Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Lesk a bída dětské práce

přidat komentář zpět na článek

Chajim

OMG

Autor je koukám totálně vypatlanej kripl.

Danek

Prava deti?

Teorie je to hezka, ale nevim, jak by se detem darilo si vyjednavat a udrzovat v tom zamestnani nejaka prava. Ve vztahu dvou dospelych je to neco jineho, ale dite? Skutecne by bylo pouze na desetiletem diteti, aby si u podnikatele vyhadalo humanni jednani? Dite na to zcela objektivne mentalne, psychicky, znalostne a nakonec ani fyzicky nema, aby v takovem vyjednavani uspelo. Nebo si autor naivne mysli, ze panove zamestnavatele by byli hodni stryckove a s detmi by prece jednali jak se slusi a patri na civilizovany svet? ,D
Nebo nejake nestatni - emergentne vzniknuvsi - instituce, ktere by se o tohle staraly?
Chtelo by to trochu rozvest, ne jen tupe prekladat clanky.

HynekRk

Odkaz na jeden článek s důsledky zákazu práce dětí

Autor má pravdu, v takových důležitých věcech je nutné dát city stranou, protože ty nás dovedou spíš k následujícímu:

http://libinst.cz/komentare.php?id=440&highlight=Bangladéš

" Bangladéš na základě tlaku ze Západu zakázal oděvním závodům zaměstnávat děti mladší než 14 let. O práci v těchto továrnách tak přišlo dle odhadů 30.000 až 100.000 dětí. Juhl Pedersen však upozorňuje, že mnoho z nich skončilo na ulici coby prostituti a prostitutky. Zdůrazňuje, že živit se prostitucí či pracovat jako služka je z hlediska dětí mnohem horší, než pracovat v oděvních závodech. Juhl Pedersen dokonce vyslovil názor, že západní spotřebitelé, kteří vedeni „dobrým úmyslem“ bojkotují produkty, které mají vazbu k dětské práci, ve skutečnosti mohou zpúsobit více škody než užitku."jilm

Smluvni volnost

:-D A co otrocka smlouva s ditetem okolo 10 let, bylo by to v poradku? "Ja te budu satit, zivit, umyvat, ale jestli budes zlobit, utrhnu ti hlavicku. Ber nebo odejdi."

Jakub Skala

re:jilm

Precti si tu Etiku svobody, Davide :)

jilm

Re

Me by zajimala odpoved od Tebe, na svete toho je tolik k precteni, ze travit cas jeste ideologii, kterou uz jsem pro sebe jednou zamitnul, je prilis. :-) Verim, ze se takovou zakladni otazkou jiste zabyva, urcite by se odpoved dala ve dvou vetach shrnout.

Jakub Skala

re:

tak jako co ti mam rict na "smlouvu" "a jestli budes zlobit, tak ti utrhnu hlavicku"? to moc k diskusi nevyzyva :)

Takova smlouva samozrejme porusuje prava dite a dite muze zavolat na nejakou linku duvery, co ja vim. Nebo utect..

Nerad bych si ted precetl priklad o despotickejch rodicich, kteri maji ve sklepe armadu otroku ,) proti tomu se prilis nedari bojovat ani statu..

Rothbard pise, ze dite "ziskava" plny selfownership ve chvili, kdy odejde z domova. Mne to prijde jako lepsi koncept nez nejakej arbitratni limit 15/18/21 let...

jilm

Re

Aha, tak to je zajimave. Linka duvery nema ale donucovaci silu. Takze bych se asi radeji obratil na stat, at paternalisticky rozhodne. Stejne jako se na nej obracim ve veci detske prace, aby rodicum zakazal zneuzivat moci nad svymi detmi k osobnimu prospechu a nenutili je nicit si zivot nekvalifikovanou, nebezpecnou praci v nizkem veku. Protoze deti nemaji rozum a ne kazdy rodic je miluje tak moc jako my, stat. :-)

Jakub Skala

re:

Zacal jsem psat odpoved, ale pak jsem si uvedomil, ze stejne tak jako ty jsi zavrhl jistou ideologii, ja zavrhl diskuse s tebou :)

Lukáš Kubec

Dovolím si odkaz

Já si myslím, že mnohý "odpor" proti tomuto článku je výsledek pouhého nepochopení. Tudíž hodím odkaz na článek, kde jsem napsal svoji reakci - http://devian.cz/2011/par-slov-k-detske-praci/

gofry

podnikateľ vs. štát

Danek: Hm, podnikateľ bude automaticky deti zneužívať/využívať, ale štátny úradník sa automaticky pre cudie dieťa aj rozdá. Možno by chcelo trochu otvoriť oči a rozhliadnuť sa okolo seba.

Koľko je politikov, ktorí obetujú svoje vlastné zarobené peniaze (tj. nie tie, ktoré dostali ako "výplatu" od nás všetkých) a koľko podnikateľov, ktorí podporujú charitu?

Petr Novák

:-)

"Samozřejmě i zákony, které paušálně určují, od kdy člověk může mít sex nebo jezdit po silnici, jsou nesmyslné,"

Asi ještě nemáte děti. By mě zajímalo, co byste říkal tomu, že by někdo přesvědčil vaši 10ti letou dceru k sexu.

Zeptejte se gynekologů a psychologů, jaké následky může mít sex na zdraví psychycký vývoj člověka.

Sonny

RE: Danek

A co rodiče? Nezapomínejte, že každé dítě má rodiče, který se o něj stará, ať už dobře nebo špatně, a je to jaksi jeho problém a zodpovědnost, ne naše. Kdybych já byl rodič a byl bych tak chudý, že bych byl nucen dát dítě pracovat, abych vůbec udržel rodinu při životě, tak bych určitě vyjednával se zaměstnancem za něj. Jsou to moje geny, takže se o ně budu starat, nedělejte z rodičů debily.

Sonny

RE: Petr Novák

Prosímvás, pokud nedokážete dítě vychovat tak, aby mělo sex tehdy, až na něj bude psychicky připraveno (je zajímavé, že všichni, koho znám, včetně mých rodičů, to dokázali), tak jste asi někde selhal a je to váš problém. A vůbec, v takovém případě stát trestá pouze tu druhou osobu (pokud je starší 15 let), což v případě, že vaše 10leté dítě k sexu svolilo, prostě nedává smysl. A pokud bylo vaše dítě k sexu donuceno (znásilněno), tak soudní systém funguje pořád stejně, ať už vám stát dělá chůvu nebo ne.

Problém je v tom, že já s výchovou pomáhat nepotřebuju, a přesto mě a moje děti stát šikanuje (to byl jenom slovní obrat, ve skutečnosti děti nemám).

Petr Novák

:-)

Každé dítě nemá rodiče, když už jsme u toho. Můžeme ve jménu svobody sledovat, jak rodič týrá své dítě. Kde je potom svoboda toho dítěte. Většina rodičů debilové nejsou, ale pár jich znám.


"Prosímvás, pokud nedokážete dítě vychovat tak, aby mělo sex tehdy, až na něj bude psychicky připraveno ".

Jasně, sexuální zneužívání dětí je chyba rodičů dítěte. Běte to nějakému tátovi říct do očí. Proč myslíte, že děti nemůžou volit, nemůžou spravovat svůj majetek. Osmileté dítě nemusí ani chápat, co je to sex, a jeho následky. A co ještě mladší děti.

Jakub Skala

re: Petr Novak

Petre, a vy si myslite, ze kdyz to ti osmileti nechapu, jedine, co jim v tom sexu brani, je zakon? Vzdyt to prece neni v zadnem pripade pravda.

Kdyz budou mit dobrovolny sex dva 14 leti, tak kde je problem? Nebo 14 + 16?

Sexualni zneuzivani je poruseni prav cloveka/ditete a je to zlocin, at mate hranici sexu nastavenou na pet let, na padesat, nebo vubec.

Sonny

RE: Petr Novák

Pokud bychom měli anglosaský systém práva (common law), tak by to nebyl problém. Soudce může posoudit případ od případu, jestli došlo k poškození psychiky dítěte (pokud mluvíte o těch opravdu malých, osmiletých, kteří z toho nemají rozum). Pokud politik nastřelí arbitrárně nějakou plošnou hranici, tak to není dobře. Navíc, proboha, 15 let, kdy už to snad ani není dítě.

Znovu říkám, to dítě může dát buď souhlas s tou souloží, pak není co řešit, nebo se bránit, pak je to znásilnění a opět není co řešit, nebo z toho nemá rozum a ten soudce, pokud bychom měli rozumný soudní systém a ten soudce by měl všech pět pohromadě, by to posoudil s ohledem k psychické vyzrálosti dítěte v jeho prospěch.

Možná je to moje ideologická zakořeněnost v individualismu a liberalismu, ale takovéto drobnosti opravdu nevidím jako ospravedlnění pro to, aby stát strkal nos do věcí, do kterých mu nic není.

Petr Novák

:-)

A existuje sex s osmiletým (nebo destiletým) dítětem, aniž by byl sexuálním zneužíváním? Prosím odpovězte.

"Kdyz budou mit dobrovolny sex dva 14 leti, tak kde je problem? Nebo 14 + 16? "

A co třeba 13/17 nebo 12/25 a jakej je problém 10/30 nebo třeba 8/40. S tím jak bude ten jen klesá, je pravděpodobnost nějakého problému, psychyckého, zdravotního, atd. větší a větší. Můžeme se bavit, jestli ta hranice má bejt 13-14-15-16. Je to jednoduché pravidlo.


Petr Novák

:-)

Sonny:

Jasně dítě dá souhlas a pak se bude zjišťovat, jestli to dítě bylo dostatečně vyzrálé? Mám dceru a děkuji, tohle teda nechci.

Jakub Skala

re: Petr Novak

"A existuje sex s osmiletým (nebo destiletým) dítětem, aniž by byl sexuálním zneužíváním? Prosím odpovězte."

Nevím, nejsem psycholog/pediatr/...nejspis ne. Ale pokud je takovy sex vzdycky zneuzivanim, tak to plyne jiz z prirozeneho prava a neni treba stanovovat jaksi navic.

Prece nemuzete arbitrarne urcit nejakou vekovou hranici. A pokud ano, tak jen na takove urovni na ktere to nema smysl.(tj. treba sest, osm let). Pak uz je to pripad od pripadu.

Too much agregation, zpiva Hayek v tom slavnem klipu s keynesem :) Nemuzete proste smahem rict, tak od 16 muzete mit sex a ani o den driv.

Petr Novák

Re: Petr Novák (14.1.2011 14:03:24): :-)

A co nechcete?
Připadám si jak ve školce... "Jáááá chcííííí... Jááá nechcíííí. Béééé "

:-) Mt. 11.16-17, Lk. 7.32

František Vilím

Chyba

Předchozí poznámku jsem psal já a omylem je chybně uveden autor. Omlovám se..

Petr Novák

:-)

15 let je zvolena tak, aby s velkou pravděpodobností byl člověk už tak nějak na sex připraven, Když budete hranici snižovat, bude se i ta pravděpodobnost snižovat. Jakmile se dostanete někam na deset let, bude většina dětí nepřipravena.
Když určíme hranici, tak jakákoliv chyba v určení věku vede jen k nemožnosti mít sex na nějakou dobu maximálně několika let. Chyba, kterou způsobí soudce nebo i ten kdo chce mít sex s dítětem může zkazit celej život. (pohlavní nemoci, těhotenství, zranění, psychycké problémy, ...)Nechci aby nějakej magor opruzoval moji dceru, když ji bude osm nebo deset let. A poté řešit u soudu, jestli to bylo oprávněné nebo ne. Toho člověka bych minimálně zmlátil bez ohledu na jeho práva.

Jakub Skala

re: Petr Novak

Ja proste jen porad nechapu, pokud je neco nezakonne jednou, proc to znovu stanovovat?

Ten zakon takove dite jen omezuje, ale nijak ho nechrani!

Navic o ze ten zakon dnes plati, prece neznamena, ze nikdo nemuze (realne) opruzovat vasi dceru. Ostatne kriminalnici jsou znami predevsim tim, ze zakony nedodrzuji...

Jakub Skala

jeste dodatek

Ta chyba nevede jen k nemoznosti mit sex. Kdyz bude mit sex nekdo pod hranici s nekym starsim, tak ten starsi muze jit do vezeni, ackoliv to byl z obou stran dobrovolny, nevynuceny akt...

Petr

:-)

sexuální zneužíání je něco jiného než zneužívání dětí. Omezení sexu pod 15 je samozřejmě silnější než jen zákaz zneužívání a zahrnuje i případy, kdy oba dva jsou vyspělí. Ale právě, že většina není psychologem a nedokáže určit vyspělost. Navíc je to oblast hodně emocionální.

dnes člověk při sexu s někým pod 15 porušuje jasný zákon a musí počítat s následky. Situace bez hranice by vznikaly případy, kdy člověk jedná zákoně nebo nezákoně podle názoru soudce.

MenoX

Odporucam zostupit do realneho sveta

"Je ale vůbec scénář, kdy rodič nutí své malé dítě pracovat, pravděpodobný? Nikoliv. "

Odporucam zostupit z vysin nejakej vily v bezpecnej stvrti a obcas sa porozhliadnut po realnom svete. U istych skupin obyvatelstva je nie pravdepodobne, ale uplne bezne, ze rodicia nutia deti nie pracovat (napr. brat drevo - samozrejme nelegalne - z hory, to robia zeny), ale rovno kradnut penazenky, kradnut v obchode, atd. A ak dieta nahodou chytia a dovedie ho domov policia, tak dostane bitku, nie preto, lebo kradlo, ale preto, lebo sa nechalo chytit.

Jakub Skala

Pak ale sám vidíte, že tam kde se to stává, stát nepomůže...

Central Scrutinizer

Právě jsem ztratil poslední špetku respektu pro Mises Institut Česko a Slovensko

Přísahal bych, že už jsem jeden příspěvek vložil, ale není tu, zmizel.
Pan Jakub Skála ale tvrdí že věří ve svobodu slova (a ne jen tu vlastní), takže se mi to psaní příspěvku jenom zdálo.
Tak to napíši znovu:
Děti do továren místo do školy? Dětskou prostituci od 10 let i níže?
Nevěřím vlastním očím a chudák Ludva Mises z toho zvrací v hrobě!
To si z nás pane Skála jen děláte kozy...10 let a níž, to si koledujete o kriminál.

Jakub Skala

Re: Právě jsem ztratil poslední špetku respektu pro Mises Institut Česko a Slovensko

Uživatel Central Scrutinizer napsal:

Přísahal bych, že už jsem jeden příspěvek vložil, ale není tu, zmizel.
Pan Jakub Skála ale tvrdí že věří ve svobodu slova (a ne jen tu vlastní), takže se mi to psaní příspěvku jenom zdálo.
Tak to napíši znovu:
Děti do továren místo do školy? Dětskou prostituci od 10 let i níže?
Nevěřím vlastním očím a chudák Ludva Mises z toho zvrací v hrobě!
To si z nás pane Skála jen děláte kozy...10 let a níž, to si koledujete o kriminál.


http://cache.ohinternet.com/images/f/f3/Fanserviceftw_7538_Obvious_troll_is_obvious.jpg

Central Scrutinizer

Re: Re: Právě jsem ztratil poslední špetku respektu pro Mises Institut Česko a Slovensko

Uživatel Jakub napsal:

Uživatel Central Scrutinizer napsal:

Přísahal bych, že už jsem jeden příspěvek vložil, ale není tu, zmizel.
Pan Jakub Skála ale tvrdí že věří ve svobodu slova (a ne jen tu vlastní), takže se mi to psaní příspěvku jenom zdálo.
Tak to napíši znovu:
Děti do továren místo do školy? Dětskou prostituci od 10 let i níže?
Nevěřím vlastním očím a chudák Ludva Mises z toho zvrací v hrobě!
To si z nás pane Skála jen děláte kozy...10 let a níž, to si koledujete o kriminál.


http://cache.ohinternet.com/images/f/f3/Fanserviceftw_7538_Obvious_troll_is_obvious.jpg


Vaše nová profilovka? To jste nemusel, mě by to i tak došlo. ,-)

Central Scrutinizer

Re: re: Petr Novak

Uživatel Jakub napsal:

"A existuje sex s osmiletým (nebo destiletým) dítětem, aniž by byl sexuálním zneužíváním? Prosím odpovězte."

Nevím, nejsem psycholog/pediatr/...nejspis ne. Ale pokud je takovy sex vzdycky zneuzivanim, tak to plyne jiz z prirozeneho prava a neni treba stanovovat jaksi navic.

Prece nemuzete arbitrarne urcit nejakou vekovou hranici. A pokud ano, tak jen na takove urovni na ktere to nema smysl.(tj. treba sest, osm let). Pak uz je to pripad od pripadu.

Too much agregation, zpiva Hayek v tom slavnem klipu s keynesem :) Nemuzete proste smahem rict, tak od 16 muzete mit sex a ani o den driv.


Co mají slova "too much aggregation" ve videu společného se sexem s malými dětmi a dětskou prostitucí? Má to logiku? Mohl by jste to nějak objasnit?

Central Scrutinizer

Omluva

Uživatel Jakub napsal:

Uživatel Central Scrutinizer napsal:

Přísahal bych, že už jsem jeden příspěvek vložil, ale není tu, zmizel.
Pan Jakub Skála ale tvrdí že věří ve svobodu slova (a ne jen tu vlastní), takže se mi to psaní příspěvku jenom zdálo.
Tak to napíši znovu:
Děti do továren místo do školy? Dětskou prostituci od 10 let i níže?
Nevěřím vlastním očím a chudák Ludva Mises z toho zvrací v hrobě!
To si z nás pane Skála jen děláte kozy...10 let a níž, to si koledujete o kriminál.


http://cache.ohinternet.com/images/f/f3/Fanserviceftw_7538_Obvious_troll_is_obvious.jpg

Pane Skala,
S odstupem času jsem si znovu několikrát přečetl Váš článek včetně vašich příspěvků do diskuse a nakonec i můj komentář.
Váš článek a příspěvky do diskuse se mi stále nelíbí, přirovnávat děti k bramborám prostě odmítám skousnout.
Ještě méně se mi ale líbí moje reakce, specificky moje poznámky o "dětské prostituci od 10 let i níže", které jsou zcela mimo mísu. Nikde ve vašem článku ani v této diskusi jsem nenašel nic k ospravedlnění mého záměrně osobního útoku.

Rád bych se Vám za můj útok omluvil

Jakub Skala

Re: Omluva

Uživatel Central Scrutinizer napsal:

Uživatel Jakub napsal:

Uživatel Central Scrutinizer napsal:

Přísahal bych, že už jsem jeden příspěvek vložil, ale není tu, zmizel.
Pan Jakub Skála ale tvrdí že věří ve svobodu slova (a ne jen tu vlastní), takže se mi to psaní příspěvku jenom zdálo.
Tak to napíši znovu:
Děti do továren místo do školy? Dětskou prostituci od 10 let i níže?
Nevěřím vlastním očím a chudák Ludva Mises z toho zvrací v hrobě!
To si z nás pane Skála jen děláte kozy...10 let a níž, to si koledujete o kriminál.


http://cache.ohinternet.com/images/f/f3/Fanserviceftw_7538_Obvious_troll_is_obvious.jpg

Pane Skala,
S odstupem času jsem si znovu několikrát přečetl Váš článek včetně vašich příspěvků do diskuse a nakonec i můj komentář.
Váš článek a příspěvky do diskuse se mi stále nelíbí, přirovnávat děti k bramborám prostě odmítám skousnout.
Ještě méně se mi ale líbí moje reakce, specificky moje poznámky o "dětské prostituci od 10 let i níže", které jsou zcela mimo mísu. Nikde ve vašem článku ani v této diskusi jsem nenašel nic k ospravedlnění mého záměrně osobního útoku.

Rád bych se Vám za můj útok omluvil


OK :) a muzete mi klidne rikat Jakube :)
btw. ani ja snad netvrdim, ze deti jsou brambory :)

Sejmus

Re: OMG

Uživatel Chajim napsal:

Autor je koukám totálně vypatlanej kripl.

Kripl?!
Ty jsi teda koukám pěkně vymaštěnej krypl..
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed