Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Komunismus pro děti

přidat komentář zpět na článek

Didi

Uvědomuje si autorka, co vlastně v důsledku tvrdí?

Když budu nepatrně parafrázovat v článku uvedenou definici šestého, nejvyššího stádia komunismu, tedy:
"...lidé si musí všechno rozhodnout sami. Nechtějí nechat rozhodnutí státním lidem – protože žádní státní lidé ani neexistují. Lidé spolu mění všechno tak často, jak chtějí. Sami se rozhodujeme o tom, co chceme, a pak si najmeme někoho, kdo to pro nás udělá.“
dostanu prakticky popis anarchokapitalismu. :-)

Szaszián

Re: Uvědomuje si autorka, co vlastně v důsledku tvrdí?

Je samozřejmě otázka, co si autorka uvědomuje, ale že jejím cílem není anarchokapitalismus si uvědomuje správně. Změnit lidé musí všechno prodiskutovat sami na lidé si musí všechno rozhodnout sami. není nepatrná parafráze. Mimochodem i to "muset" znamená asi v obou případech něco docela jiného.
Dále i věta lidé si musí všechno rozhodnout sami má zcela neanarchokapitalistiký význam v kontextu Každý má nyní schůze ohledně všeho. Schůze jsou pořád, protože.

2. Ale představa, že by Adamczaková dospěla uskutečňováním komunismu k anarchokapitalismu, jako v "Návratu starých časů", je vtipná.

Vladislav Veselý

Tvorba vs rozdělování bohatství

Komunisté a socialisté nikdy moc nepřemýšleli, jak bohatství opravdu ve společnosti vzniká, že nespadlo najednou z nebe a není jednou provždy dané, ale musí se dennodenně znovu a znovu složitě vytvářet, jinak začne mizet a společnost se vrátí zpátky až do naprosté chudoby.

V lepším případě chtějí bohatství ve své naivitě a hlouposti jenom přerozdělit, v horším (bohužel asi většinovém) případě, chtějí uplatit méně přemýšlivou část společnosti a dostat se tak k moci.

Dnes už asi nejde o velké znárodňování firem, ale drobnými krůčky další a další regulace se vracíme tam, kde jsme byli před rokem 1989. Majitelé firem jsou sice ještě soukromí, ale stát na ně navaluje další a další regulace, přirozený trh se více a více pokřivuje různými dotacemi, kvótami ... a společnost žije se v představě, že to nijak neomezí budoucí ekonomickou prosperitu a už dnes se budeme mít lépe než zítra.

Vladislav Veselý

Re: Tvorba vs rozdělování bohatství

jen náhodný link z dneška pro ilustraci
https://stredoevropan.cz/2018/09/12/komunisticka-starostka-madridu-migranti-jsou-lepsi-pracovnici-nez-spanele/

Szaszián

Vize pokroku

Zaráží mě, jak málo toho Adamczaková nabízí. Její vize je posun od "odpracovat osm hodin v továrně" k "být pořád na schůzi". To je jako posun od "osm hodin v práci" k "osm hodin na úřadu práce".
Koneckonců někdy proč ne, ale myslel bych si, že komunistická utopistka toho nabídne víc, že nabídne větší bohatství pro každého – v nějaké podobě: víc volného času, zboží, zážitků. A ne schůzování.

Tomáš Fiala

Re: Tvorba vs rozdělování bohatství

Subjekt, který svrchovaně a neomezeně nakládá s předmětem vlastnictví na základě svého svrchovaného rozhodnutí = vlastník.

Subjekt, který nakládá s předmětem vlastnictví na základě (nejrůznějších a nejrůzněji se nazývajících) nařízení, případně si své nakládání s předmětem vlastnictví musí nechat schválit = správce majetku.

Zkusmo jsem se odpoutal v hospě, do které chodím na kulábr, od zábavy a zapřemýšlel jsem, o čem že majitel ještě rozhoduje svrchovaně a jaký svůj zámysl v ní může dělat bez schválení nebo aniž by musel poslouchat nějaké nařízení, které se týká toho zámyslu. Zjistil jsem, že je de facto správcem majetku. S ostatními podnikateli a obory podnikání je to téměř na chlup stejné.

Znárodnění již proběhlo... :-(
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed