Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Kdo nás chrání před zločinem?

přidat komentář zpět na článek

szazián2

Nejdůležitější otázka politické filosofie

Tento text je o tom, co já nazývám "Nejdůležitější otázka politické filosofie" (NOPF), což je otázka "Proč se cítíme v bezpečí/ohroženi". hlavním omylem je představa, že jim bezpečí před agresory, podvodníky a nezodpovědnými zajišťuje stát. Ve skutečnosti jsou totiž chráněni společností (ostatními lidmi).
Autor správně konstatuje, že nás nechrání stát, ale "společnost", lidé okolo nás. Když nás jednoho dne ostatní lidé přestanou chránit, budeme okradeni nebo zlikvidováni a žádný stát ani nic jiného nám nepomůže. To je podstata genocidy ve Rwandě nebo holokaustu.

Na stejném principu funguje i psychiatrie: Lidé přestávají chránit lidi, které psychiatři chtějí věznit v psychiatrických "nemocnicích", protože jsou přesvědčeni, že je to tak správně- protože slepě věří psychiatrům- protože slepá víra v psychiatrii je součást naší kultury.

Kdyby byla NOPF zodpovězena, kdyby bylo přesně ukázáno, JAKÝM ZPŮSOBEM nás ostatní lidé chrání, NA ČEM závisí naše bezpečnost a že to není stát, jednalo by se o nejtvrdší direkt etatismu jaký si dovedu představit.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed