01. srpna 2015 23:24:15 | reagovat
Daniel Kvasnička ml
Pár postřehů
- u Tuckera je pikantní, že sám sebe nazýval socialistou, resp. neuznával monopol levicových etatistů na tenhle termín. Je zajímavé, jak se ty termíny v čase mění :)Jinak myslím, že americký individualistický anarchismus 19. století je v současném libertariánském mainstreamu hrozně podceňovaná věc. Takový Spooner a jeho "agoristická" poštovní služba... nemluvě o jeho textech :)
- K anarcho-"kapitalismu" je dobré si přečíst https://c4ss.org/content/4043
Můj osobní tip je, že mnoho nominálních ancapáků (hurálibertariáni :)) by rychle zdrhlo zpátky (minimálně) k minarchismu, když by si uvědomili, co by v podmínkách anarchismu bylo a nebylo možné ;) Myslím, že hodně lidí, kteří se dnes označují za anarchokapitalisty, fatálně podceňuje dopad, který by radikální decentralizace na společnost měla.
- U agorismu bych chtěl velmi zdůraznit, že nejde jen o etiku, ale taky o pragmatické důvody. Agoristé totiž především mají za to, že zrušit stát politickou cestou ani nejde, natož aby to bylo etické. Základem agorismu je uvědomění si, že hrát tu státní hru k ničemu není a že je třeba se proti ní jasně vymezit.
- Byli zmíněni dva známí lidé, Chomsky a Orwell. K tomu prvnímu vyšla před časem velmi libová kritika jeho "anarchismu": http://c4ss.org/content/1659
Roderick Long je vůbec týpek... jeho pojetí libertarianismu mi sedí asi nejvíc.
Co se týká Orwella, tak o tom nedávno dobře psal Caplan: http://econlog.econlib.org/archives/2015/05/orwell_as_publi.html