Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Nerovnost, zlo z definice

přidat komentář zpět na článek

Smil Flek z Nohavic

Rozvedení článku

Pěkný článek. K bodu 3 o mýtu nulového součtu bych možná doplnil něco, o čem si myslím, že je zásadní, ale lidé, když dojde řeč na nerovnost, si to neuvědomují…

Přijde mi, že si lidé vůbec neuvědomují, že oni boháči jako Gates, Jobs, Rowlingová a další se nestali boháči tak, že by sebrali ostatním peníze a nic za to neposkytli (oproti donucovacímu státnímu aparátu a lidem v něm působících, kde jsou vám prostředky sebrány a nic za to opravdu nemusíte dostat). Jako každá (dobrovolná) směna, má i tato na obou stranách příjem a výdej. U spotřebitele je to výdej peněz a příjem produktu nebo služby (Windows, produkty Apple, kniha o Harrym Potterovi), ze kterého má spotřebitel za danou cenu větší užitek než z držených peněz. Proto směnu uskuteční a to dobrovolně. Vice versa na straně prodávajícího služby, produkty.

O jakou tedy ve výsledku nerovnost jde, když za svoje peníze něco dostanu? Já je přeci jen tak neodevzdám. Já za ně v rámci směny dostanu software, iPhone nebo zážitek z četby Harryho Pottera (HP). Já přeci zbohatl spolu s těmi, se kterými jsem směnu provedl. Měřeno čistě finančně (což je ale zavádějící jednostranný pohled, protože transakce má vždy jednu stranu přijímající peníze a druhou, co za vydané peníze dostává produkty a služby) jsem přispěl ke zvětšení nerovnosti, avšak měřeno užitkem nikoli. Obě strany si polepšily.

Nezohledňovat fakt, že proti penězům jdou produkty a služby je na základě textu výše špatně. Nerovnost nevzniká.

Když se bere nerovnost pouze po finanční stránce, stejně špatně a do očí bijící by bylo tvrzení, že chudí dostávají statky a služby na úkor bohatých měřeno právě jen prodanými statky a poskytnutými službami, když nezahrneme druhou stranu transakce – převod peněz.

Někdo by mohl namítnout, že jde o jinou rovinu nerovnosti, třeba o oborovou nerovnost (ale vzhledem k bodu jedna a i faktu, že ani v tomto případě se nejedná o fixní koláč k rozdělení, který se v čase mění jak velikostí tak kvalitou, je i zde chybou „nerovnost“ potlačovat, „přerozdělovat“). – Messi vydělává více než nějaký klučina, co kope za Dolní Lhotu. U2 a Rolling Stones vydělávají více než Eva s Vaškem, Rowlingová více než jiní autoři, více lidí nakupuje v supermarketech místo u prodejen vlastněnými živnostníky apod. Ale to se vracíme k bodu jedna článku, protože ne každý má takové ambice, talent, schopnosti atd. dělat hudbu pro tolik lidí nebo svými fotbalovými výkony uspokojit najednou desetitisíce lidí na stadionu. Ale ani tato nerovnost není problém. Navíc tato oborová nerovnost se projevila jako dobrovolná aktivita spotřebitelů, kteří v rámci konkurenčního oboje (například autorů na knižním trhu) upřednostnili, že bude lepší, když X milionů lidí si koupí knihu jedné autorky namísto knih méně známých autorů. Pokud si tedy někdo koupil knihu o HP a má pocit, že Rowlingová je neúměrně bohatá, pak si musí uvědomit, že to byl on sám - spotřebitel, kdo k tomu přispěl, místo aby si koupil knihu jiného autora. Stejně tak pokud nechci přispívat nějakému CEO nákupem v supermarketu na třetí jachtu, mám jít nakoupit k místnímu živnostníkovi s potravinami. Ale rozhodně „nenapravovat“ tyto volně vznikající a měnící se stavy násilím, donucením ze strany státu. Nebo si snad dovedete představit přerozdělování ve stylu, že od Messiho se bude přerozdělovat k méně schopným fotbalistům až po klučinu kopajícího za Dolní Lhotu? A to se vracíme opět k bodu jedna a dva. Boj proti nerovnosti je opravdu mimo.

libertarian

.....

citát :
"Zejména v levicových kruzích – ale poslední dobou často i mezi širokou veřejností – jsou populární snahy o vymýcení nerovnosti mezi lidmi; existují různé rádoby alarmující zprávy o tom, kolik nejbohatších z nás vlastní jak velké procento světového bohatství, přičemž drtivá většina lidí automaticky soudí, že je to špatně. Nerovnost je prostě špatná, protože je špatná, takže je špatná; všimli jste si, že ve valné většině textů či projevů, kde ji někdo kritizuje, se sice autor rozohňuje nad tím, kolik a jak velké nerovnosti na světě je, přičemž zcela automaticky předpokládá, že je to špatné"

tento článok začína už v úvode zle, pretože tvrdí NEPRAVDIVÉ informácie.
Ľavičiari síce verejne PINDAJÚ proti nerovnosti, ale celkom verejne, nezakryte sami nerovnosť podporujú. Stačí zistiť si príjmy poslancov v parlamente (aj tých socialistických - a to sú fakticky všetci !). A príjmy poslancov v parlamente EU !!!!!! To je sila.
Takže : NEjsou populární snahy o vymýcení nerovnosti mezi lidmi Nie je ani špetka takejto snahy !!!!! Sú iba KECY , kecy, demagogia a lži. Žiadne snahy.

Žiadny tvrdý kapitalizmus v minulosti nevytvoril toľko multimiliardárov, ako súčasný ĽAVICOVÝ etatizmus.

Alda

Boj proti nerovnosti

Vlády by si měli také uvědomit, že proti nerovnosti lze zejména bojovat liberalizací obchodu s "třetím světem", rušením zbytečných regulací a překážek v podnikání. Možná větší část ekonomické nerovnosti je vlastně způsobena vládou spíše než trhem samotným. Tento boj proti nerovnosti by potom dával smysl.

Choakinek Podruhé

Nerovnost

No, s nerovností úspěšně bojovali jen komunisté. Současní socialisté to vůbec nedávají a nerovnost je (zejména díky central & commercial banksters) stále větší a větší, než by jinak byla na svobodném trhu (tj. v anarchokapitalismu nebo něčemu, co se tomu blíží).

V poho... současnému systému dávám max. 10 let ;-).

Ten pokrok ve smyslu, že dnes se chudí mají lépe, než bohatí před X lety - to by také bylo na solidně dlouhou diskuzi a já nyní jen řeknu - jak v čem. Třeba takové potraviny - to je super téma. Stát dnes trh pokřivil do takové úrovně, že vlastně drtivě převládá válečný styl výroby potravin (ve velkém objemu hlavně nasytit) a tak např. vzniká zajímavý paradox, kdy nějaký boháč přijede svým fárem do obchodního centra s hypermarketem, což je zároveň místo, které svou viditelností hravě zadupe veškerou konkurenci do země, no a tam nakoupí úplný "sračky" (protože tam zpravidla nic jiného neprodávaj). No a v kontextu tohoto i relativní chuďas se dříve najedl mnohem kvalitnějšího jídla, než současný relativní pracháč ;-).

Vostál Petr

Jsem pro rovnostářství, nikoliv pro rovnostáře

Myslím, že s nerovností až tak velkej problém není,
každej přece jasně ví, že ten je chlupatej, ten ušatej a ten bohatej a jinej zase třeba blbej...

Problém je spíše s tím, co je to ta rovnost, v čem jsme si rovni...
Tady v tomto mají rovnostáři trošku bordel, jednají spíše pocitově,
aniž by své jednání nějako dokazovali...

Ale to bychom se dostali k další stěžení myšlence anarchokapitalismu,
tedy k názoru že myšlenkové či kulturní DĚDICTVÍ lidstva JE ZADARMO

Dle mého názoru ZADARMO NENÍ, je POUZE VOLNĚ PŘÍSTUPNÉ...

Ta otázka je docela ztěžejní,
nebot zlatá vejce kapitalismu nesou NOVÉ TECHNOLOGIE,
nikoliv kapitalista a nikoliv dělník...

Prostě to myšlenkové dědictví je taková akciovka jenž nese zisk,
takže když si někdo vypůjčí nějakou tu technologii,
a s ní obsadí trh, měl by dle mého názoru platit za onu výpůjčku

Samozřejmě ne státu, na to by stačil jen nějaký správce, jenž by tento poplatek
pak přerozděloval všem lidem, nebot všichni lidé jsou dědici či akcionáři

Před časem zde byl návrh na NEPODMÍNĚNÝ PŘÍJEM,
jen to nikoho kupodivu nezaujalo,
dokonce ani rovnostáře ne,
z čehož usuzuji, že rovnostářům nejde ani tak o rovnostářství,
ale o to vládnou a poroučet druhým a důležitě přerozdělovat a plánovat,
což by v případě nepodmíněného příjmu nemohli
a prostě by byli zbyteční v té sociální oblasti...

Takže si myslím, že rovnostářství by mělo být celkem logicky vysvětlitelné,
zatímco rovnostáře spíše považji za psychopaty s potřebou vládnout a ovládat druhé...



Vostál Petr

Samozřejmě....

Samozřejmě, že by vše mělo být zcela dobrovolné,
jen postavené na tom, že nejsme jen idividuality,
ale že jsme i celek, a ten celek nám značně pomáhá v našem životě....

Záleželo by pak na každém jednom,
jestli si je vědom i toho faktu, že se má dobře nejen díky své práci,
ale i díky celku a práci předchozích generací...


1/ Nerovnost je inherentní, nelze se jí zbavit.

2/ Boj proti nerovnosti nevyhnutelně zároveň znamená tažení proti motivaci lidí zlepšovat se.

3/ Trh není hra s nulovým součtem.

4/ Samotný boj s nerovností stojí zdroje a typicky je realizován útočným násilím.
............................................................................................................................

A) Totéž bych klidně tvrdil i o rovnosti, nebot jsme součástí celku

B) V přídadě dobrovolných plateb pro celek jde o motivaci se zlepšovat

C) No to je přece různé, jsou lidé že to co vydělaj prostě prožerou,
a jsou lidé co investují do budoucnosti a lidé co tvořej zásoby apd.

D) Zdroje by nepochybně byly, vždyt nám ty technologie přinášejí zisk,
útočné násilí je ovšem špatný přístup,
bohužel násilí se stalo obecní )státní) normou, takže si jej nikdo neuvědomuje...

Eustres

Re: Rozvedení článku

Uživatel Smil Flek z Nohavic napsal:

O jakou tedy ve výsledku nerovnost jde, když za svoje peníze něco dostanu? Já je přeci jen tak neodevzdám. Já za ně v rámci směny dostanu software, iPhone nebo zážitek z četby Harryho Pottera (HP). Já přeci zbohatl spolu s těmi, se kterými jsem směnu provedl.
Potěšil mě Váš inspirativní rozbor díky němuž mohu formulovat toto:
"Já přeci zbohatl spolu s těmi, se kterými jsem směnu provedl." - Svým způsobem ano, ale právě jen s těmito - zatímco všem ostatním jste zdroje "odebrali z prostředí".

Vostál Petr

O vlastníkovi keců, demagogií a lží

tento článok začína už v úvode zle, pretože tvrdí NEPRAVDIVÉ informácie.
Ľavičiari síce verejne PINDAJÚ proti nerovnosti, ale celkom verejne, nezakryte sami nerovnosť podporujú. Stačí zistiť si príjmy poslancov v parlamente (aj tých socialistických - a to sú fakticky všetci !). A príjmy poslancov v parlamente EU !!!!!! To je sila.
Takže : NEjsou populární snahy o vymýcení nerovnosti mezi lidmi Nie je ani špetka takejto snahy !!!!! Sú iba KECY , kecy, demagogia a lži. Žiadne snahy.

Žiadny tvrdý kapitalizmus v minulosti nevytvoril toľko multimiliardárov, ako súčasný ĽAVICOVÝ etatizmus.
....................................................................................................................................

Tak tak,
zlatá slova,

jenže když tvrdíte, že z vlastnictví těla - které ovládáte pouze a jen vy a nikdo jiný nemůže - pak vyplývá právo vlatnit soukromé vlastnictví a zabrat pro sebe prostor, jenž potom obdělávám a je můj

tak totéž platí i o vašich pocitech a myšlenkách, ty také ovládáte jen vy a z toho lze odvodit právo na vlastní přesvědčení a vlastnění vlastní pravdy,
kterou pak zabírám pro sebe prostor, a já tento prostor spravuji a obdělávám,
tedy jsem pak majitelem náký ideologie...

PS.
V duchovní oblasti je to jednoduché,
stačí rozpustit přesvědčení že jste vlastníkem těla,
k čemuž pak pomůže prvotní rozpuštění vlastnictnictví pocitů a myšlenek,
jen se tam tomu neříká VLASTNICTÍ, ale ZTOTOŽNĚNÍ s tělem, pocity a myšlenkami

Vostál Petr

...

"Já přeci zbohatl spolu s těmi, se kterými jsem směnu provedl." - Svým způsobem ano, ale právě jen s těmito - zatímco všem ostatním jste zdroje "odebrali z prostředí".
................................................................................................................................

To se obvykle stávalo za socialismu,
kdy byl silný nedostatek zboží...

Za kapitalismu se pak stávalo to,
že když kapitalista používající moderní technologie vytlačil konkurenci,
tak zabral prostor trhu jen pro sebe...

Každá strana má dvě mince,
stejně tak i konkurenční boj má nejen vítěze ale i poražené,
a v posledku pak vede konkurenční boj ke svému opaku, vytvoření monopolu,
jenž je tak silný, že je neporazitelný...

A za vším stojí používání nových a výkonějších technologií,
a to i v případě řízení či prodeje ...

Vostál Petr

...

Stejně tak pokud nechci přispívat nějakému CEO nákupem v supermarketu na třetí jachtu, mám jít nakoupit k místnímu živnostníkovi s potravinami. Ale rozhodně „nenapravovat“ tyto volně vznikající a měnící se stavy násilím, donucením ze strany státu.
.................................................................................................................................

Dneska už je problém takový,
že v podstatě at jdete kam jdete,
tak stejně podporujete monopol,
protože i ten čínan nakupuje u monopolu...

Proto také je celkové bohatství světa u několika málo lidí
kteří pak ovládají svět...
Z toho pak někteří lidé docela hystericky šílej,
což se dá pochopit...
Má-li někdo monopol, je prostě neporazitelný,
už jen z toho důvodu, že monopol mu umožnuje vyvíjet nové technologie,
a tak je stále neporazitelný...

Tedy já bych to také nenapravoval,
je to přirozený vývoj od konkurenčního boje k monopolismu,
a nejspíše to bude mít dále nějaký vývoj,
třeba se to zvrhne i v přirozené násilí a prozbití monopolů nákou komunistickou revolucí,
prostě neviditelná ruka trhu neustále neviditelně pracuje i pomocí násilných revolucí...

Jednota je dána bojem protikladů...

Tomáš Fiala

Re: ...

Uživatel Vostál Petr napsal:

Stejně tak pokud nechci přispívat nějakému CEO nákupem v supermarketu na třetí jachtu, mám jít nakoupit k místnímu živnostníkovi s potravinami. Ale rozhodně „nenapravovat“ tyto volně vznikající a měnící se stavy násilím, donucením ze strany státu.
.................................................................................................................................

Dneska už je problém takový,
že v podstatě at jdete kam jdete,
tak stejně podporujete monopol,
protože i ten čínan nakupuje u monopolu...

Proto také je celkové bohatství světa u několika málo lidí
kteří pak ovládají svět...
Z toho pak někteří lidé docela hystericky šílej,
což se dá pochopit...
Má-li někdo monopol, je prostě neporazitelný,
už jen z toho důvodu, že monopol mu umožnuje vyvíjet nové technologie,
a tak je stále neporazitelný...

Tedy já bych to také nenapravoval,
je to přirozený vývoj od konkurenčního boje k monopolismu,
a nejspíše to bude mít dále nějaký vývoj,
třeba se to zvrhne i v přirozené násilí a prozbití monopolů nákou komunistickou revolucí,
prostě neviditelná ruka trhu neustále neviditelně pracuje i pomocí násilných revolucí...

Jednota je dána bojem protikladů...

Jenže problém nestojí tak, že ta situace "JE". Že existuje bez nějakého přičinění. Ta situace "ne-JE". Ta situace je ZPŮSOBENA. Je způsobena vládcem, který má pravomoc a zájem tuto situaci cíleně vytvářet. Ona by bez tohoto cíleného vytváření nemohla přirozeným vývojem na trhu vzniknout. Ve vládcovském systému je koncentrace kapitálu nutná, protože jen ta umožňuje vládnout a v různých vládcovských systémech používali vládcové různé způsoby koncentrace a dokonce i "výroby" kapitálu (královské mincovny a "pančování" mincí např.) a různé způsoby spojení s faktickými vlastníky kapitálu nebo dokonce jejich vytváření (leníci např.).

Má-li někdo monopol... Nikdo na světě nemůže mít monopol. Monopol je privlej udělená vládcem. Vývoji nových technologií naopak monopol brání, protože za tím vývojem stojí na prvopočátku náklady, potřebné k jejich vývoji, čili vlastně zvýšení nákladů oproti stavu "nic nového nevyvíjím". Monopolista nic takového nepotřebuje dělat, protože monopol mu v krajním případě umožňuje dobývat rentu stále stejným způsobem a nic (konkurence) ho ke změně nenutí.

Naprosto nezastávám postoj, velice blízký různým "tetám a strejdům", kteří v laické podobě plácali něco ve smyslu "svoboda je v člověku", svoboda je "myšlení" a podobně. Postoj "já nic, já pěstuju duchovno, ono se to vyvrbí" je pro mě nepřijatelný. Mně je daleko přijatelnější snaha každého konkrétního člověka dosáhnout svého konkrétního osobního "štěstí". Nejsem nadán schopností své myšlenky formulovat v souladu s nejrůznějšími duchovními filozofiemi a je mi to jedno. Například v budhismu, ke kterému velmi velice inklinuju, ale neexistuje žádný postoj směřující k nějaké změně "odevzdaností", "vyčkávavostí" či jak to nazvat. Ano, jsem ochoten uznat, že nejsem dostatečně osvícen a používám zřejmě (přes veškerou mou snahu o opak) silové formy snahy o změnu. Ale člověk nemá čas přemítat nad tím, jak nejsprávněji dosáhnout něčeho, co jsem výše nazval "štěstí". Člověk chtě nechtě musí několikrát denně jíst, toto si vydobýt prací a po této každodenní lopotě někde v nějakém pohodlí spočinout. Chce a i potřebuje to dělat co nejefektivnějším způsobem. Není nic proti ničemu snažit se na ten v každém okamžiku nejefektivnější způsob dosdáhnout. Zvlášť když vidí, že mu v tom dosažení někdo silou brání. Nějakých duchovních rozměrů mohou dosahovat leda mniši v budhistických kláštěrech. Jenže oni mají tu výhodu, že mohou drmolit svá "karmapačena", ale rejži, aby se mohli nažrat, si mnohdy nemusí vypěstovat. Tu v potu tváře vypěstují rolníci a ti mniši si ji celkem se dá říct bezpracně vysomrujou. Úžasnej duchovní přístup k životu je pro mě osobně tedy velice diskutabilní. Kolo, páka, kladka, nakloněná rovina... k člověku nepřišly tím, že "rozjímal", ale člověk je objevil a začal používat = že chtěl něco změnit - napravit. Vůbec nezáleží na slovu. Jestli použiju "náprava" nebo nějaké jiné.

Vostál Petr

...

Má-li někdo monopol... Nikdo na světě nemůže mít monopol. Monopol je privlej udělená vládcem. Vývoji nových technologií naopak monopol brání, protože za tím vývojem stojí na prvopočátku náklady, potřebné k jejich vývoji, čili vlastně zvýšení nákladů oproti stavu "nic nového nevyvíjím". Monopolista nic takového nepotřebuje dělat, protože monopol mu v krajním případě umožňuje dobývat rentu stále stejným způsobem a nic (konkurence) ho ke změně nenutí.
.................................................................................................................................

Pokud nebudete vyvíjet nové technologie,
tak prostě neobstojíte v konkurenčním boji,

a nyní konkurenční boj již není - porovnáno např. s fotbalovým mistrovstvím světa - na úrovni lokálních bojů v kvalifikačních skupinách,
nyní se již hraje nějaké čtvrtfinále MS, kde již zůstaly jen velké ryby,
tzv. nadnárodní monopoly,
ale absolutní vítěz není znám...
Možná že dojdeme k absolutnímu vítězi jako ve fotbale,
ale možná že zůstanou dva monopoly, což tady již nakonec bylo kdy stáli proti sobě dva silní hráči komunismus proti kapitalismu...

No a neměl nakonec Marx pravdu, že se kapitalismus bude vyvíjet,
což nakonec není až tak těžké trefit, nebot vše se vyvíjí,
takže nyní jsme ve fázi socialismu,
jen kupodivu výrobní prostředky nepatří všem, ale jen pár jedincům,
a možná že nakonec budou patřit jen jedinému člověku - vítězi konkurenčního boje

Prostě vše se vyvíjí,
i komunistický monopl existoval pár let díky vymývání mozků,
stejně tak může existovat i ekonomický mopopol,
jenž vám bude vymývat mozky reklamou,
což se již dnes děje,když jste zahrnován stále novými a skvělými výrobky,
automobily,kosmetikou, mobily, služby tel.sítí,
a tak jste happy z toho, jak se vše skvěle a nově vyvíjí
a můžete si koupit nový prograsivní šampon vyrobený z borovic s borovicovou vůní

Vostál Petr

...

Postoj "já nic, já pěstuju duchovno, ono se to vyvrbí" je pro mě nepřijatelný. Mně je daleko přijatelnější snaha každého konkrétního člověka dosáhnout svého konkrétního osobního "štěstí". Nejsem nadán schopností své myšlenky formulovat v souladu s nejrůznějšími duchovními filozofiemi a je mi to jedno. Například v budhismu, ke kterému velmi velice inklinuju, ale neexistuje žádný postoj směřující k nějaké změně "odevzdaností", "vyčkávavostí" či jak to nazvat.
....................................................................................................................................

Určitě víte o tom, že Budha sám několikráte roztočil kolo dharmy,
tedy jaksi zavedl několik různých způsobů cesty
a ten vývoj pokračoval pak dále i po jeho smrti,
vlastně dle psychologických potřeb různých lidí,
nebo i jinak řečeno, dle různých psychologických omylů a připoutaností,
zaléží jak to nahlédnete..

Takže pak takovej zen se značně liší o dzogčhenu a ten se liší od cesty diamantové sůtry atd.
Hele já to neznám, jen mohu říci, že si vlastně každý může vybrat dle své touhy,
nebot nabídka je široká, stejně jako je nabidka bot či svetříků, automobilů apd.
A přitom se všichni hlásí k Budhovi...

Pokud vám nevyhovuje PŘIJMUTÍ, tak pak máte možnost provádět ASKEZI - tj. boj a domítání a čištění, či pak ještě TRANSFORMACI,
což jsou vlastně tři takové obecné směry mnoha desitek ba i stovek duchovních škol
budhismu...


Například v budhismu, ke kterému velmi velice inklinuju, ale neexistuje žádný postoj směřující k nějaké změně "odevzdaností", "vyčkávavostí" či jak to nazvat.
...............................................................................................................................
No co třeba ten zen, jenž tvrdí že jste neustále v satori,
nebo třeba dzogčhen, jenž není nic jiného, nežli uměním relaxace...

Vono je to i tak, že stejný text prostě lidé chápou různě, dle svého zaměření či psychiky, takže to co vy budete chápat třeba jako úsilí a snahu o změnu, já mohu chápat jako obyčejné uvolnění, třeba Budhova slova ZANECH MYŠLENKU, lze chápat či provést různými způsoby...


přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed