnětný, nikoli podmětný. Jinak z mé strany tentokrát souhlas s každičkým slovem opruzujícího opruze. Ačkoli Maďar, tentokrát jsem výjimečně místo obvyklé slovenštiny volil (na jeho počest) opruzovu mateřštinu.

O´ Pruz

Re: Velmi podnětný článek

Nejsem dobrý češtinář, leč výrazy podnětný i podmětný čeština zná. Obě slova i když skoro stejně znějící mají dost odlišný význam. V kontextu mi připadá podnětnější slovo podmětný.

Birgit

Narazila kosa na kámen...

...neboli „jazykové okienko pre opruza“. K opruzovu předešlému příspěvku:

Ze tří vět s prvníma dvěma souhlasím bez jakýchkoliv výhrad. Se třetí – absolutní nesouhlas.

I když to bude znít nabubřele, já umím česky (i slovensky) víc než slušně, i když nejsou mými mateřskými jazyky. To není holedbání se, to je fakt podepřený pilnou četbou tří literatur od raného dětství (pod nimiž rozumím nejenom beletrii, nýbrž taky různé časopisy, noviny a v posledních letech taky net).

Díky tomu jsem – dá-li se to tak říct – přirozeně třílingvální a tudíž vím, že přídavné jméno „podmětný“ se vztahuje POUZE nebo ještě lépe VÝHRADNĚ na gramatickou kategorii „podmět“ a není jej možné stupňovat, protože použít slova podmětnější a nejpodmětnější nedává smysl. Naproti tomu příd. jm. „podnětný“ stupňovat lze (podnětnější, nejpodnětnější) a zpravidla se používá ve smyslu „přínosný“, „obohacující“ – v našem případě článek, ale podnětné můžou být taky film, představení, příhovor, přednáška...

Závěrem bych doporučoval opruzovi trochu si procvičit alespoň vyjmenovaná slova, poněvadž ty občasné hrubky převelice bijí do očí a zbytečně snižují vážnost pisatele u osob dbalých tzv. „štábní kultury“. Z mé strany tuhle tému považuji za uzavřenou, protože sám odsuzuji spam.

O´ Pruz

Re: Narazila kosa na kámen...

Předpokládám, že ani „fakt podepřený pilnou četbou tří literatur od raného dětství “ nedává možnost číst myšlenky.

Neměl jsem v žádném případě na mysli „přínosný“, „obohacující“ ale vskutku podměcující, tedy dávající podmět i pro dnešní dobu.

Článek bych jako přínosný v žádném, ale opravdu řádném případě neoznačil. Z minulosti je možné se jen poučit.

Uvítám i označení hrubek, půjdu do sebe.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed