Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Kdo by bez států řešil pandemii?

přidat komentář zpět na článek

JouDzea

komentář

Nezmínil jste se o případu lidí, kteří si pojištění neplatí. Předpokládám, že bez dodržení pravidel by je vykázal majitel území z území, ve kterém by se nacházeli?

Urza

Re: komentář

Ano, například; ty pojišťovny by netlačily jen přímo na to, aby klienti nedělali nebezpečné věci, ale i nepřímo k ostrakizaci těch, kteří jednají jinak.

Jan Altman

Ostrakizace

Ta ostrakizace částečně funguje i dnes (kdy je tlumena existencí státu).
Dnes plný lesopark lidí, všichni roušky na obličeji.
Až na výjimky:
1) Malé děti (podle mě nejnebezpečnější roznašeči infekcí)
2) Běžci, kterým se při joggingu přes roušku špatně dýchá

A lidé se ozývají, upozorňují je na jejich nezodpovědnost. A zbytek po nich vrhá nevraživé pohledy. I jen toto málo docela dobře funguje.
Lidé jim dávají jasně najevo, že by měli mít roušky, přestože v tom lesoparku se k sobě lidé nepřibližují na víc jak 5 metrů.

Wanton

Inspirujme se u našich předků

Jak by reagovala anarchokapitalistická společnost, regulovaná anarchie právem, lze minimálně vytušit z naší historie.

Za našeho středověku až do roku 1620 u nás byly přirozené hierarchie, které měly stejné funkce jako mají ty státní dnes. Města měla radu, vesnice (soukromé) rychtáře, atd. A opatření proti šíření infekčních nemocí včetně morů byla prováděna i tehdy a to s tehdejším stavem "zdravotnictví".

Nadto by v ancapu neexistovaly pouze zdravotní pojišťovny, způsobů, jak si hradiz zdravotní péči bylo mnoho tehdy i např. v 19. století (podnikové pokladny, spolky, atd.).

Nadto bychom měli změnit myšlení, když mluvíme o ancapu, např. pohyb osob by se podstatně lišil, rychlost zavádění opatření by se lišila, v pozitivním i negativním směru.

Jan Altman

Nevyžádaná E U T A N Á Z I E

https://echo24.cz/a/StfBz/nektere-pacienty-nad-75-let-uspime-a-nechame-zemrit-rika-slovenska-lekarka-v-madridu

Zkusme si představit, že by se něco takového dělo v ancapu.
Zaplatím si komerční zdravotní pojištění. Smlouva s pojišťovnou určuje, kolik platím a co za to dostanu (nějaký rozsah péče). Smlouva jasně specifikuje práva a povinnosti obou stran.

A teď na mě přijde virus a nemocnice (která má smlouvu s pojišťovnou) mi místo léčby provede "eutanázii".
To by myslím ta pojišťovna udělala jen jednou, protože:
1) By ji zruinovaly žaloby od pozůstalých
2) Všichni její klienti by odešli ke konkurenci, která by se ke svým klientům chovala lépe

To jen ve státně monopolním systému můžeme tak leda skřípat vzteky zubama a stěžovat si můžeme tak leda na lampárně na Wilsoňáku.

norbertsnv

Re: Nevyžádaná E U T A N Á Z I E

Poisťovňa sa môže od ochoty aj pokrájať a houby jej to bude platné keď nemocnica nestíha. A nie je to jedna nemocnica ale defacto všetky v širokom okolí.

Jan Altman

Re: Nevyžádaná E U T A N Á Z I E

Jistě. Ale kdyby lidé stáli o garanci péče i v době pandemie, kdyby si za ni byli ochotni připlatit, měli by to (s velkými sankcemi) ve smlouvě s pojišťovnou, tak by bylo zájmem pojišťovny zajistit, aby byly nemocnice (které chtějí mít smlouvu s pojišťovnou) připravené. Případně by sama pojišťovna mohla mít sklad s vybavením pro případ krize (respirátory, ventilace, lahve s kyslíkem, ...).
Na trhu platí, že co lidé chtějí, to jim kapitalisti ve vlastním ziskovém zájmu nabídnou.

Jan Altman

trh versus centrální plánování

Kdežto stát umí zdravotnictví jen rozvrátit - tak jako každý jiný obor:

https://video.aktualne.cz/dvtv/epidemiolog-zdravotnictvi-je-v-krizi-a-vlada-to-vi-proto-jso/r~c9b903706d5a11ea95caac1f6b220ee8/

Kdo pamatuje vozy Škoda před 1989, kvalitu tehdejší elektroniky, služeb, čehokoli.... a k tomu nedostatek skoro všeho, tak má dobré porovnání, jak si vede erární sektor vůči privátnímu. Dnes naštěstí ten socík máme "jen" ve zdravotnictví, školství, na drahách, na poště, ... A výsledky jsou nutně stejné, jaké jsme vídávali před 1989 i u aut, barevných televizí a hygienických vložek.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed