Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Nečekaný úspěch a další plány

přidat komentář zpět na článek

Choakinek Podruhé

Koníček

Právě proto že jsem anarchokapitalista, vím, že takováto kniha je dnes úplně k NIČEMU! Ale já to chápu, máte se dobře, nic změnit nechcete, jen máte prostě nějaký koníček, jako je rybaření nebo lepení plastikových modelů. V pořádku, lepší než se ve volném čase nudit, že?

Urza

Re: Koníček

Spousta lidí to vidí jinak (zejména těch, ze kterých jsou anarchokapitalisté právě díky mým aktivitám; a není jich úplně málo); navíc nejde zdaleka jen o knihu, ale o mnohem víc, což je napsáno v textu, pod kterým diskutujeme.
Otázka zní.... co sledujete tím komentářem? Máte nějakou konstruktivní kritiku (či dokonce způsob, jak sám přispět), nebo se jen snažíte plivat na práci druhých? Pokud to první, sem s tím; pokud to druhé, ušetřete čas, nemá to efekt.

Choakinek Podruhé

Re: Koníček

Mým dlouhodobým cílem není se snažit o nedosažitelné, ale pokusit se alespoň o něco, čeho by dosáhnout šlo zejména proto, že v historii už to existovalo.

Když bych měl posoudit reálnost přijmutí anarchokapitalismu širokou veřejností, tak docházím ke dvěma hlediskům:

1) Troufám si tvrdit, že několik let se v profesním a soukromém životě (a i na internetovém diskuzním prostoru - několik let čtu a přispívám do diskuzí internetového mediálního mainstreamu) setkávám s lidmi, které bych řadil do určitého společenského průměru. V souvislosti s možností zvolit anarchokapitalismus docházím k domněnce, že mezi těmito lidmi k tomu může dojít nejdříve někdy za stovky či tisíce let. Totiž jde o to, že v samotném anarchokapitalismu je možné se "opět" chovat sobecky, nicméně abychom k němu dospěli, musíme zásadním způsobem pochopit význam opuštění od sobeckých cílů ve prospěch celé společnosti a tato vlastnost je u široké veřejnosti zcela nevyvinuta.

2) Ještě před nějakou dobou jsem se dělením státních zásahů dle důležitosti (čili míry nutnosti konkrétní státní zásah "nejlépe urychleně" odbourat) nezabýval, ale dnes již zcela jednoznačně docházím k závěru, že dnes je zcela jednoznačně nejvyšší prioritou demontovat současný zločinný finanční systém. Z celé řady důvodů. Nicméně jeden důvod vyčnívá nad všechny ostatní. Současný zločinný finanční systém více něž kdy předtím vysílá široké veřejnosti falešnou informaci o stavu ekonomiky. Ekonomika upadá, dokonce bych řekl, že umírá, avšak falešná informace zločinného finančního systému nese poselství, že ekonomika prosperuje a že dokonce "roste". S tím pak souvisí další velmi podstatné hledisko a to sice takové, že veřejnost zcela ztratila přirozenou informaci o tom, jaké společenské uspořádání, politika, zákony, nastavení zákonů atd. je škodlivé a jaké nikoliv. Zkrátka pro co např. hlasovat byl omyl anebo bylo prospěšné. S tím souvisí právě i naprostá neaplikovatelnost něčeho jako je anarchokapitalismus v realitě současného světa.

Teoreticky by nebylo nutné zločinný finanční systém demontovat za předpokladu, pokud by se podařilo širokou veřejnost intelektuálně přimět k tomu, že by tuto falešnou informaci rozpoznala, což se nyní neděje. Zřejmě by poté i tento zločinný finanční systém odmítla.

Na závěr ještě napíšu, že nemůžeme doufat v to, že se někdy zločinný finanční systém "sám" zhroutí (což by stejně bylo k ničemu za předpokladu, že veřejnost neví, čím jej nahradit), ani že jej někdy vytěsní kryptoměny. Musíme proto zkrátka udělat něco víc.

Čili úkol pro dnešní dny je jasně daný, až bude splněný, můžeme se začít zabývat dalšími věcmi, jako je např. anarchokapitalismus apod. Do té doby zkrátka nemá smysl se něčím dalším vůbec zabývat.

Urza

Re: Koníček

To je zajisté jedna z možných cest. Není ovšem jediná.
Existují další plausibilní teorie, jaký další krok by mohl být ten správný a proč.
Protože věřím volnému trhu, budu rád, když každý zkusí to, co považuje za rozumné; a připadá mi zarážející, kolik anarchokapitalistů sice tak nějak chápe, jak je společnost neřiditelná a nepredikovatelná, avšak navzdory tomu jsou absolutně přesvědčeni o tom, že jejich cesta je ta jediná správná a že oni to vědí nejlépe.
Je tu spousta libertariánů, každý se snaží trochu jinak; a to je dobře. Jsem za to rád, všechny se je snažím motivovat v tom, co dělají (byť to pro mě třeba nemá prioritu) a podporovat jejich snahu, ne jim říkat, že to, co dělají, je k ničemu (byť si třeba myslím, že existuje lepší řešení). Proč? Protože si moc dobře uvědomuji, že nedokážu určit, co je k ničemu; a myslím, že bychom při takových soudech měli mít více pokory.

Choakinek Podruhé

Re: Koníček

Tak jinak. Tedy jaké jsou Vaše představy? Že za jinak nezměněných podmínek budete "vychovávat" anarchokapitalisty, ti budou vychovávat další anarchokapitalisty až celá společnost přejde za několik desítek let k anarchokapitalismu?

Urza

Re: Koníček

Vlastně ano.
Až na ty "jinak nezměněné podmínky"; nemyslím si totiž, že je třeba jen jedna věc, musí toho být mnohem více.
Předpokládám, že bude probíhat více paralelních aktivit vedoucích ke společnému cíli; tyto aktivity se budou vzájemně podporovat.
I to, o čem mluvíte Vy, má bezesporu své místo; s tím, co dělám já, se to nevylučuje, naopak doplňuje.

Choakinek Podruhé

Re: Koníček

No já jsem v zásadě na začátku, nyní jsem jen ukončil své vlastní pozorování. Z něj prostě vyplynulo, že bez konce současného zločinného finančního systému se v podstatném měřítku ke svobodnější společnosti nedostaneme. Pokud někdo nezávisle na mě přišel na totéž, pak je to skvělé, že jsem na to nepřišel jen já sám (mým pomocníkem skutečně byly jen základy Rakouské školy), žádné jiné informace, které by s tím mohli souviset, jsem od nikoho nepřebíral.

Postup, jak pomoci zločinnému finančnímu systému k jeho brzkému konci nyní hledám. Nyní mám spíše pocit, že si připadám značně osamocený - za prvé ve výše uvedeném závěru a za druhé do budoucna právě při snaze demontovat zločinný finanční systém.

Čeho bych se ovšem opravdu chtěl vyvarovat, je jakákoliv ideologická rovina, byť chápu, že jen při snaze "vyučovat" ekonomii Rakouské školy je to možná nemožné, ale tak lze to alespoň realizovat tak, že bych se vyvaroval ideologických výrazů, jako je např. "anarchokapitalismus", "minarchismus" apod.

V současné době bych efektivitu Vaší práce přirovnal např. k vládnímu výzkumu kosmu. Tím, že se z toho už na samotném začátku stal vládní projekt, začal se s velmi vysokou pravděpodobností realizovat mnohem dříve, než by o to stál trh, čímž se tak stalo v realitě existence ne zas tak pokročilých technologií, čímž se na tom "provařilo" spoustu prostředků v zásadě s ne příliš podstatným výsledkem.

U Vás to právě vidím podobně. Vaše činnost předhání něco, co je nutné udělat dříve, díky čemuž vydáte ze sebe mnoho energie pro malý efekt.

Vím, že Vás nepřesvědčím ;-). Ale považuji za důležité, abyste to věděl (a nejen Vy).

Urza

Re: Koníček

Já zas považuji za důležité, abyste věděl, že chcete-li něco změnit, musíte pro to něco udělat; vysvětlovat ostatním, že to dělají špatně, je sice mnohem snazší, ale často tím můžete napáchat více škody než užitku.

I kdybyste měl pravdu v tom, že ze sebe vydávám mnoho energie pro malý efekt (což nemůžete vědět; vizte můj minulý příspěvek), vydávám mnoho energie své (a dobrovolníků) pro alespoň nějaký efekt; Vy máte sice teorii, jak to dělat lépe, ale neděláte to, takže efekt je nulový (a v interakci se mnou patrně i záporný).
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed