Mises.cz

Mises.cz

Komentáře k článku Politický proces v USA

přidat komentář zpět na článek

Urza

urza@rdx2.cz

Tohle je vážně nechutné....
Každopádně se obávám, že lidem to ani moc vadit nebude, protože o tom zaprvé nebudou nijak zvlášť intenzivně informováni a navíc -pokud už ano- jim to bude podáváno zkresleně až přímo nepravdivě.

Urza

:o)

Omlouvám se za ten divný nadpis v minulém příspěvku, je to tím, že píši komentáře na D-F, kde se vypisuje nick a mail, tak jsem to udělal nějak automaticky :o)

Jan Mašek

re

Objevil se na Judge Napolitano, ale asi jen na 3 minuty.
Nekdo to omlouva tim, ze Nothaus delal podvod, protoze vydaval mince s nominalni hodnotou $20 i kdyz mely obsah jen za $10 dolaru. I kdyby to byl podvod, tak rozhodne to ale nebylo duvodem proc ho stihala FBI, protoze Tompkinsova jasne uvedla, ze se jedna o PROTISTATNI aktivitu. Takze zadny ze Nothaus okradl svoje zakazniky, ale poskodil udajne STAT.
Ze nestihaj dalsi vyrobce zlatejch minci je spis proto, ze jeste nenasli nejakou zaminku, jako nasli u Nothause.

Kuzma

re Jan Masek

Stíhat ostatní výrobce Au a Ag mincí? To jako stíhat státní US Mint, Rakouskou státní mincovnu, Canadian Royal Mint, atd? No to si ne, že... A při tom právě tyto mincovny razí nejvíce Au a Ag mincí a to často s nižším prémiem (za férovější cenu), než NotHaus.

Přiznejme si, že NotHaus byl podnikavec brnkající na falešný patriotismus. Jeho chování by sice nemělo být kriminalizované, ale je přinejmenším diskutabilní z etického pohledu.

Vzít jakýkoli kov (je fuk, jestli Ag, Cu či Al) a na minci napsat cenu v dolarech (tedy oficiální měně) a to ještě citelně nad cenu kovu, je prostě problematické.

Kdyby to byl čistý bojovník za poctivé peníze, tak na té minci uvádí jen ryzost a hmotnost (např. 1 Oz Pure silver) a maximálně tam tak vyrazí portrét Rothbarda.

Tím nijak neumenšuju obludnost toho procesu, jen jaksi nejsem schopen vnímat NotHause jako neposkvrněného mesiáše poctivých peněz.

Jan Mašek

re Kuzma

Vzdyt vy potvrzujete presne to, co rikam ja. Etika a pravo jsou dve uplne ruzne veci. Muzete ho kritizovat, muzete jeho kseft bojkotovat (ja sam bych si u nej tu minci nekoupil, kdyz tu samou muzu mit treba u Schiffa za mnohem min penez), ale ja kritizuju to, ze za to pujde BRUCET. Odsoudit nekoho k vezeni na zaklade subjektivniho etickyho soudu - to je politickej proces.
Pokud hranici etika-pravo smazete, tak muzete odsoudit kohokoliv za cokoliv. Muzete odsoudit nekoho za moc kratky sukne (v Arabii) nebo za moc dlouhy sukne a satek pres oblicej (ve Francii). Za prilis vysokou cenu (spekulanti), za prilis nizkou cenu (dumping) nebo za prilis stejnou cenu (kartel).
Pravo je o hledani spravedlnosti. Nedate dohromady zadnej koherentni system, podle kteryho je jeho chovani nespravedlive.
A i kdyz uz jsme u te etiky: jeho mince mozna byly "predrazene", ale dnes rozhodne nejsou, coz je presnej opak minci statu, kterej ho odsoudil. A nakonec: "falesne vlastenectvi" je opet naprosto subjektivni pojem, kterej si kazdej muze vykladat po svym. On naopak muze argumentovat, ze hlasit se k myslenkam Thomase Jeffersona (coz dela) je mnohem vic opravdove vlastenecke, nez prijimat soucasnou vetsinovou socialistickou naladu. Je to vec nazoru a proto je sileny, ze za to pujde brucet.
Nothausuv produkt byl spatnej, ale dobrej a spatnej produkt musi od sebe odlisit trh, ne soudce. I proto, ze jeho spatnej produlkt byl furt mnohem lepsi, nez oficialni statni produkt.

Kuzma

re: Jan Masek

Ano, to naprosto souhlasim.

Kuzma

re: Jan Masek

Podle mne je jen škoda, že se medializuje zrovna jeho případ. Je to prostě takovej Larry Flynt: z etického pohledu diskutabilní osoba, z právního pohledu samozřejmě nevinen. Ale masám jeho odsouzení tak moc vadit nebude a tak se NotHaus těžko může stát někým, kdo demaskuje systém - jak ten "právní", tak ten finanční.

Na druhou stranu pokud ho odsoudí, tak eráru narostou ramena a půjdou dál do ještě křiklavěji nespravedlivých procesů (tak, jak jejich nekrytým papírkům poteče čím dál víc do bot) až to nakonec lidem dojde - nejpozději tehdy, až kvůli vysoké inflaci oficiální měny daleko větší část populace začne utíkat ke komoditním alternativám a zásahy státu proti těmto alternativám je začnou ohrožovat osobně.

mp

falošné peniaze

Bernard von NotHaus vyrabal falošné peniaze zo zlata , ktorými napodoboval PRAVÉ peniaze z medi. Jeho zlaťaky vraj vypadali ako "pravé medené". Fakt vtipné.......
Menej vtipné je, že väčšina ludí (nielen v USA) tuto absurdnosť ani nevníma ako absurdnosť.

mp

doplňam :

K vete
"Menej vtipné je, že väčšina ludí (nielen v USA) tuto absurdnosť ani nevníma ako absurdnosť."
-už iba zostáva dodať , že ludia, ktorí nechapu absurdnosť takéhoto súdu, si zaslúžia byť nadalej klamaní a okrádaní svojim milovaným štatom.
přidat komentář zpět na článek

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed