Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Kapitalistickým vykorisťovaním za lepší život pracujúcich!

přidat komentář zpět na článek

Josef Rozum

debilita

tak debilní názory se jen tak nevidí. podle autora nejlepší kapitalismus v počátcích jak je popisuje Karel Marx ve svém Kapitálu.
práce dětí, pracovní doba 18 hodin denně, lidé spali vedle strojů a jejich děti pracovali jen co začli chodit.
a ty lumpové, co chtěli lepší podmínky pro chudáky jsou zločinci.

František Vilím

Re: Josef Rozum (12.1.2011 10:42:06): debilita

Kdo chtěl skutečně zlepšit podmínky a nebyl zaslepen nenávistí a nerozumem? Podle mě vzácně např. pánové Cobden, Bastiat a jiní ale nikoliv utopisté a socialisté. Nenávistný Marx, vydržovaný kapitalistou Engelsem (sám se neuživil), to určitě nebyl.
Před průmyslovou revolucí lidé nežily v žádné idylce. Chudoba, hladomory, epidemie, války atd. Kdo popisuje nástup kapitalismu jako zlo to opravdu nemyslí upřimně, pokud nesrovná se situací před tím. Pokud lidi umírají hladem kvůli selhání politiku (to se v Anglii stalo), jsou rádi, že přežijí v továrně podnikavějšího druha. Dokonce je do továren nehnali vojáci či drábové a šli tam dobrovolně. A ti podnikatelé byli ze stejné vrstvy chudáků (pro tehdejší majitelé půdy z řad šlechty to byli odporní zbohatlíci), což tehdejší šlechta nesla nelibě a házela jim klacky pod nohy. Mnoho jich zkrachovalo, nikdo to neuměl a museli se učit.. Ale shodou okolností vláda měla problémy s množstvím lidí bez práce a půdy a podnikatelé jim vytrhly trn z paty. Druhá možnost byla války, hladomory a krutá vláda lůzy.
Příčiny těchto jevů nejsou způsobeny kapitalismem (kde mám jistotu, že mé úspory jen tak někdo nevezme a funguje trh, abych mohl racionálně jednat), ale politikou, která hájí pány před otroky.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed