Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Mýty o sobectví a racionalitě

přidat komentář zpět na článek

O´ Pruz

DÍK

Zase jeden dobrý článek nutící k zamyšlení.

Poslední odstavec mi dal dokonce dlouho nezodpovězenou odpověď proč existuje sociální demokracie.

Roman

Dotaz

Podobně se jistě vyjadřuje i filozofie nebo psychologie. Spíše by mě zajímalo, jak se běžná ekonomie dokáže vypořádat s chováním lidí, kteří mohou mít na stejný podnět naprosto odlišné reakce. To, že ekonomie ví, že např. materiální a duchovní potřeby jsou "sobecké zájmy" je jedna věc, ale jak se to projevuje v jejích teoriích, je věc jiná. Trochu konkrétnější příklad, jak se uvedená obecná tvrzení promítají do jakých ekonomických teorií, by možná pomohl.

S posledním odstavcem bych si dovolil nesouhlasit. Odhad je pouze jedním z faktorů, které ovlivňují dosažení cíle, další faktory jsou náhoda a věci, které nelze při nejlepší vůli změnit (že by onen osud :). Spokojenost pak zcela závisí na subjektivním vnímání nebo interpretaci situace.

Jakub Skala

re:dotaz

Romane,

ja myslim, ze mainstream se s tim prilis nevyporadava. Lide se podle nich choveji podle jejich modelu a tim to pro ne hasne.

Robert

gut

moc dobry clanok, len jedna veta sa mi moc nepacila.
"Štěstí a užitek jsou používány jako synonyma. Jsou zcela subjektivní. Jen jednající ví, zdali získal či ztratil. Zdali použil vhodné prostředky k dosažení svých cílů…"

ekonomia nemoze povedat aky je spravny ciel, ci mat viacej aut, ci sa nechat zbicovat. To vie naozaj len ten jednotlivec a je to subjektivne, ale o vhodnosti prostriedkov /teda vyuzivanie vzacnych zdrojov/ nam uz ekonomia moze povedat ci su vhodne alebo nie.

"Úkolem ekonomie je poukázat na chybné doktríny v oblasti společenského jednání. Když však člověk neposlouchá rady vědy a drží se svých mylných předsudků, jsou tyto chyby skutečností a tak se s nimi musí nakládat. Ekonomie považuje regulaci zahraničního obchodu za nevhodný prostředek
k dosažení cílů těch, kteří ji provádějí.Pokud však veřejné mínění trvá na své falešné představě a vláda v důsledku toho k regulaci zahraničního obchodu přistoupí, je běh událostí určen tímto postojem."
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed