07. května 2013 08:59:40 | reagovat
Jan Altman
Zpět se ohlížejme jen pro poučení, ne pro inspiraci
Nemá cenu se původní Ústavy USA a původního uspořádání zastávat.Budoucí problémy v něm již byly zakódované a rozodně nešlo o svobodný systém.
Svobodný systém předpokládá, že lidé a firmy si platí v čem uznají za vhodné. Pokud se tímto prostředkem spontánně stane Au a Ag, tak prima, pokud ne, tak ne.
Pokud už se Au a Ag stane spontánně penězi, pak peněžní jednotkou musí být hmotnostní jednotka daného kovu (gram, unce, atd...) a ne nějaký "dolar", u nějž pak lze dodatečně obsah kovu měnit. A Au a Ag mince, rezervy, účty, transakce, atd... pak smí razit a provozovat kdokoli, ne nějaký monopol.
Stejně tak nemá smysl nějak napevno stanovovat směnný poměr mezi měnami, pokud si jich společnost vybere více. Tedy arbitrární stanovování pevného kurzu Au k Ag (bimetalismus) je nesmyslem, který celý systém směřuje k zániku.
Píšu to jen proto, aby pokud někdy budeme uvažovat o zrušení státního vynuceného monopolu na padělání peněz (resp. až tento nevyhnutelně zkolabuje), abychom neskončili někde na poloviční cestě, která bude nefunkční a odsouzená k pozvolné degeneraci.
Jedinou správnou cestou je svoboda. Kdo chce platit bitcoinem, nechť má právo tak činit (najde-li protistranu). Je-li smlouva/obchod uzavřen v gramech Au, musí být v gramech Au i naplněn. Jsou-li zapůjčeny unce Ag, musí být unce Ag i vráceny, neříká-li dvoustranná a dobrovolně uzavřená smlouva něco jiného. Dohodnu-li si se zaměstnavatelem výplatu v perlách, je taková dohoda pro nás oba závazná a nikomu třetímu do toho nic není.