Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Napříč politickým spektrem

přidat komentář zpět na článek

gofry

věšinou neví

>>>> "Pozoruhodné je také to, že drtivá většina občanů Vám řekne, že TOP09 je "pravicovější" strana než ODS, nicméně když se zeptáte, proč si to myslí a z čeho konkrétně vychází, tak většinou neví."

To je jednoduché. Nemajú ani poňatie, čo znamená pravica a ľavica a ani sa nad tým nezamýšľajú. Proste opakujú to, čo vidia každý večer na nove alebo čt.

Juraj Šeffer

Politicka mapa

Tato je fajna :)

http://www.youtube.com/watch?v=xCzNTfAPFUQ

mp

dobrý komentár

V suvislosti s temou komentára ma napadla otazka (nie prvý krát) , prečo sa profesionalni politologovia, politickí komentátori, politici, novinári (a aj iní profíci) tak absolutne nezaujímaju o jednoznačnú, vnutorne konzistentnu definíciu lavice, pravice, ale aj definiciu demokracie, slobody, ..... Tieto rôzne politologické pojmy sú velmi odlišne chápané, interpretované, ..... Niekedy mám pocit (až skoro istotu) , že to robia umyselne.
Nuž a bežní občania ? Tí v tom majú zmätok, a je im to celkom jedno. Stačí, ked si môžu zanadavať .

František Vilím

Kniha o levicovém smýšlení

Nedávno vyšla: http://obchod.wkcr.cz/obchod/ekonomika-a-finance/levicove-smysleni-od-de-sada-a-marxe-k-hitlerovi-a-pol-potovi.html

Kosik

voluntary vs compulsory

Walter Block navrhl politické spektrum podle míry dobrovolnosti (resp. donucení)... vpravo dobrovolnost a vlevo donucení...

viz. http://mises.org/media/1554/Socialism-and-Fascism-A-PoliticalEconomic-Spectrum-Analysis

Sonny Ortega

Úsečka

S tím úvodem trochu nesouhlasím. Problém není v zařazení jednotlivých subjektů na úsečce, protože právě tím zařazením je ta úsečka definována. Problém je v tom, jestli je tato definice "výčtem prvků" smysluplná nebo ne.

Pokud mi někdo bude tvrdit, že TOP je pravice, tak mu neřeknu: "Není, je to levice, protože zvyšuje daně." Protože prostě záleží na definici. Místo toho řeknu: "A jak definuješ politické spektrum?" A on třeba řekne: "No, úplně nalevo jsou komunisti, pak socialisti..." A já řeknu: "Ne, ne, takhle nemůžeš definovat politické spektrum. Pokud stranám přiřadíš polohu na politickém spektru arbitrárně bez návaznosti na jakoukoliv jejich vlastnost, pak taková definice ztrácí vypovídací hodnotu a proto je nesmyslná. Klidně definuj politické spektrum tak, že seřadíš strany podle velikosti bot jejich předsedů, a pak se můžeme bavit o tom, jestli je taková definice užitečná, ale každopádně bude smysluplná, protože bude poskytovat návod na jasné a objektivní přiřazení polohy na spektru dané politické straně. Pokud zvolíš řazení podle jednoho kritéria, pak to bude úsečka, pokud podle dvou, pak to bude čtverec, a tak dále. Já nabízím jednokriteriální spektrum definované tak, že zleva doprava se snižuje moc státu a můžeme se bavit o jeho užitečnosti."

A kdyby chtěl člověk dělit strany podle dvoukriteriálního spektra, kde kritérii bude ekonomická a osobní svoboda, tak bych mu neřekl, že takové spektrum nedává smysl, protože ve fašismu není ekonomická svoboda. To zaprvé nevíme, dokud nemáme definovanou ekonomickou svobodu, zadruhé to nevylučuje použití takto definovaného spektra. Místo toho bych se ho zeptal, jaký je rozdíl mezi ekonomickou a osobní svobodou. Patrně bych se nejdřív dočkal definice výčtem, což by zamítl. Potom by mi asi řekl něco jako že osobní svobody nesouvisí s ekonomickou aktivitou, načež bych se zeptal na definici ekonomické aktivity. Nakonec bychom nutně museli dojít k tomu, že neexistují dvě dimenze svobody.

Tak to jsem se potřeboval jenom tak vykecat, díky za pozornost.

František Vilím

Krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti

Novinářské názvoslovné orgie jsou dnes v http://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/romove-zablokovali-cestu-pochodu-dsss-rozehnala-je-policie/621190
Takhle "odborně" mluví "experti". :-) Např. http://www.cepsr.com/clanek.php?ID=112
http://www.cevro.cz/cs/cevrorevue/aktualni-cislo-on-line/2008/10/209685-pravicovy-extremismus-ceske-politice.html
Ministerstvo vnitra geniálně rozlišuje: "výklad se proto hlavně zaměřuje na extremisty pravicové (inspirované a používající v prvé řadě nacionální, rasovou, etnickou zášť, sympatizující s historickým fašismem nebo nacismem) a levicové (motivované především záští sociální, třídní, antikulturní, sympatizující s historickým komunismem nebo anarchismem)."
Asi stále poslouchají rozkazu soudruha Stalina, že termín "národní socialismus" musí být nahrazen "extrémní pravice". Prý tak učinil v rámci Norimberského procesu při pohlcení národního socialismu internacionálním socialismem. Leninovi "užiteční idioti" (dobrovolní proponenti dělnické revoluce) stále žijí a ochotně pracují.

denis

.

jj souhlasím se sonym... je třeba definovat tu levici a pravici jinak jsou to prázdné pojmy...
třeba rothbard to dobře popsal v té svoji eseji...
ta klasická politologie to nějak divně definuje a proto jim to vychází...
nebyli ti francouzští revolučtí klasičtí liberálové levicovi?

denis

franta

už před válkou musolini i hitler byli označováni za pravicové...

František Vilím

Re: 9.4.2011 19:22:05, denis

Ano, v Reichstagu prý naneštestí národní socialisté nesprávně obsadili pravou stranu (tehdy v evropských shromáždění parlamentů po vzoru Francie bylo ve tvaru koňské podkovy a extrémiste zasedali na kraji) a sémantický zmatek mohl začít. Ale extrémy nejsou jedno, pokud nejde o chybnou definici (extrémně vysoká hora není to samé co extremní hlubina v oceánu).
Knihu http://www.kosmas.cz/knihy/61254/ceska-politicka-pravice/ jsem zatím neviděl. Prý: "Práce shrnuje dějiny české politické pravice za první republiky. Autorka se věnuje nejenom straně národně demokratické, která je považována za nejpravicovější z hlavních československých politických stran, ale i pravicovým křídlům strany agrární a lidové, stejně jako různým fašistickým uskupením."
Jinak MV o tom uvádí na http://www.mvcr.cz/clanek/co-je-extremismus.aspx
Také jsem našem další dílko, kde se nějak neobtězují s vyjasněním pojmu: http://www.janrataj.cz/modules.php?
name=Downloads&d_op=getit&lid=15

Podle mě zřejmě politici, politologové, novináři a idioti v oblasti společenských pseudověd tyto pojmy používají jako nadávku a pro ponížení odpůrce a nikdy neřeknou kromě demagogických hesel, co tím míní.

pali

pravicoví extrémisti

Pokladanie nacistov, skínov,... je chybné.

Pravicoví extrémisti v "štandardnom" vnímaní - náckovia, skinheads,... sú svojou podstatou prakticky ľavicové strany. Keď sa prejde ich program, tak je veľmi podobný s komunistami. Niektoré texty nacistou sa prakticky bez úpravy dajú vymeniť s textami súčasnej sociálnej demokracie.

Definovanie nacizmu a fašizmu ako pravicových hnutí je vynikajúcou prácou komunistickej propagandy.

Pekné porovnani je napr. na http://pavelkohout.blogspot.com/ - Hitlerův sociální stát.

kri

@pali

nie je chybne. aj mises vo svojej knihe HA poklada nacizmus napravo a bolsevizmus v rusku nalavo. asi vedel o tom, ze hitler privatizoval statne podniky a to stalin nerobil.

ak ale uz rakusania skatulkuju ludi na pravicu a na lavicu, ze kto je ku stredu blizsie a z ktorej strany, tak to je zufalstvo, ba priam komedia.

sami rakusania tvrdia, ze clovek hladi na svoj vlastny zaujem (self interest). svojim konanim, cinmi sa snazi naplnit svoje vlastne sny, tuzby, vytycene ciele, potreby... aj ten najvacsi altruista hladi na svoj vlastny zaujem, na uspokojenie svoje a nezistna pomoc mu sluzi hlavne k jeho naplnaniu.

na svete nie je jediny laviciar a ak ano tak vy tu ste marxisti :-)

mp

kri :

Čo sleduješ absurdnosťami typu :"na svete nie je jediny laviciar " ?
Celý tvoj "diskusný" príspevok je iba zmes slov bez logiky. Ak chceš niečo povedať, povedz to jasne.

kri

@mp

mp, ake absurdity? co na tom nechapes? vsak som pisal vasim slovnikom.

Roman

re kri

Prosazovat politický program je lidským jednáním, ale lidské jednání obecně není synonymem politického programu, pokud narážíš na tohle.
Jinak se lze asi bez problému shodnout na tom, že fašismus i komunismus jsou směry silně antiliberální. Přikláněl bych se osobně nazývat oba směry extrémní levicí, ale je to vcelku jedno. Ve veřejném povědomí je to zakotveno jinak a nevidím moc smyslu v tom pokoušet se to změnit.

František Vilím

Fašismus a komunismus

ad "Jinak se lze asi bez problému shodnout na tom, že fašismus i komunismus jsou směry silně antiliberální." Nejen to, jsou antikapitalistické a antiteistické spolu s národním socialismem. Navíc fašismus a nacionální socialismus, tuším, se odlišoval a v praxi se také neměli moc rádi (Mussolini versus Hitler). Roosevelt se prý zhlížel v Italském fašismu.

Goues

Politický kompas

http://www.politicalcompass.org/analysis2
Dospěl jsem k názoru, že dvě osy na popis politického spektra jsou prostě nutné. A dělení na politicalcompass mi přijde logické.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed