Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Měl by stát bojovat proti závislostem a hracím automatům?

přidat komentář zpět na článek

Ababu

Závislost vs. cílová skupina vs. zájem státu vs. zájem kapitálově silných provozovatelů

Hlavní cílovou skupinou, na které vydělávají provozovatelé hracích automatů jsou lidé s poměrně malým IQ, kteří nedokáží pochopit, že úkolem hracího automatu je hráče obehrát. Že jsou to stroje k tomuto účelu vytvořené.

Samozřejmě tím nechci říci, že všichni hráči, kteří kdy hráli na hracím automatu mají nižší IQ. Ne, to určitě ne. Ale ti s vyšším IQ hráli a byli si vědomi pravděpodobnosti prohry, ale riziko, které podstupovali bylo relativně nízké a mohli si jej dovolit.

Vlivní lidé v tomto státě v žádném případě nemají zájem omezovat provoz hracích automatů. Tento zájem lze tu a tam vidět na nižší, nikoliv zákonodárné úrovni. Tedy na úrovni měst a obcí. Stát zákonem č.202/1990Sb přímo určuje s jakou a to poměrně velkou pravděpodobností musí každý hrací automat zaručeně obehrát hráče. Stát deklaruje tímto zákonem zájem na výdělku na těchto automatech protože část onoho výdělku by měla směřovat státu. Zároveň tímto zákonem znesnadňuje vstup konkurence na tento trh protože upravuje podmínky pro provozování herních automatů tak, aby nebylo snadné pro investora s malým kapitálem do dohoto způsobu podnikání vstoupit.

Nicméně otázkou je, zda stát stejně urputně kontroluje to, zda automatem vydělané peníze jsou přiznány. V opačném případě by totiž stát pouze upravoval to, aby náhodou nevznikly jakési "méně škodlivé hrací automaty", které by například vydělávaly pouze v 10 či 15 procentech případů a ne v 75 procentech, jak je tomu dnes dle zákona, a poměr mezi časem stráveným hrou a náklady by byly mnohem příznivější pro hráče a měly by mnohem menší ekonomický dopad pro ty, kteří jsou na hracích automatech či hře jako takové závislí.

Čtenářům chtivým po poznání doporučuji přečíst si onen zákon, možná pak pochopí o čem jsou ony loterie obecně, co tento zákon a komu garantuje a kdo na provozování loterií a hracích automatech vlastně vydělává.

Tomáš Fiala

Re: Závislost vs. cílová skupina

"...část onoho výdělku by měla směřovat státu..."

Stát pod pohrůžkou (sice pomalinku, ale nezvratně postupně do krajnosti zvyšovaného) násilí někoho oloupí o část jeho výdělku (jehož výši sám stát určí!). Tudíž to "směřování peněz státu" splňuje do puntíku všechny parametry organizovaného zločinu. S touhle skutečností jsem měl jako etatista problém. Na hracím poli státu jsem nevěděl, jak to vyřešit. A ono to vyřešit nelze. Pokud člověk míní zastávat etatismus, nezbývá mu, než se s touto nemravností (což je pojmenování s růžovou mašličkou) nějak ztotožnit. :-/
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed