Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Pokračování polemiky s ČNB

přidat komentář zpět na článek

Karel

Souhlasím jak s tímto článkem, tak i s M. Hamplem

Je to moc hezky napsané, díky. Pan Hampl to má taky dobře vyargumentované (kromě útoku na institucionální vzdělání Pavla Kohouta).
Tento článek má pravdu dlouhodobě, viceguvernér zase krátkodobě.
Měli bychom usilovat o stabilní krytou měnu, neovlivňovanou nikým. Systém, kde žádné devalvace nebudou potřeba. To ale může dobře fungovat jen v liberalizovaném prostředí. V současném právním přeregulovaném guláši by důsledky deflačního vývoje a nezásahu znamenaly nárůst nezaměstnanosti a oklepání se z krize by nebylo jednoduché, protože i to by brzdily nadměrné regulace. Jedna intervence plodí potřebu další a další.
Tj. můj názor je - nejprve je třeba deregulovat, liberalizovat ekonomiku a trh práce a až potom je možné uvažovat o lepším nastavení měny, bez toho to nebude fungovat. Ani Estonsko by nemohlo udržovat systém měnového výboru před zavedením eura, kdyby nemělo podstatně deregulovanější ekonomiku než my. Řecko ji nemá a proto trpí eurem tak, jak by trpělo i pod krytou měnou. Zatuhlý přeregulovaný ekonomický systém (skoro všude v Evropě) vyžaduje berličku devalvací.

libertarian

Kto teda má pravdu ?

Tento článok už nie je o detailoch . Tento článok útočí na základy mainstreamovej ekonomie. Kto teda má PRAVDU ? Robia CB správnu politiku ? Maju pravdu centrálni bankári, alebo pan Krupa a rakuski ekonomovia ? Aj keď absolutne suhlasím s celým textom pana Krupu, jednu detailnú vetičku mu oponujem :
"A já si dovoluji ji popírat a tvrdím, že centrální banky dělají všem z dlouhodobého hlediska medvědí službu. "

A v tejto vetičke, skoro bezvýznamnej, vidím aj odpoveď na moju otázku horevyššie. Pan Krupa NEMÁ pravdu v slovku "VŠEM" . CB robia medvediu službu veľkej väčšine pracujucich občanov. Ale súčasne CB robia veľmi prospešnú službu politikom, finančným biznismanom, bankárom, a pracovníkom CB.
[/b]Robia CB správnu politiku ?[/b]

Robia. Správnu, teda skôr VÝHODNÚ pre politikov, finančníkov všetkého druhu, bankárov.

NEROBIA správnu politiku pre pracujucich a zarábajucich občanov, drobných a stredných podnikateľov, pre zodpovedných sporiacich ludí.

Nie je možné odpovedať na SPRÁVNOSŤ politiky, keď sa nespýtame : Pre koho správna ?

libertarian

Re: Kto teda má pravdu ?

A k tej "polemike s ČNB" :
Fiktívna kapitola z Orwelovej Zvieracej farmy :

Stado oviec je obklučené tlupou vlkov. Ked už je jasné, že ovce mnemaju šancu ujsť, navrhne vodca tlupy vlkov ovečkám :"Podme diskutovať, čo urobíme dnes na večeru. Ja navrhujem baraní guláš".

A ovečky oponujú : Baraní guláš je ťažké jedlo. Zvlášť na večeru. A mäsité jedlá celkovo nie su zdravé. A ani dosť veľký kotol na guláš nemáme.

A vodca vlkov : My vlci sme vzdelaní v príprave mäsitých jedál. Budeme hlasovať, ale iba my vlci.
......
......

-
Nuž, ta diskusia s ČNB mi pripadá velmi podobná tej diskusii vlkov a oviec.
Lenže - ovce, na rozdiel od ludí - veľmi dobre vedia, že ČNB nie je ich spojencom a ochráncom.
(opravujem : ovce vedia, že vlci nie sú ich spojencami a ochráncami )

denis M

geniální

škoda, že tohle nespustilo větší debatu mezi místními mainstreamakama

gew

Re: geniální

Uživatel denis M napsal:

škoda, že tohle nespustilo větší debatu mezi místními mainstreamakama
Podle mě totiž není o čem debatovat. Ta polemika totiž není ani tak polemikou, jako spíš krokem stranou. Je přesvědčivě empiricky dokázáno, že deflace musí vždy znamenat pohromu pro ekonomiku? Podle mě nikoliv. Je ale empiricky dokázáno, že deflace žádnou pohromou pro ekonomiku být nemůže? Taky ne. Vláďa zmiňuje několik "případových studií", které ale podle mě nělze uspokojivě generalizovat. Na jejich základě potom tvrdí, že bychom se měli lépe bez nekrytých peněz a centrálních bank. A že za nepružnost cen můžou hlavně státní zásahy. Možná (resp. v tom druhém má zcela určitě pravdu), ale to už není polemika s ČNB, ale úplně jiná úroveň debaty. Já osobně taky ne vždycky souhlasím s přístupem, že ČNB v zásadě nekomentuje (a už vůbec se nesnaží ovlivnit) hospodářskou/fiskální politiku státu. Ale chápu, že je to do jisté míry daň za nezávislost měnové politiky na politickém cyklu.

V principu je to opět další text na oblíbené téma jak centrální banky negativně ovlivňují ekonomickou kalkulaci, plánování, atp. Nemám nic proti diskusi na téhle úrovni, ale rakušani v ní, bohužel, stále na plné čáře prohrávají. Podle mě hlavně proto, že nejsou schopni proniknout do top žurnálů. Ať už je důvodem cokoliv (neumí to, nechtějí to, mýlí se, nejde to, ...). Tahle diskuse se ale skoro vůbec neprotíná s problematikou používání měnového kurzu jako dalšího nástroje měnové politiky :)

Možná, co bych ještě vypíchl jako potenciálně zajímavé téma, které se i těch intervencí dotýká, je otázka vytvoření inflace bez růstu (stagflace). Zajímalo by mě, jaké to má předpoklady a jestli model v ČNB něco takového "umí". Zkusím časem zjistit. Nicméně to stejně asi nebude náš případ, protože český růst je z naprosté většiny tažen zahraničním růstem, který samozřejmě neovlivníme. Jsme tak asi schopni ovlivnit jen naši cenovou konkurenceschopnost v zahraničí, což slabší korunou děláme.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed