Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Monopolem může být každá firma

přidat komentář zpět na článek

Dan

Vymezeni trhu?

Kolik lidi, kteri vyuzivaji leteckou dopravu, muzou bez ztraty flexibility a casu vyuzit dopravu jinou? Odpovezte si na tuhle otazku a pochopite, proc vas argument o vymezeni trhu je naprosty blabol. Nelitam, protoze se mi chce. Litam, protoze jakkoliv jinak je to nemyslitelne. A drtiva vetsina letajicich to tak ma. Tenhle clanek je smutnym prikladem toho, jak to dopada, kdyz autor proste POTREBUJE proti necemu vystoupit a argumenty je proste treba nejak sehnat....

Josef T.

Subjektivni

Pro Vas je cestovat jinak nez letadlem nemyslitelne, pro jineho to myslitelne je. Kazdy ma pro spotrebovavany statek jinak vzdaleny substitut, protoze uzitek a jeho uspokojeni prostrednictvim nejakeho statku je pro kazdeho subjektivni.
Ale ted obecněji - regulace velkých firem vzniká téměř vždy na popud regulovaných firem. Proč? Protože velké firmy regulaci finančně unesou, zatímco malé to zlikviduje a zabrání novým firmám vstupu do odvětví. Antimonopolní regulace funguje stejně. Firmy musejí díky této regulaci zaměstnávat mnoho právníků, kteří neustále šetří, zda se nějakým úkonem firma nedopouští přestupku proti regulaci. A vzhledem k tomu, že provádění antimonopolní prolitiky bývá značně arbitrární a udílené pokuty bývají u nadnárodních firem v řádech milionů eur, je jasné, že posílení konkurence takové praktiky příliš nesvědčí. Tedy ani spotřebiteli. Antimonopolní regulace monopoly vytváří.
Pokud Vás dopady antimonopolního zákonodárství hlouběji zajímají, doporučuji knihu Dominicka Armentana - Proč odstranit antimonopolní zákonodárství. Ke stažení v češtině v pdf zdarma z Liberálního institutu, sekce "online knihy".
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed