Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Libertariánský anarchismus: Odpověď na deset námitek - část III.

přidat komentář zpět na článek

František Vilím

Pochvala

Chválím překladatelku za užitečnou práci :-)

Aleš Voves

otázka

Mohl by mi prosím někdo ze zdejších argumentačně vytříbených anarchokapitalistů vysvětlit jednu věc? Předpokládáme- li, že společnost je banda ignorantních tupců, jejichž nejvěším cílem není libertariánský přístup k životu, nýbrž prožít život co možná nejsnáze a co možná nejsnáze uspokojovat všechny své pudy, jak by potom taková tržní anarchie asi existovala dlouho? Jak by bylo zabráněno tomu, že nepřijde skupinka proradných, inteligentních a mocichtivých pánů (možná i dam) a nenabídne lidem něco co ve skutečnosti poptávají, tedy ochrannou ruku, přičemž by se tak vzdali části svých práv zcela dobrovolně (tedy alespoň ta většina co by pro tu skupinku hlasovala). Není přeci jen možné opravdu funkční libertariánskou společnost zavést a držet násilím, tedy odejmout lidem jejich politická práva, tak jako to částečn vytvořil Pinochet? Není svoboda pro lidi věcí, kterou si neváží a při jakékoli nabídce, která bude mít za následek uspokojení některého z lidských pudů se jí klidně vzdají?

Notaras

Re: otázka

Uživatel Aleš Voves napsal:

Mohl by mi prosím někdo ze zdejších argumentačně vytříbených anarchokapitalistů vysvětlit jednu věc? Předpokládáme- li, že společnost je banda ignorantních tupců, jejichž nejvěším cílem není libertariánský přístup k životu, nýbrž prožít život co možná nejsnáze a co možná nejsnáze uspokojovat všechny své pudy......

Anarchokapitalisti předpokládají, že lidé jsou banda tupců, kteří sledují svůj zájem a snaží se co nejsnáze a nejlépe uspokojit všechny své pudy.
Nicméně doufají, že ne všichni jsou až takoví tupci, aby nedokázali pochopit, jaký způsob organizace společnosti jim k tomu nejlépe dopomůže a zároveń jsou přesvědčeni, že ten způsob organizace společnosti, který jim k tomu dopomůže je anarchokapitalismus.
Otázka(y) by tedy měla(y) znít - je anarchokapitalismus skutetečně ten pravý způsob organizace společnosti a dokáží to ti lidé pochopit (protože to vyžaduje schopnost abstraktního myšlení, nebo alespoň schopnost uvědomit si, že ostatní lidé jsou také autonomní)

Central Scrutinizer

Anarchokapitalisti předpokládají, že lidé jsou banda tupců

Notaras napsal:
"Anarchokapitalisti předpokládají, že lidé jsou banda tupců, kteří sledují svůj zájem a snaží se co nejsnáze a nejlépe uspokojit všechny své pudy."
...
Anarchokapitalisti jsou samozřejmě nadlidé, to je jasné : )
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed