Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Nakloněni svobodě: Nebeská mana?

přidat komentář zpět na článek

libertarian

niet čo dodať

Tento članok je tak absolutne kompletý, komplexný, dokonalý, že niet čo dodať. Ja absolutnou syntezou všetkých argumentov proti socializmu. Socialisti ho , samozrejme, odmietnu, ale to je normalne. Socialisti nikdy nepochopia, že iba praca vytvara hodnoty, a že štat, fungujuci na principe ZOBER jednemu, daruj inemu, nemôže dlho fungovať. Cely system PREROZDELOVANIA zakonite musí skapať vtedy, keď si tí "bohatší" uvedomia, že nema zmysel produkovať hodnoty, ak im ich STAT vezme a porozdava iným.
Fakt by bolo najrozumnejšie, keby si všetci plátci daní povedali "DOSŤ" , prestali by vytvarať hodnoty a išli by na urad prace pre podporu a socialne dávky. Socialny štat by skapal, dočasne by všetci trpeli, a postupne by prosperovali iba tí, schopní a ochotní pracovať a produkovať. A všetci príjemcovia "obedu zadarmo" by pochopili, že "obed zadarmo" je socialistická propaganda, že každý obed musí niekto zaplatiť. A ten NIEKTO nie je ŠTAT.
Vzhľadom na postupujucu finančnu krízu v EU aj v USA je šanca, že to celé padne už onedlho, a že "obedy zadarmo" sa prestanú rozdávať.
Koniec socializmu sa blíži.

Jakub Skala

Re: niet čo dodať

Uživatel libertarian napsal:

(...)
Stačilo by, aby nezaplatilo daně pár tisíc lidí a bylo by :)

libertarian

Re: Re: niet čo dodať

Uživatel Jakub napsal:

Uživatel libertarian napsal:

(...)
Stačilo by, aby nezaplatilo daně pár tisíc lidí a bylo by :)

Len treba nájsť spôsob, ako tie dane nezaplatiť, a nedať sa etatistami zavrieť do basy.
Etatisti nikdy nebudu diskutovať o tom, ake su dane správne, Etatisti ihned pošlú policajtov. Liberali diskutuju a argumentujú, etatisti hned zalarmuju policajtov a SVOJE súdy.

Anderson

Re: Re: Re: niet čo dodať

Nezaplatit je fajn, ale jak se vyhnout tomuhle:

Spooner, Lysander: No Treason: The Constitution od No Authority, Ralph Myles Publisher, Inc., 1978, str. 18.

Je skutečností, že vláda, podobně jako lupič, přistoupí k člověku a řekne: „Peníze nebo život“. Většina daní, jestliže ne všechny, je placena pod nátlakem této hrozby. Vláda si samozřejmě nevyčíhá člověka na opuštěném místě, nevyskočí na něj z příkopu a s pistolí namířenou na jeho hlavu mu neprobere kapsy. Loupež je ale i v tomto případě loupeží, a je daleko podlejší a hanebnější. Lupič bere odpovědnost, nebezpečí a zločinnost svého konání výhradně na sebe. Nepředstírá, že má jakýkoli právní nárok na vaše peníze nebo že je hodlá použít pro vaše dobrou. Nepředstírá, že by byl někým jiným než lupičem. Nestal se natolik nestydatým, aby se vydával za pouhého „ochránce“, a tvrdil, že bere lidem peníze proti jejich vůli, pouze proto, aby mohl „ochránit“ ty zaslepené pocestné, kteří se cítí perfektně schopní ochránit se sami nebo neuznávají je vlastní systém ochrany. Je příliš rozumným člověkem, než aby to hlásal. Navíc, když vám sebere vaše peníze, odejde, a to je přesně to, co si přejete. Nesleduje vás dál na cestě proti vaší vůli a nepředstírá, že je vaším zákonným „vládcem“ na základě „ochrany“, kterou vám poskytuje. Nesnaží se vás „ochránit“ i nadále a nepřikazuje vám sklánět se před ním a sloužit mu. Nepožaduje po vás, abyste dělali jedno a nezakazuje vám dělat druhé. Neoloupí vás o další peníze, kdykoli to shledá výhodným pro své zájmy či kdykoli je to k jeho radosti. A neoznačuje vás za rebela a zrádce, nepřítele své země, a nezastřelí vás bez milosti, když zpochybňujete jeho autoritu nebo se stavíte na odpor jeho požadavkům. Je příliš velikým gentlemanem na to, aby se stal vinným z takového hochštaplerství, takových urážek a takových ničemností. Krátce řečeno, nesnaží se poté, co vás oloupí, udělat z vás hlupáka nebo svého otroka. Postupy těchto lupičů a vrahů, kteří sami sebe nazývají „vládou“, jsou přesně opačné než ty, které provádí osamělý lupič u cesty.

Za prvé, na rozdíl od osamoceného lupiče neodhalují svou totožnost a neberou následně na sebe osobní odpovědnost za své činy. Naopak. Tajně (pomocí tajného hlasování) stanoví některé ze svých členů, aby loupili jejich jménem, zatímco sami jsou prakticky skrytí. Nařizují člověku, kterého takto určí:

Jdi za A..... B..... a řekni mu, že „vláda“ potřebuje peníze, aby mohla zaplatit za výdaje na jeho obranu a ochranu jeho majetku. Když se opováží tvrdit, že s námi nikdy neuzavřel žádnou smlouvu, abychom jej chránili, a že žádnou naši ochranu nechce, řekni mu, že to není jeho starost, že my se o to postaráme, že mi jsme si vybrali, že ho budeme chránit, bez ohledu na to, jestli si to přeje nebo ne, a že nám musí také za tuto svojí ochranu zaplatit. Jestli se odváží vyptávat se, kdo jsou ti lidé, co se označují názvem „vláda“, a berou na sebe jeho ochranu a požadují za to peníze, bez toho, aniž by s ním kdy uzavřeli smlouvu, řekni mu, že ani to není starost jeho, ale naše. Že my jsme se rozhodli nebýt mu jednotlivě známí. Že jsme tajně (v tajných volbách) jmenovali tebe jako našeho agenta, abych vyřídil naše požadavky. Jestliže se jim podřídí, dej mu naším jménem potvrzení, které ho bude chránit proti jakýmkoli podobným požadavkům během tohoto roku. Kdyby se odmítl podvolit, seber mu a prodej tolik jeho majetku, abys zaplatil nejen naše požadavky, ale také všechny tvé výdaje a těžkosti, které ti vznikli. Kdyby se bránil zabrání svého majetku, zavolej si na pomoc kolemjdoucí (nepochybně se ukáže, že někteří jsou členové naší bandy). Kdyby při ochraně svého majetku zabil někoho z naší bandy, kdo ti pomáhal, zajmi ho, ať to stojí, co to stojí, obviň ho (u některého z našich soudů) z vraždy, usvědči jej a pověs. Kdyby si zavolal na pomoc své sousedy, nebo kohokoliv jiného, kdo by byl podobně jako on ochoten bránit se našim požadavkům, a kdyby se jich sešlo velké množství, rozhlas, že jsou to všichni rebelové a zrádci, že „naše země“ je v ohrožení, zavolej velitele námi najatých vrahů, řekni mu, aby potlačil rebelii a „zachránil zemi“, ať to stojí, co to stojí. Přikaž mu, aby zabil všechny, kteří se postaví na odpor, i kdyby jich byly stovky nebo tisíce, a tak zasáhni terorem všechny podobně naladěné. Dohlédni na to, aby vraždy byly důsledně provedeny a abychom již déle neměli podobné problémy. Až budou tito zrádci poučeni o naší síle a odhodlání, stanou se z nich dobří oddaní občané na mnoho let, budou platit daně a už se nebudou ptát, proč nebo nač.

Zdroj: Šíma Josef: Právo a obrana jako zboží na trhu, Megaprint Praha 1999, str. 30.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed