Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Obhajoba neobhajitelného: Vyděrač

přidat komentář zpět na článek

Petr Peltan

vydírání lží

Člověk, který umí vydírat a má k tomu prostředky, mi určitě dokázal způsobit individuální újmu i šířením lží. A mám s ním uzavřít obchod, o který jsem nestál, nebo se nechat pomlouvat?

gofry

Re: vydírání lží

Uživatel Petr Peltan napsal:

... nebo se nechat pomlouvat?
Problém je, že človek nemôže mať právo "nebyť pomlouvaný", pretože ho nemá odkiaľ získať.

Navyše v spoločnosti, kde nikto nemá istotu, či je niečo pravda alebo pomluva, asi budú ľudia menej náchylní veriť všetkému, čo im ktosi natára.

Central Scrutinizer

Generalizace za hranici kredibility

Block v této knize tak bezostyšně generalizuje, že by po jeho výkladu šel odkývat i kanibalismus. Co je neobhajitelního na touze přežít, že?
.........................................................................................
Re:"Připomeneme-li si staré rčení, že „pravda osvobozuje“, uvědomíme si, že jedinou „zbraní“, se kterou může vyděrač nakládat, je pravda."
-
Walter si z nás zase dělá kozy. : )

František Vilím

Co je to pravda?

Dle mého "názoru" Block předvádí divné úvahy.
Určitě se nejedná o běžný typ "smlouvy". Problém je nejen v právní otázce, ale i z hlediska stability společnosti. Někdo chce vydělávat na něčem, co je druhému nepříjemné nikoliv tím, že mu pomůže, ale tím, že problém vyostří a druhému ublíží. Podobné jako u krádeže, loupeže atd. Tam se využívá také předpokládané nemožnost se jinak bránit proti takové "smlouvě" typu: uděláme smlouvu: když naleznu tvou věc a mohu jí nějak uchopit, tak bude zcizena bez jakéhokoliv protiplnění.
Samozřejmě vyděrač má nějaký pohled na věc, ale tím nemá právo všechno říkat. Jisté je, že pravdu nikdy nemá a tedy ani vyděrač. Svoboda cokoliv něco žvanit nemá nic společného s právem. Takové právo člověk nemá. Pokud má podezření ne delikt, dle práva se to má dělat jinak.
Jisté je, že takové jednání asi nečiní mezi lidmi přátelství a takové společnost se nakonec zhroutí. Škoda, že takové podivné názory se lidem prezentují jako to, co milovníci svobody chtějí. Nejde o to ji jen milovat, ale i rozumět.

František Vilím

Re: Co je to pravda?

Uživatel František Vilím napsal:

Dle mého "názoru" Block předvádí divné úvahy.


Nějak nemohu najít vzorový příklad morálního, zákonného a přátelského (tedy společenského) vydírání. Ví někdo o něčem takovém?
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed